Як зимують бджоли?

Видається очевидним, що те, як зимують дикі бджоли та як бджоли зимують бджоли у вуликах – дві різні речі, тому у даній статті ми розповімо вам, як зимують бджоли у вулику.

 

Так як зимують бджоли в природі? Після завершення активної фази медозбору, з початком холодів у природі, коли усі рамки з медом запечатані, а якась частина меду зібрана пасічником, бджоли починають готуватися до зимівлі.

 

Зимівля – це пора року, до якої бджоли підходять з усією відповідальністю:

      • відбувається запечатування усіх отворів вулика прополісом, щоб ніде не продувало (крижаний вітер – найголовніший ворог бджіл взимку);

      • з вулика бджоли виганяють всіх трутнів, все сміття й бруд. Перших – заради економії їжі під час зимівлі (бо трутні у цей період вже не потрібні), а друге – щоб ніщо не заважало повітрю вільно курсувати всередині вулика.

 

Де зимують бджоли: процес зимівлі

 

 

Після того як всі приготування бджолами зроблені, вони влітають всередину вулика та не залишають його зовсім при зимівлі (до потепління). Чим нижче навколишня температура – тим менш активними стають комахи. Взимку вони не впадають в анабіоз чи у сплячку, як, наприклад, деякі види мух чи тварин. Щоб успішно перезимувати, вони збиваються в великий клубок комах та гріють одна одну теплотою власних тіл.

 

Для зимівлі у них повинна бути припасена достатня кількість меду, інакше вони загинуть без достатньої кількості запасів їжі (сильна колонія може спожити за зиму до 20 кг меду, тому пасічник, звісно, не повинен забирати увесь мед, вироблений бджолами за рік).

 

Щоб забезпечити соціальну справедливість, зовнішній шар клубку бджіл постійно оновлюється – зовнішні комахи переповзають до більш теплого центру, а внутрішні спрямовуються назовні. Крім того, фізіологічною особливістю випорожнення кишечника організму комах є те, що у зимовий період їх кишечник здатний збільшуватися в об’ємі у кілька разів, додаючи до калових мас бальзамічну речовину, що перешкоджає бродінню та гниттю, тому спорожнення кишечника відбувається рідко (навесні та влітку відновлюється на колишньому рівні). До того ж, голод їх не турбує у тому ж розмірі, так як помітно зменшується фізична активність.

 

Циркуляція повітря

 

З настанням холодів (під час осені та зими) холодний вітер не повинен вільно проникати всередину будиночка бджіл, щоб вони не вимерзли. Однак природна циркуляція навколо та між стільниками повинна бути забезпечена, щоб усередині не виникало цвілі через високу вогкість та вологість. Для цього пасічник повинен закрити усі льотки, окрім нижнього (залишивши кілька квадратних сантиметрів відкритими). Залежно від таких обставин як організація вулика, сила сім’ї, утеплення та ін., може бути відкритим тільки нижній льоток для впускання холодного повітря та випускання нагрітого методом дифузійної вентиляції, або нижній + верхній/допоміжний у однокорпусному чи багатокорпусному для нормальної вентиляції, коли холодне сухе повітря заходить знизу, а вгорі виходить нагріте та вологе.

 

Ще що важливо сказати на тему, як зимують бджоли. Бджоляр перед зимівлею також повинен забезпечити оптимальну теплоізоляцію бджолиного гнізда у холодну погоду (оптимально – від 2-3 тижнів перед початком холодів та до кінця березня), виконану з паропроникливих ізолюючих матеріалів (його робота полягає в тому, щоб укласти тканинні подушки утеплювачів вгорі над або під кришкою; також це можуть бути пінопласт, пінополіуретан). Треба також покласти всередину вулика який-небудь натуральний вбираючий вологу матеріал, щоб тепле насичене вологою повітря, поки бджоли зимують, не конденсувалося на підлозі вулика та не перетворювалося на фазу льоду чи калюжку холодної рідини.

 

Також багато цікавої інформації ви можете прочитати в нашому розділі "Статті", а також ознайомитись з товарами в нашому магазині бджільництва.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!