Види годівниць для бджіл та їх виготовлення своїми руками

Бджолині годівниці необхідні для підгодівлі цих крилатих комах. Хтось каже, що підгодівля повинна відбуватися тільки 2 рази на рік (навесні перед першим обльотом та восени в період активної підготовки до зимівлі), однак на практиці підгодівля може організовуватися увесь час, крім зимівлі, поки бджоли літають, з огляду на наступне: 

 • недостатній взяток;

 • холодна погода, через що мало квітучих рослин;

 • мала сила вулика;

 • висока смертність бджіл, та інші причини.

Тому дбайливі пасічники підгодовують своїх крилатих комах. Багато з них цікавляться, як можна зробити кращу годівницю для бджіл. У цій статті ми класифікуємо існуючі види годівниць для бджіл та розповімо, як годівницю для бджіл зробити своїми руками.

 

Годівниці для бджіл саморобні: види та як спорудити

Базова класифікація годівниць: внутрішні та зовнішні.

Внутрішні, які також називають внутрішньовуликовими, підрозділяються на:

 1. Рамкові.

 

Вони схожі на рамку з медом/розплодом, тільки є вмістилищем рідкої підгодівлі, що наливається через верхній отвір. Щоб отримати цього типу внутрішньовуликову годівницю, зроблену своїми руками, треба зібрати рамку розмірами під ваш вулик (Дадан, Лангстрот, Рута чи ін.) зі стінками з тонкої фанери, а верхня планка рамки-годівниці для бджіл буде виконана з невеликого бруску товщиною в цю рамку. Далі, щоб правильно годівницю зробити для бджіл рамкову, посередині має бути отвір для заливання корму та для спуску бджіл всередину, а маленька палиця (рейка чи стрижень), приєднана до бортика, потрібна для безпечного спуску та підйому бджіл, так, щоб вони не тонули. Після збору рамкової годівниці необхідно добре просочити її воском всередині та ззовні для забезпечення повної герметичності (скотч розмокає та не підходить для цієї мети). Рамкова годівниця для бджіл своїми руками – просте та досить елегантне рішення з внутрішніми розпірками; гарна рамкова годівниця для бджіл може оптимально вирішити питання підгодівлі 1 гнізда. Але вам може знадобитися куди більша місткість годівниці, якщо ваша пасіка складається з 30+ сімей (для економії вашого ж часу та зусиль). Для цієї мети розглянемо наступний варіант «їдальні» для комах.

 1. Стельові годівниці, називаються також ящиками зважаючи на свою конструкцію.

Дані саморобні годівниці для пасічних бджіл є найвдалішою конфігурацією серед всіх видів годівниць для бджіл, оскільки в них влазить багато сиропу (не треба часто турбувати бджіл для поповнення запасів корму), вони довговічні, та вони цілком безпечні для бджіл з точки зору превентивності утоплень. Одним словом, ідеал. Їх модифікацій існує багато, з зазорами для проникнення великої кількості бджіл збоку чи посередині. Нижче ми показуємо загальний вигляд та креслення, щоб ви наочно бачили, як можна зробити хорошу годівницю для бджіл своїми руками.


А ось посилання на відео, яке відображає процес виготовлення стельової годівниці для бджіл своїми руками: https://youtu.be/zpDcEpM-gb0 

Така годівниця може вмістити приблизно 4 кілограми їжі, підігрівається за рахунок тепла, що піднімається під дах вулика, доступна для бджіл, виступаючи відмінним джерелом корму. Тому, ось наша вам порада, якщо ви бажаєте дізнатися, як самому зробити хорошу годівницю для бджіл: починайте вивчення питання саме з цього варіанту, як оптимального за витратами та за ефективністю.

Не забудьте, який перший варіант годівниці, її дуже добре провощити, щоб забезпечити герметичність, інакше корм буде капати прямо на голови комахам. До речі, прекрасним варіантом стельову годівницю для ваших бджіл буде виготовити не з дерева, а з якісного пінополістиролу (пінопласту) + пластика, де дерево буде лише зовнішнім каркасом, надаючи жорсткість – так вона буде, на відміну від дерев’яної, не набухати, не зсихатися, та буде захищена від цвілі та грибка. ППС для надрамкової годівниці, зробленої своїми руками, – це матеріал, який бджоли люблять та який цілком нейтральний.

 1. З пляшок горлянками донизу.

 

Кілька пластикових пляшок розміщуються в дерев’яний, металевий чи пластмасовий короб так, як ви бачите на схемі. Їх прочинені кришечки забезпечують повільне витікання корму, але такий варіант підходить тільки для дуже рідкого корму. Втім, для відносно твердого канді не треба робити ніякої годівниці – воно просто укладається шматочками на блюдо та ставиться на дно вулика чи у надрамковий простір.

 1. Скляна банка.

 

Це по своїй суті аналог тільки-но розглянутої годівниці – коли з діаметру вихідного отвору перевернутої судини повільно випливає рідкий корм. Тут він просочує тканину чи мох, що надалі «обсмоктуються» бджолами.

 1. Годівниця для 1 пляшки.

 

В основному дана годівниця є покупною через відносну складність виготовлення, так як тут потрібна точність, як й в годівниці льотковій (ще один різновид). Принцип простий – на круглий отвір нагвинчується пляшка з вмістом, який повільно виливається з нижнього отвору, потрапляючи у довжину не широкого пазу для годування, який зручний тим, що багато бджіл мають одночасний доступ, а потонути в такому пазі в поверхні солодкої їжі практично неможливо.

 1. Пластиковий пакет.

 

Популярний різновид для величезних пасік, де треба багато підгодівлі та ніколи возитися з меншими за харчовою ефективністю та обсягом кормами. Це звичайний пластиковий пакет з їжею, що укладається поверх рамок. Перевага: простота. Величезний недолік – якщо він порветься, то весь вміст заллє вулик на всю глибину, точно вбивши деяких комах.

 1. Кругла ковпакова годівниця.

 

При небажанні скористатися покупним різновидом, її легко виготовити з тарілки/диска з перевернутою невеликою ємністю (відерцем), яке буде поступово виливати рідину з неї, наприклад, при підкладенні під бортик сірнику.

 

Зовнішні годівниці, у свою чергу, поділяються на:

 

 1. Бічна. Вид як на фотографії нижче:

 

Бічну годівницю для своїх бджіл вибирають ті бджолярі, які не обділені теплотою клімату, так як в холодному кліматі серединний вміст замерзає, перекриваючи бджолам доступ до їжі/води.

 

 1. Пляшка.

 

Може бути такою, як на фото чи іншої конфігурації. Суть – бак, до якого потрапляють бджоли. Недолік аналогічний попередньому варіанту – вміст замерзає. Плюс гине багато комах, що потрапляють всередину, а на запах злітаються бджоли інших сімей, оси, птиці, збігаються єноти та навіть ведмеді (з різних відстаней). Кріпитися до вулика може навіть на підвісній гумці.

Годівницю для бджіл краще замовити на сайті: https://vashapasika.com.ua/

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!