Чому жалить бджола?

Звичайні медоносні бджоли є одними з найбільш миролюбних створінь серед комах та всього тваринного світу нашої планети. Однак вони змушені захищатися від нападів на них та на продукт їх праці (мед, перга, пилок), так само як й на їх вулик та сім’ю (особливо, на розплід та королеву). В даному тексті ми з вами розглянемо причини, через які бджоли жалять.

 

 

Причини, коли жалять бджоли

 

Варто відзначити, що бджола не буде просто так використовувати єдину свою ефективну зброю просто так чи для нападу (тому що вона не завойовниця, вона трудівниця, та іноді несе оборону). Крім того, бджоли часто помирають після того як ужалять, бо жало залишається майже завжди в тілі супротивника, а разом з ним – частина травного тракту організму комахи, що виконала самозахист. Тому вони вдаються до цього засобу тільки у крайньому випадку, буквально, коли питання йде про життя чи смерть. Отже, навіщо бджоли жалять? Серед спостережуваних причин відзначаються нижченаведені:

 

  1. Захищають себе, свій продукт чи свій вулик. Крім як вжалити, щоб злякати, відвадити чи вбити супротивника, вони не можуть захиститися. Потужних зубів, щелеп чи іклів у них немає.

  2. Вони не люблять різких запахів. До них можна зарахувати запах немитого тіла, агресивної парфумерії, піт, алкоголь, перегар, дим (у т.ч., від сигарет). Викурювання бджіл, до речі, ґрунтується на їх огортанні димом, їдким для їх нюху. Ще б пак: їх рецептори можуть вловити квітку на відстані до 1 кілометра!

  3. Деякі цікавляться, чи може бджола вкусити просто так, наприклад, якщо їм просто не сподобалася людина? Швидше, вони ужалять вас, якщо ви будете одягнені у чорний одяг, так як вони бачать в вас великого агресивного хижака, серед яких усі темного чи чорного забарвлень (ведмідь, опосум, борсук, скунс, єнот). До об’єктів, одягнених у біле, вони нейтральні, бо не відчувають загрози. З цієї причини одяг бджоляра максимально світлий.

  4. Чи кусаються бджоли навмисно? В основному, ні, якщо їх не провокувати. Якщо ж ви розтривожите їх вулик, будете заважати їх роботі чи навіть будете чавити окремих комах, вони повстануть проти вас. Бджола жалить досить часто початківців-пасічників, ще незграбних та нерозторопних в свій перший робочий сезон, а тому багато на пасіку йдуть тільки в захисному одязі (хоча ви можете знайти тисячі відео на Ютубі, де люди стоять не захищені поруч з бджолами).

  5. Якщо вас вже вжалила бджола, то її «колеги», що знаходяться поруч з нею, можуть почати жалити вас за компанію, відчувши на вітрі запах її отрути. Тому краще ретируватися від компанії бджіл якнайдалі відразу після першого укусу.

  6. Втім, навіть якщо нічого не віщує біди, вжалити ця комаха все ж може – через різку зміну чи тривалу нестабільність погоди, через поганий настрій чи самопочуття, через захворювання, при затяжному дощі чи в період занадто ранніх заморозків. Кого кусають бджоли в такі моменти? Жертв, що необережно підвернулися під руку. Точніше, під їх «кусючий» орган – жало.

 

Як жалить бджола

 

У бджоли є висувне з черевця жало, що наповнюється отрутою, яка досить болюча для людей та тварин, а маленьких в тілі ворогів може навіть вбити. Жало всіяне безліччю щербин, які не дозволяють в переважній більшості випадків витягнути його назад зі шкірного покриву після атаки без пінцета чи за допомогою нігтів пальців. Бджолі доводиться чи висмикувати жало, калічачи своє тіло, чи залишатися прикріпленою до жала, чекаючи, коли ужалений ворог висмикне, змахне чи вб’є її. Втім, іноді бджолам вдається витягувати його без пошкоджень та навіть автоампутувати, обламуючи його в тілі суперника, щоб самій тут же ретируватися. У деяких різновидів бджіл (наприклад, у Західної медоносної бджоли) жало здатне відрости згодом, як у деяких ящірок відростає хвіст.

 

Людині отримати отруту небезпечно не тільки через сильне негативне відчуття, але й через реакцію алергії, в результаті якої у людини може статися анафілактичний шок, що може призвести до зупинки дихання та серцебиття – навіть від однієї бджоли, не кажучи вже про рій.

 

До речі, отрута бджіл використовується для лікування артритів та артрозів, маючи відмінну силу для цього в невеликих кількостях. Тому укуси деякі використовують в лікувальних цілях.

 

В нашому магазині ВашаПасіка ви знайдете широкий ассортимент товарів для бджолярів.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!