Яку кількість меду може дати один вулик?

Продуктивність пасіки вимірюється кількістю меду, який дається комахами за рік. Крім того, враховується виробництво допоміжних продуктів: віск, прополіс, пилок, перга й т.і. Однак на те вони й допоміжні, що не заради них пасічники затівають усю роботу, а саме заради солодкого меду.

Так скільки меду з одного вулика виходить? Для точної відповіді на це питання «ВашаПасіка» розгляне чинники, що впливають на ефективність роботи бджіл, а також зробимо математичні розрахунки.

 Пчелы, осы, мед, улей, соты — Bees, wasps, honey, hive, honeycomb

Розрахунки того, скільки меду дає один вулик

Найголовнішими двома факторами, що визначають, скільки меду з одного вулику вийде у пасічника, є кількість бджіл у вулику (враховуючи всі його магазини та надставки), й те, скільки бджоли збирають нектару з квітів, який потім переробляється комахами на мед.

Отже, щоб підрахувати кількість бджіл, зазвичай користуються чи зважуванням (відокремлюючи масу вулика від маси бджіл) чи підрахунком того, скільки бджіл повинно відповідати кількості осередків у всіх стільниках. Ми візьмемо другий. Так, в 1 рамці зі стільниками – близько 1,15 тис. осередків, а з огляду на дві сторони, виходить 2,3 тис. Стільки бджіл може поміститися на 1 рамці одночасно. Якщо кількість рамок в 1 магазині – 12, а всього магазинів у вулику, припустимо, 3, то виходить 82,8 тис. комах. Ця цифра – потенційний максимум, який може містити вулик описаних параметрів на власному піку (що спостерігається в період початку медозбору). Не всі комахи задіяні на зборі меду – значна частина (до 50%) зайнята допоміжними роботами: виведення та догляд за молодняком, прибирання вулика, збір води (при її недостатності для потреб вулика), наявність до тисячі трутнів + природний спад комах й т.і. Кожен день з вулика вилітають на збір до 50% комах, а, з огляду на те, що реальна сила сім’ї буде меншою (наприклад, на 10%), отримаємо 37260 робочих бджіл.

Кожна бджола приносить приблизно 40 міліграм нектару за 1 раз (в проміжку між 15 та 75, плюс якусь частину вона витрачає на політ), а вилетіти за нектаром в період взятку кожна бджола може приблизно 80-120 разів за життя (в середньому, 100).

Разом 100 вильотів за життя = 3726000 вильотів всього вулика * 40 міліграм/1000000 (переводимо в кілограми) = 150,9 кілограм нектару. З розрахунку, що з 2 кілограм нектару утворюється 1 кг меду, отримуємо 75,5 кг меду за сезон.

В 1 рамці зі стільниками поміщається від 1 до 1,5 кг меду, отже, 12 * 3 рамок даної розрахункової сім’ї будуть за період взятку заповнюватися близько 1,7 рази. Тобто, медогонку пасічникові треба буде виконувати мінімум 2 рази за сезон, який може тривати від 2 до 5 місяців.

Тобто, ми математичним методом визначили, що середня сім’я 1 вулика може зібрати 75,5 кг меду, проте на практиці, цифри того, скільки меду дає один вулик на рік, широко коливаються в межах від 50 до 200 кг меду, та нижче ми розглянемо, чому.

 

Фактори, що впливають на те, скільки меду дає вулик

{C}1.      Регіон розміщення пасіки. Як далеко від джерел води, від території квітучих рослин. Якщо далеко – то доцільно організувати кочівлю.

{C}2.      Порода бджіл. Наскільки стійка до захворювань, холоду.

{C}3.      Обробка вуликів та бджіл. Це необхідно для підвищення імунітету цих крилатих трудівників, опору хворобам, грибку та ін.

{C}4.      Якість розміщення пасіки на місцевості. Чи не знаходиться вулик на сонці та занадто відкритій ділянці, з високою травою, щоб бджоли не стали лінуватися через перегрів чи високу траву, що заважає їм працювати.

{C}5.      Як вчасно пасічник викачує мед. Якщо рамки будуть повністю заповнені, то бджоли не стануть працювати, щоб збирати нектар, так як цей видобуток нікуди буде складати, то вони будуть чекати початку зимівлі.

{C}6.      Медоносна база. Які рослини розташовані навколо та скільки вони дають взяток з їх площі.

{C}7.      Наскільки гарна підгодівля. Якість корму, який бджоляр дає своїм комахам. Якість годування безпосередньо визначає, як далеко літає бджола навколо вулика.

 

{C}8.      Габарити вулика. Фактично визначає, скільки бджіл може там поміститися на квадратному метрі землі й, отже, скільки меду дає один вулик.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!