Коротко про весняну ревізію бджіл на пасіці

Робота на пасічному господарстві передбачає виконання багатьох обов’язків. Серед них немає незначних та неважливих. Кожна дрібниця має значення та впливає на продуктивність роботи бджіл. Щороку бджолярі проводять важливий захід – весняну ревізію бджіл. Ця процедура проводиться відразу після закінчення зимівлі, огляду вуликів і вирішення виявлених проблем. Оберіть теплий день і підготуйтеся до роботи у другій половині. Якщо на вулиці вітер чи негода – весняну ревізію бджолиних сімей краще відкласти, адже підвищуються ризики переохолодження та озлоблення комах. Температура повітря при огляді сім’ї не повинна бути нижчою за 12 градусів Цельсія. Одна з головних умов – перший обліт уже має відбутися. Огляди починають з потенційно слабких та хворих сімей. Для їх визначення рекомендується придивитися до комах під час першого обльоту та скласти попередній графік ревізії.

Весняна ревізія бджолосімей проводиться для визначення стану кожної сім’ї та підбору оптимальних методів вирішення виявлених проблем.

Як проводити огляд бджіл навесні

Весняна ревізія бджіл допомагає визначити:

  • кількісні та якісні характеристики кормів;

  • силу бджолосім’ї;

  • стан матки та розплоду, наявність засіву;

  • загальний санітарно-гігієнічний стан гнізда.

Під час роботи з лежаками немає необхідності витягувати всі рамки. Відсуньте їх убік, звільнивши місце для візуального огляду стану кормів та розплоду. За наявності закритого засіву можна зрозуміти, що матка перебуває у робочому стані.

Часто до початку весни у гнізді залишається лише кілька кілограмів корму. У таких умовах матка перестає відкладати яйця, що призводить до загального послаблення сім’ї. Весняна ревізія бджолосімей допомагає своєчасно привести ситуацію в норму – поповнити кормові запаси до 8-12 кілограмів. Комахи почнуть нормально розвиватися, наберуть необхідну для продуктивної роботи силу, збільшать чисельність сім’ї. У якості підживлення крім меду у вулик підставляють кілька рамок з пергою.

При виявленні запасів меду, що зіпсувалися за час зимівлі, його необхідно витягти і замінити свіжим кормом.

Після огляду кормових запасів бджоляр починає вивчення стану самих комах. Кількість бджілок та розплоду визначається за зайнятими рамками у співвідношенні з повною рамкою. За якістю розплоду оцінюється якість самої матки. При виявленні ослабленої сім’ї необхідно провести заходи щодо її посилення.

При незадовільному стані гнізда (наприклад, велика кількість трутневого розплоду) стару матку замінюють на нову. За відсутності розплоду можна запідозрити зараження нозематозом, найефективнішим рішенням якого буде створення безматкової сім’ї шляхом видалення матки.

Весняна ревізія бджолиних сімей включає і заходи щодо чищення днища від підмору. Вулик очищають або пересаджують бджолосім’ю в новий. На цьому етапі можна провести обробку від варроа за допомогою установки пластин або смужок. Важливе завдання бджоляра – створення комфортного температурного режиму у вуликах. Один із варіантів вирішення проблеми – утеплення спеціальними подушками. Популярним є і зовнішнє утеплення за допомогою тирси або соломи.

Завершується огляд бджіл навесні відбором особин для відправки на дослідження у ветлабораторії для підтвердження відсутності чи наявності таких захворювань, як нозематоз, акарапідоз, браулез.

Весняна ревізія може тривати кілька днів. Після завершення робіт можна провести об’єднання сімей. Цю роботу краще виконувати увечері.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!