Викачка меду: основні правила та поради

Для того щоб зібраний мед був високої якості і приємно дивував смаковими і ароматичними властивостями необхідно врахувати безліч нюансів. Серед них і відповідь на питання "Коли качати мед", адже від правильного вибору часу відкачування багато в чому залежить якість продукту.

Перш за все необхідно переконатися в зрілості продукту і наявності достатньої його кількості в рамках. Визначити ступінь зрілості ласощів можна по запечатанності сот. Збирати мед можна тоді, коли приблизно чверть рамки запечатана. Якщо запечатування ще не відбулося - збирати мед рано, адже в ньому присутня велика кількість вологи, він рідкий і швидше за все закисне. Витягніть рамку і вивчіть її уважно. Якщо мед не тече - його можна відкачувати.

Кілька правил збору смачного меду

Качку меду на пасіці можна проводити кілька разів за сезон. І такий підхід буде найбільш вірним, адже багато медоносних рослин, наприклад, конюшина, малина, акація поставляють бджілкам велику кількість сировини і стільники переповнюються. Звільнивши місце ви допоможете бджолам продовжити поповнювати запаси без будь-яких складнощів. Тим більше, відразу за цими рослинами цвісти починають липа, гречка та інші медоноси. Природний взяток збільшується і місця знадобиться ще більше.

У зоні помірного клімату період початку медозбору багато в чому залежить від погодних умов. Чим раніше почнеться цвітіння весняних дерев і квітів, тим раніше бджоли заповнять стільники і можна буде приступити до відкачування меду. У переважній більшості випадків період першої качки випадає на червень, але терміни залежать від медоносів. при гарному взятку навесні відкачують травневий мед, відкачування може знадобитися вже на початку червня або вже в липні. 

Коли в перший раз слід забирати мед у бджіл

Якщо погодні умови і клімат регіону дозволяють перша відкачка смачних ласощів проводиться ще навесні. Так, на півдні країни отримати урожай можна в травні, тоді як в північних районах доведеться чекати початку літа. Починайте перевіряти рамки на текучість меду вже з початком цвітіння акації.

Коли потрібно качати травневий мед? Для більш раннього збору необхідно мати практичний досвід і навички проведення такої роботи. Організуйте виліт комах на квітучу вербу, кульбаби, фруктові дерева. Так ви отримаєте можливість провести вилучення першого меду ще в травні місяці. Такий мед вважається найбільш делікатесним, ароматним, смачним. Але якщо сезон видався дощовим, травневий мед очікувати не варто, адже збір пилку і нектару буде неможливий.

Коли зазвичай качають останній урожай меду

Якщо з першим збором меду все зрозуміло - розцвіли квіти і можна займатися збором (за умови сонячної погоди), то коли краще проводити останню качку меду? Відповідь на це питання залежить від декількох факторів. В плодоносний рік бджолярі можуть відкачувати мед до 4-х разів. В такому випадку друга качка проводиться в середині липня, наступні - в серпні. Збір меду не проводять у вересні, адже в цей час бджолине сімейство готується до зимівлі. Як правило, останній збір здійснюють в кінці серпня.

Коли краще качати мед

Коли можна качати мед з гречки? Як і будь-який інший різновид ласощів його збирають в період цвітіння рослини. У більшості областей України це кінець червня-середина липня, але при сприятливих умовах збір можна здійснювати і раніше.

Коли приходить час збору липового меду? Цвітіння липи багато в чому залежить від погоди. Вона може почати цвітіння ще в травні, а може - квітнути до середини липня. Дерево любить велику кількість сонячних променів і теплу погоду, тому при відповідних умовах можна розраховувати на хороше цвітіння і багатий урожай меду. Для отримання великих обсягів солодощів відкачування меду краще проводити в кінці червня.

Вранці або ввечері - в який час доби краще займатися медогонкою? Для кількості і якості продукту різниці немає, але варто враховувати, що ввечері комахи заспокоюються і відпочивають - зайвий раз турбувати їх не варто. При обробці великої пасіки починайте качати мед з самого ранку. Якщо ж у вас всього кілька вуликів - можете попрацювати з ними вдень або після обіду.

Як правильно збирати мед

Відповідь на це питання кожен бджоляр знаходить для себе індивідуально, але технологія в усіх випадках залишається схожою. Є кілька важливих нюансів, знаючи про які можна істотно спростити процес відкачування і зробити його продуктивнішим. Проводити відкачування меду краще далеко від бджіл, які будуть тільки заважати. Можна використовувати спеціальні намети з віконцями, закритими сітками. Ще один варіант - заносити корпуси вуликів в спеціально відведене для цього приміщення або обладнане місце.

Як зібрати мед? Інструкція проста:

  • встановіть видалячі бджіл;

  • витягніть рамки з вуликів;

  • розпечатайте стільники з допомогою ножа;

  • відкачайте мед;

  • встановіть рамки у вулики.

Таким чином обробіть всі вулики і винесіть їх на постійне місце розташування. Для переміщення будиночків потрібна чимала сила, так що завчасно подумайте про допомогу. Підготуйте необхідні інструменти - димар, стамеску, медогонку, ніж для розкривання, тару, медогонку, щітку. Працювати зручно на стільниці. Для роботи з багатокорпусними вуликами вам може знадобитися видалювач з ганіманівськими гратами.

Видалювачі встановлюють напередодні ввечері, але тільки при відсутності розплоду в гнізді. При вилученні рамок слід акуратно струсити комах з них назад у вулик. Тих, хто залишився, бережно приберіть за допомогою щітки (обов'язково змочуйте її водою). Рамки, розміщені біля стін будиночка, не дістають першими. Спочатку вилучають другу за рахунком рамку, але тільки якщо в ній немає розплоду. Конструкції з розплодом залишають на місці.

Після вилучення всіх рамок вулик необхідно накрити. Використовуючи ніж видаліть верхні стільники з забрусом. З них слід зняти мед (іноді він просто сам стікає).

Встановіть рамки в медогонку в напрямку нижнім кінцем в сторону руху. Проведіть відкачування меду та встановіть рамки на місце.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!