Зимівля бджіл: як комахи переживають зиму на вулиці

У середовищі бджолярів ходить чимало суперечок про те, наскільки правильна зимівля бджіл на вулиці. Багато пасічників вважають за краще ховати на холодний період року бджолині вулики в приміщення, адже так набагато легше захистити крихкі організми комах від холоду. Інші ж вважають, що залишати бджіл на зимівлю на відкритому просторі - значить, прискорити їх виліт навесні. 

Для того щоб зрозуміти, чи варто залишати вулики на місці, важливо виявити, чим бджоли займаються взимку. Навесні, влітку, восени маленькі трудівниці активно облітають простори і створюють запаси меду. Як проходить їхнє дозвілля взимку?

Бджоли не впадають в сплячку, як багато теплокровних ссавців. Їх активність в зимовий час знижується, сповільнюється перебіг обмінних процесів, але вони не сплять. Всі сили комахи витрачають на те, щоб провести зимівлю з найменшими втратами ресурсів і до весни створити міцну сім'ю.

У природі бджоли, як і інші комахи, зимують в природних умовах. Максимум комфорту - дупло в дереві, що вкриває від морозу і опадів. Це ще раз доводить: проводити зимівлю для бджіл на вулиці цілком природно і нормально. Завдання власника пасіки - допомогти бджілкам отримати найбільш сприятливі і комфортні умови для цього.

Якщо бджоли зимують на вулиці - подбайте про них

Якщо спостерігати за комахами, то стає зрозуміло - з настанням холодів бджілки збираються в групи, створюючи зимовий клуб. У його центрі - молодняк, що постійно виробляє теплову енергію. Навколо молодого покоління кільцем групуються старі комахи, створюючи захист від виходу тепла з клубу. Старі бджоли щільно туляться одна до одної, практично не рухаються, захищають молодняк і матку, яка ближче до весни відкладе яйця. З настанням теплих днів зимовий клуб розпадається і бджоли відправляються на перший обліт.

Вулична зимівля - хороший спосіб скоротити витрати на облаштування спеціальних приміщень і не витрачати енергію, сили, гроші і час на переміщення вуликів. Єдине, що варто дізнатися пасічнику - як укрити бджіл на зиму, адже залишати вулики в тому вигляді, в якому вони знаходяться влітку, не можна.

Для зимівлі на вулиці бджолосім'я повинна бути сильною і міцною, тому ще з осені починайте добре підгодовувати бджіл медом, цукровим сиропом, канді. Ближче до зими в родині має бути велика кількість молодих особин, але і старі бджоли відіграють величезну роль в збереженні тепла.

Як укрити вулики на зиму? Необхідно захистити будиночки від гризунів і сильних морозів, тому важливо прикрити нижній льоток. Не закривайте його щільно! Завдяки щілинам утворюється необхідна вентиляція для провітрювання вулика.

Підберіть місце для зимівлі. Віддайте перевагу території, захищеній від вітру чагарником або посадкою дерев. Не забудьте про те, що до вуликів повинен бути доступ сонячного світла. Якщо пасіка розміщена на пустирі і природного захисту від вітру немає, варто кожен будиночок укрити невеликим куренем або спорудити перегородки з різних сторін вуликів.

Але основним ворогом комах є не мороз (навіть в північних регіонах, наприклад, у Фінляндії, бджоли можуть зимувати на вулиці), а вогкість. Під впливом вологи всередині вулика утворюється цвіль, бджоли хворіють і гинуть. Уважно перевіряйте клімат всередині будиночка і при необхідності змінюйте його.

Важливий момент - створення запасу корму. При вуличній зимівлі харчування бджілам потрібно більш рясне і насичене, адже енергії вони витрачають більше. Рамки повинні бути добре заповнені медом, не залишайте в будиночку наполовину порожні рамки. Залежно від розміру сім'ї та зовнішніх умов на зиму однієї бджолосім'ї може знадобитися 20-50 кг корму.

Досвідчені бджолярі знають кілька способів утеплення вуликів на зиму. Один з них - накривання даху снігом. Необхідно перекрити всі щілини, щоб всередину будиночка не проникла волога. Для спрощення роботи і підвищення ступеня захисту зробіть з дощок своєрідний курінь. Укрийте його або безпосередньо кришку вулика снігом. Товщина шару повинна бути не менше півметра - така сніжна подушка відмінно утримає тепло і не допустить проникнення холоду навіть при дуже морозній погоді. Метод зі снігом частіше використовують в північних країнах, де браку цього природного утеплювача немає. В Україні бджоли непогано зимують і без снігової ковдри.

Обов'язково перевіряйте, як зимують бджоли на вулиці

Не залишайте вулики без контролю. Протягом зими регулярно перевіряйте маленьких трудівниць, "слухайте" вулики, переконуючись в нормальному надходженні повітря і наявності достатньої кількості корму. Рівномірний гул стане підтвердженням того, що з бджолами все в порядку. Якщо ж звук слабкий, нерівномірний - комах слід підгодувати або позбавити від протягів. Причиною поганого стану можуть бути і хвороби.

Якщо ви утеплювали корпус додатковими засобами і матеріалами - не забудьте їх зняти з настанням тепла. Інакше бджоли не зможуть відправитися на свій перший весняний обліт. Тим більше, утеплення в теплу погоду зайве - з ним комахи стають млявими, втрачають сили.

Висновок:

Як організувати зимівлю бджіл на вулиці? Є кілька важливих моментів:

  • виберіть місце на пасіці без протягів;

  • захистіть вулики зовні (можна створити "клітини" і курені з дощок);

  • усуньте щілини в стінах, прикрийте льотки;

  • залиште отвори для вентиляції;

  • при сильних холодах можна утеплити стінки вулика зсередини;

  • укрийте вулик снігом або підручними матеріалами;

  • обов'язково слухайте вулик.

Для утеплення можна використовувати сніг або теплі матеріали - подушки, ковдри, войлок. З настанням весни приберіть все утеплювачі і відкрийте будиночки для вільного вильоту бджіл.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!