Догляд за бджолами в різні сезони року

Зробити бджільництво не просто хобі, а успішним проектом, що приносить дохід, не дуже легко. Необхідно врахувати безліч чинників і забезпечити злагоджену роботу на пасічном господарстві. Важливо розуміти - за пасікою потрібен цілорічний догляд. І в різні сезони він буде різним.

Як доглядати за бджолами для отримання прибутку

Ще до того дня, як на виділеній вами території з’являться будиночки для комах і в них оселяться перші сім’ї, треба ознайомитись з правилами догляду за мешканцями і їх будинками в різні пори року. Вони відрізняються і вимагають уважного дотримання.

Догляд за бджолами навесні

Весна - непростий час і для комах, і для пасічника. З підвищенням температури навколишнього повітря до 80С вулики необхідно перемістити на місце розміщення і створити найбільш сприятливі умови для розвитку бджолосімей. Для цього слід подбати про наявність достатньої кількості корму у вулику, забезпечити оптимальний тепловий режим.

Після виносу вуликів на пасіку комахи починають обліт. Як тільки температура навколишнього середовища досягне 12 градусів Цельсія вулик можна відкрити для проведення огляду, провести чистку днища. Приберіть сліди проносу, прополісу, воскові нарости. Для забезпечення безпеки матки в процесі прибирання в вулику її накривають спеціальним ковпаком.

Наступний етап - перевірка кількості наявного в вулику меду. Якщо його менше 8-ми кг, додайте ще кілька рамок із запечатаним кормом. Таку сім’ю можна буде не оглядати протягом місяця.

Якщо бджоли проживають на пасіці, де немає весняного взятку, догляд за ними має включати внесення додаткового корму через місяць після переселення. Доповніть медоперговий запас для того, щоб бджоли могли пережити «голодний» період. Для цього помістіть в вулик кілька стільників з медом. Після цього накрийте і утепліть будиночок. Наступний огляд проводять через 2 тижні.

Переселяти бджіл в чисті будиночки слід тільки при виявленні серйозних проблем, в числі яких - різні захворювання, які спричинили ослаблення або загибель комах. Без гострої необхідності не турбуйте сім’ю частими оглядами. Здорові бджоли швидко наберуть хорошу форму після зимівлі.

Як проводити догляд за бджолами влітку

У пасічників літо стартує в той момент, коли їх підопічні готові утворювати рій. Як правило, це перші числа червня. Відстежуйте роїння, адже без контролю воно може досягти катастрофічних розмірів і створити серйозні проблеми. Щоб не допустити роїння прибирають зайві маточники.

У період з кінця червня до середини серпня проходить час головного взятку. Збільшити запаси меду можна шляхом підставляння в вулики вощині. Порожні рамки розміщують між заповненими.

За кілька тижнів до закінчення взятку матку огороджують спеціальною решіткою з метою зниження розплоду. Через такі грати робочі бджоли легко проходять, а ось матка - ні.

Якщо в період літнього взятку бджоли встигають заповнити всі стільники медом його варто прибрати, замінивши рамки на суш. Якщо меду мало, бджіл слід підгодовувати забрушеним медом або сиропом.

Як правильно доглядати за бджолами в кінці літнього сезону, в серпні? Перегляньте всі вулики, перевірте їх готовність до зимівлі. Приберіть магазини, для зберігання меду підготуйте сухі ящики.

Як доглядати за бджолами восени

Головна турбота бджоляра восени - перевірити запаси для зимівлі. При теплій погоді комахи можуть збирати падевий мед, який не підходить для харчування. Такий мед темний, щільний і несмачний. Візьміть проби і перевірте їх. Для цього можна скористатися послугами фахівців в лабораторіях або провести самостійний аналіз. Змішавши мед з водою в рівних пропорціях вивчіть розчин. При виявленні в ньому пластівців і інших твердих частинок можна зробити висновок про наявність у продукті паді. Відкачайте падевий мед і залиште його для весняного підживлення. Замініть рамку на ту, яка містить хороший корм для зимівлі. Замініть старих маток на молодих самок.

Для підготовки будиночків до зими перемістить 2 рамки з розплодом і медом ближче до перегородки, доповніть їх відводками з матками-помічницями. Переконайтеся в тому, що комахи обліпили рамки.

Як організувати догляд за бджолами у вуликах взимку

Температура в приміщенні для зимівлі не повинна опускатися нижче нульової позначки. Оптимальний показник на термометрі - +4 градуси Цельсія. При підвищенні температури налаштуйте вентиляцію для припливу свіжого холодного повітря. Вологість на рівні 80% найбільш комфортна для зимівлі. При більш високих показниках комахи можуть загинути, адже мед закисне. Забезпечте в місці зимівлі тишу і спокій. Подбайте про те, щоб у приміщенні не було гризунів і інших шкідників. Раз на місяць займайтеся чищенням вічок - так ви забезпечите хорошу вентиляцію вуликів. Намагайтеся не турбувати бджіл, уникайте потрапляння дихання через вічко всередину вулика. Про стан бджіл розповість шум. Якщо він рівномірний, що нагадує звуки лісу - умови підходять бджолам. При підвищенні гучності, неспокої комах перевірте всі показники.

Якщо вулики зимують на вулиці - рясно накрийте їх снігом для зберігання тепла. 

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!