Вулики для бджіл: види та їх особливості

Усі види вуликів для бджіл мають власні особливості. Вони продумані для різних умов: сила бджолиної сім’ї, особливість медозбору у радіусі навколо бджолиного будиночку, зручність роботи пасічника з ними, компактність розташування пасіки, необхідність активного розплоду бджіл чи стримування їх роїння, а також кліматичні умови регіону.

В цілому, які бувають вулики для бджіл? У світі існує безліч характеристик вуликів, а ми з вами розглянемо у цій статті різні підходи до їх класифікації.

Види вуликів по іменах пасічників, які придумали їх

 1. Вулик Лангстрота
 2. Вулик Дадана-Блатта
 3. Альпійський вулик Р. Делона.

Конструкція вулика Лангстрота наступна: складається з дна, що відокремлюється, вставки, корпусу, підкришнику та даху вулика. Залежно від потреби бджоляра, корпусів та вставок може робитися кілька. Зовнішні параметри корпусу вулика: 520*450*250 мм, внутрішні: 450*380*240 (450*380*70). Також буває різновид висотою 80 мм за умови товщини деревини 35 мм.

Вулик Дадана-Блатта складається з:

  • корпусу;
  • рамки гніздової (за необхідністю – рамки магазинної);
  • діафрагми;
  • магазину;
  • підкришника;
  • даху;
  • льотків – верхнього та нижнього.

Даний вулик має внутрішні розміри 450*450*330 мм, до нього поміщуються рамки розмірами 435*300 (гніздові рамки) та 435*145 мм (піврамки). Загальна площа стільників з 2-х сторін в цьому типові вулика становить 465 квадратних дециметрів (оптимальний обсяг для багатьох). Товщина дна та стінок від 25 до 37 мм.

Альпійський вулик має зменшені параметри ширини та довжини у порівнянні з іншими варіантами вуликів: 300*300 мм. У висоту, однак, він, як правило, набагато вище – може бути метр та більше, що створює додатковий простір, маючи кілька перегородок. Льотки відсутні, а замість них – 7-міліметрова щілина між днищем та нижнім корпусом, яка також виконує функцію повітряного обміну.

Альпійські вулики можуть інсталюватися у ряди по 4 штуки, маючи один загальний дах – тому як в Альпах, де вони використовуються, часто дмуть сильні вітри, тому таким чином виконується протистояння перекиданню. Такий різновид вулика легший у порівнянні зі своїми попередниками, а тому підійде навіть слабосильним людям (вага наповненого медового вулика – приблизно 20 кг). Вони мають збільшену кількість рамок – до 48, що помітно збільшує медову віддачу кожного вулика.

Вулик Дадана-Блатта та Лангстрота – це максимально популярні моделі на ринку, та більшість магазинів меду та комплектуючих заточені під їх специфіку. Альпійський же аналог мало популярний в нашій країні, а тому всіма теслярськими роботами, обслуговуванням та зберіганням матеріалів, пов’язаних з ним, пасічник буде змушений займатися самостійно.

Види бджолиних вуликів за їх видами

Різновиди бджолиних вуликів також класифікуються наступним чином:

 1. Нерозбірні;
 2. Розбірні.

Залежно від форми корпуса вулики поділяють на дві групи: 

 1. Горизонтальні (лежаки), в яких гніздо розширюють у горизонтальному напрямку збоку; 
 2. Вертикальні (стояки), збільшення об’єму гнізда відбувається вгору, вертикально. 

Кожна система вуликів має свої переваги і недоліки, тому вулики треба пристосовувати до умов медозбору, клімату та прогресивної технології бджільництва. Найбільш поширеними є п’ять систем вуликів: багатокорпусний, типовий лежак, український лежак, двокорпусний стояк (кожний корпус на 12 рамок) та дванадцятирамковий вулик з магазинною надставкою.

Також бувають одностінні варіації (в регіонах, де переважно м’який теплий клімат) та двостінні (для холодного клімату та періодичних суворих зим – дозволяють давати додаткове утеплення). Двостінні мають дві стінки, між якими відбувається заповнення теплоізоляційним матеріалом.

Типи вуликів: особливості вибору

Вибирати вулик необхідно в залежності від декількох вимог та чинників:

  1. Медоносна сила місцевості. Якщо вона невелика, то краще використовувати однокорпусні варіації, в інших випадках можна вибирати два корпуси, лежаки та альпійські вулики.
  2. Кліматичні умови та зимівля. Нерозбірні варіації, одностінні та альпійські краще не використовувати там, де є суворі умови температури восени, взимку та навесні, а час зимівлі бджіл проводиться на вулиці, а не у приміщенні.
  3. Вид пасіки: для кочових господарств краще вибирати однокорпусні, одностінні, та альпійські варіації;
  4. Виведення маток: краще використовувати довгі лежаки з декількома секціями при комерційному розведенні маток та створенні нуклеусів.
  5. Сила пасічника: для літніх та слабосильних людей оптимально підійдуть лежаки та альпійські вулики.

Рейтинг

Рекомендовані статті

Одноколісний пасічний візок Віталія Лубенця

Одноколісний пасічний візок Віталія Лубенця

Стаття опублікована у журналі «Бджоляр» №7 за 2013 рік Сайт: bjolar.com.ua/   Про те, що н..

Донний пилковловлювач Анатолія Подрізана

Донний пилковловлювач Анатолія Подрізана

Стаття опублікована у журналі «Бджоляр» №8 за 2013 рік. Сайт: bjolar.com.ua/   Зростання по..

Види медоносних бджіл

Види медоносних бджіл

Бджоли відбулися близько 56 мільйонів років тому в Кайнозойської Ері. Місцем їх походження вважаєтьс..

Як приготувати сироп для бджіл

Як приготувати сироп для бджіл

Цукровий сироп для бджіл – це рідка, напіврідка чи напівтверда підгодівля для бджіл. Її необхідність обум..

Як й чим пофарбувати вулик

Як й чим пофарбувати вулик

Який фарбою пофарбувати вулик? Та чи треба фарбувати їх взагалі? Чим краще пофарбувати ваші вулики, якщо ..

Рекомендовані товари
Підписка на новини!