Яку кількість меду може дати один вулик?

Продуктивність пасіки вимірюється кількістю меду, який дається комахами за рік. Крім того, враховується виробництво допоміжних продуктів: віск, прополіс, пилок, перга й т.і. Однак на те вони й допоміжні, що не заради них пасічники затівають усю роботу, а саме заради солодкого меду.

Так скільки меду з одного вулика виходить? Для точної відповіді на це питання «ВашаПасіка» розгляне чинники, що впливають на ефективність роботи бджіл, а також зробимо математичні розрахунки.

 Пчелы, осы, мед, улей, соты — Bees, wasps, honey, hive, honeycomb

Розрахунки того, скільки меду дає один вулик

Найголовнішими двома факторами, що визначають, скільки меду з одного вулику вийде у пасічника, є кількість бджіл у вулику (враховуючи всі його магазини та надставки), й те, скільки бджоли збирають нектару з квітів, який потім переробляється комахами на мед.

Отже, щоб підрахувати кількість бджіл, зазвичай користуються чи зважуванням (відокремлюючи масу вулика від маси бджіл) чи підрахунком того, скільки бджіл повинно відповідати кількості осередків у всіх стільниках. Ми візьмемо другий. Так, в 1 рамці зі стільниками – близько 1,15 тис. осередків, а з огляду на дві сторони, виходить 2,3 тис. Стільки бджіл може поміститися на 1 рамці одночасно. Якщо кількість рамок в 1 магазині – 12, а всього магазинів у вулику, припустимо, 3, то виходить 82,8 тис. комах. Ця цифра – потенційний максимум, який може містити вулик описаних параметрів на власному піку (що спостерігається в період початку медозбору). Не всі комахи задіяні на зборі меду – значна частина (до 50%) зайнята допоміжними роботами: виведення та догляд за молодняком, прибирання вулика, збір води (при її недостатності для потреб вулика), наявність до тисячі трутнів + природний спад комах й т.і. Кожен день з вулика вилітають на збір до 50% комах, а, з огляду на те, що реальна сила сім’ї буде меншою (наприклад, на 10%), отримаємо 37260 робочих бджіл.

Кожна бджола приносить приблизно 40 міліграм нектару за 1 раз (в проміжку між 15 та 75, плюс якусь частину вона витрачає на політ), а вилетіти за нектаром в період взятку кожна бджола може приблизно 80-120 разів за життя (в середньому, 100).

Разом 100 вильотів за життя = 3726000 вильотів всього вулика * 40 міліграм/1000000 (переводимо в кілограми) = 150,9 кілограм нектару. З розрахунку, що з 2 кілограм нектару утворюється 1 кг меду, отримуємо 75,5 кг меду за сезон.

В 1 рамці зі стільниками поміщається від 1 до 1,5 кг меду, отже, 12 * 3 рамок даної розрахункової сім’ї будуть за період взятку заповнюватися близько 1,7 рази. Тобто, медогонку пасічникові треба буде виконувати мінімум 2 рази за сезон, який може тривати від 2 до 5 місяців.

Тобто, ми математичним методом визначили, що середня сім’я 1 вулика може зібрати 75,5 кг меду, проте на практиці, цифри того, скільки меду дає один вулик на рік, широко коливаються в межах від 50 до 200 кг меду, та нижче ми розглянемо, чому.

 

Фактори, що впливають на те, скільки меду дає вулик

{C}1.      Регіон розміщення пасіки. Як далеко від джерел води, від території квітучих рослин. Якщо далеко – то доцільно організувати кочівлю.

{C}2.      Порода бджіл. Наскільки стійка до захворювань, холоду.

{C}3.      Обробка вуликів та бджіл. Це необхідно для підвищення імунітету цих крилатих трудівників, опору хворобам, грибку та ін.

{C}4.      Якість розміщення пасіки на місцевості. Чи не знаходиться вулик на сонці та занадто відкритій ділянці, з високою травою, щоб бджоли не стали лінуватися через перегрів чи високу траву, що заважає їм працювати.

{C}5.      Як вчасно пасічник викачує мед. Якщо рамки будуть повністю заповнені, то бджоли не стануть працювати, щоб збирати нектар, так як цей видобуток нікуди буде складати, то вони будуть чекати початку зимівлі.

{C}6.      Медоносна база. Які рослини розташовані навколо та скільки вони дають взяток з їх площі.

{C}7.      Наскільки гарна підгодівля. Якість корму, який бджоляр дає своїм комахам. Якість годування безпосередньо визначає, як далеко літає бджола навколо вулика.

 

{C}8.      Габарити вулика. Фактично визначає, скільки бджіл може там поміститися на квадратному метрі землі й, отже, скільки меду дає один вулик.

Рейтинг

Рекомендовані статті

Види медоносних бджіл

Види медоносних бджіл

Бджоли відбулися близько 56 мільйонів років тому в Кайнозойської Ері. Місцем їх походження вважаєтьс..

Ловля бджолиного рою

Ловля бджолиного рою

 Процес роїння грає важливу роль в розмноженні та здоров’ї всієї бджолиної сім’ї. Це відбувається, к..

Як процідити мед?

Як процідити мед?

Гарний урожай меду досягається не тільки завдяки праці бджіл, але й правильній роботі пасічника при відка..

Як приготувати сироп для бджіл

Як приготувати сироп для бджіл

Цукровий сироп для бджіл – це рідка, напіврідка чи напівтверда підгодівля для бджіл. Її необхідність обум..

Рекомендовані товари
Підписка на новини!