Скільки живе бджола

Бджоли живуть досить обмежену кількість часу – від кількох тижнів до місяців (за винятком матки). Помилково вважати, що вони живуть багато років або навіть десятиліть. Робочі бджоли в сім’ї мають найменшу тривалість життя – від 3 до 5 тижнів, рідко більше.

В даному тексті ми розглядаємо, скільки років живуть бджоли залежно від їх виду та чинників їх місця життя.

 

Життєвий цикл вулика

 

Бджоли розмножуються всередині вулика або, за його відсутності чи вильоті з нього – в рої. Стара матка може залишати вулик, й тоді вона замінюється новою чи, при відсутності молодих маток, бджолосім’я гине чи до неї підсаджують нову матку силами пасічників на пасіці.

 

У звичайних умовах у стільниках вулика вирощуються усі різновиди бджіл: матки, робочі бджоли та трутні – для підтримання природного балансу та захисту вулика від смерті. Стара матка, що припиняє відкладання яєць в потрібних кількостях та пропорціях, може бути замінена робочими бджолами на нову. Але, оскільки маток міститься чи вилуплюється кілька, вони спочатку б’ються одна з одною за право залишитися єдиною маткою. А якщо нова матка вилуплюється зі стільників раніше за своїх сестер, то вона може їх вбити прямо у маточниках, завбачливо вигравши конкурентну боротьбу. Тільки залишившись одна, нова матка замінює стару на новий термін. Матка повинна відкладати кілька сотень чи тисяч яєць кожного дня, з огляду на те, що в природі чи на пасіці щодня гине приблизно 1% від усіх бджіл (а враховуючи, що рій складається з 20-80 тис. бджіл, то це 200-800 бджіл щодня). Близько 90% та більше яєць, що відкладаються, перетворюються на робочих бджіл (жіночих особин) – після запліднення матки трутнями. Серед них також деякий маленький відсоток складають личинки інших маток, яких бджоли потім можуть зберігати на майбутнє чи вбивати, якщо в них не виникне необхідності у поточний момент. Також матка відкладає незапліднені яйця з яких розвиваються чоловічі особини – трутні. Їх може бути до 10% від усіх особин вулика.

 

Кожна особина має 4 стадії життя:

 

  • яйце;

  • личинка;

  • лялечка;

  • доросла особина.

 

Життєвий цикл бджоли

 

 1. Королева (матка)

Матка живе у природних умовах до 8 років, будучи найбільш довго живучою бджолою у бджолосім’ї. До самого її кінця життя продуктивність відкладання яєць скорочується та кількість личинок чоловічих особин зростає. Якщо матка не вмирає природним чином, бджоли її замінюють на молоду королеву. В умовах пасіки пасічники змінюють матку кожні 12-24 місяці. Після вигнання з вулика вона гине протягом декількох днів, якщо вона не вбивається бджолами вулика.

 

 1. Трутень: чому так мало живуть

Трутень відіграє тільки одну головну роль – запліднення матки. Допоміжна роль – зігрівання вулика більш високою температурою свого тіла. Після спарювання трутень відразу гине, оскільки завдання вприскування сперми в організм матки вимагає від трутня смертельних зусиль. Він готовий до запліднення на 9-10 день свого життя після вилуплення, а живе максимум 35 днів. Незатребувані трутні восени виганяються бджолами з вулика, де вони помирають протягом кількох днів, не маючи навичок, щоб подбати про самих себе, у т.ч. з точки зору добування їжі для продовження життєздатності.

 

 1. Робоча бджола: скільки живе одна бджола?

Робочі бджоли мають досить жорстко регламентований життєвий порядок та обов’язки. У перші 10 днів після вилуплення вони займаються прибиранням вулика та доглядають за підростаючим розплодом у вигляді личинок. У період 11-19 дня життя вони будують осередки стільників. У період 16-20 днів вони отримують нектар та пилок від більш дорослих бджіл-збирачок, ферментують у власному організмові та висушують їх, таким чином, отримуючи мед та пергу, закладаючи їх до стільників. У період з 21 дня та до кінця життя вони займаються збиранням. Скільки живе медоносна бджола? У період високого навантаження та активного взятку навесні та влітку – не більше 30-40 днів. Скільки живуть робочі бджоли у холодний період року та при максимально глибокій гібернації? До 6 місяців.

 

Додаткові фактори, що впливають на скорочення життя бджіл

 

 

 1. Втрата жала. Є поширеною помилкою вважати, що бджоли обов’язково вмирають, як вжалять. У деяких випадках вони можуть витягнути жало з тіла жертви, бо воно в ньому не застряє. Також деякі види бджіл володіють можливістю відростити нове жало, якщо старе обламалося в процесі автоампутації (як хвіст у деяких ящірок). Бджоли вмирають від цієї причини далеко не у 100% випадків, проте, дійсно, відсоток смертності високий.

 2. Хижаки. У природі за бджолами полюють інші комахи: шершні, оси, бджоли, бабки. Також їх ворогами є павуки, ящірки, жаби, ропухи, та інші амфібії. Але найчастіше вони гинуть, бо їх клюють птахи, частина з яких може сидіти просто біля льотка вулика, проковтуючи до 30 бджіл за раз, що вилітають з нього. Рідше, проте також небезпечними для них є скунси, ведмеді, опосуми, єноти, борсуки.

 3. Інвазивні види. До них відносяться отруйні чи несприятливі рослини та інші агресивні види бджіл, які прийшли на територію.

 4. Хвороби, грибки, висока вологість вулика та сезонна сирість.

 5. Нестача корму, особливо у період зимівлі чи восени теж є негативним фактором при відповіді на питання, скільки живуть бджоли.

   

 

В нашому магазині ВашаПасіка ви знайдете широкий ассортимент товарів для бджолярів. 

Рейтинг

Рекомендовані статті

Як бджоли роблять мед

Як бджоли роблять мед

Що таке мед? Мед - це в'язкий продукт різної консистенції, який містить кілька сотень хімічних реч..

Види медоносних бджіл

Види медоносних бджіл

Бджоли відбулися близько 56 мільйонів років тому в Кайнозойської Ері. Місцем їх походження вважаєтьс..

Чому жалить бджола?

Чому жалить бджола?

Звичайні медоносні бджоли є одними з найбільш миролюбних створінь серед комах та всього тваринного світу ..

Рекомендовані товари
Підписка на новини!