Як вивести матку бджоли?

Виведенням бджолиних маток цікавляться багато пасічників, адже матка – це основа розвитку будь-якого бджолиного сімейства. Головна функція матки полягає в тому, щоб відкладати яйця для подальшого функціонування рою. Бджолярі намагаються знайти найпростіші способи виведення маток. Однак виведення бджолиних маточок – це процес, що вимагає певних знань та вмінь, дотримання певних правил в залежності від обраного способу виведення маток бджіл. Як самому виводити бджолиних маток, ми розберемося в статті.

Бджоли: виведення маток

Саме королева-матка є серцем вулику, тоді як інші бджоли ретельно оберігають її. Виведенням якісних маток рекомендується займатися кожні 2 роки, незважаючи на те, що тривалість життя матки в середньому близько 5-7 років. Справа в тому, що з кожним роком плідна функція знижується, а найвища плідність спостерігається саме в перші два роки. Пасічнику необхідно знати, скільки днів виводиться матка. У бджільництві виведення маток завжди стартує з засіву. У цей момент матка відкладає яйця в особливу мисочку. Згодом з них з’являться личинки. Решта комах у вулику оберігають маточники, підгодовуючи їх маточним молочком. Процес вирощування маточок триває 7 днів. Якщо вас цікавить видобуток маточного молочка, то зараз – саме час зібрати його зі стільників. Для перенесення личинок можна використовувати розрекламований покупний чи саморобний шпательок для перенесення личинок. Наступна стадія триває 2 тижні. В цей час личинка росте у розмірах та трансформується у лялечку. Далі вона прогризається крізь маточник, щоб вибратися на поверхню. Перша маточка знищує інші маточники, що залишилися. В даний період треба бути уважним, щоб згодом уникнути роїння. Так, за кольором можна визначити вік маточників для визначення часу вильоту та формування відводків. Якщо в перший тиждень життя бджола починає спаровування з трутнями, вона характеризується як плідна.

Як виводити матку бджоли?

Розглянемо найпоширеніші та прості способи виведення маток, які використовуються в бджільництві: Природний; Свищевий; Метод Цебро; Ізоляторний.

Природний метод

Природний метод є найпростішим та відмінно підходить для тих, хто тільки-но почав відкривати для себе мистецтво бджільництва. В його основі лежить створення умов для комах, при яких вони переходять в ройовий стан. В цей час пасічникові необхідно підкласти рамки з розплодом у вулик. Далі необхідно прикрити вічко. Через якийсь час повинна початися закладка маточників, а потім – формування відводків. Є у цього способу й недоліки. Так, не можна на 100% гарантувати появу маточників, а якість бджіл передбачити неможливо.

Свищевий метод

Багато пасічників цінують даний метод, оскільки він дозволяє виводити маточок в певні строки. Цей спосіб забезпечує значний приріст комах. Видалення свищевих маточників можна робити тоді, коли в наявності буде достатня кількість маточників. Для даного методу потрібно відібрати сильну бджолину сім’ю. Звідти беруться 2 рамки з розплодом та матка. Разом з ними до нового вулику додають 3 рамки інших бджілок. Оскільки старий вулик залишається без королеви, бджоли змушені відкладати свищеві маточники. Свищеві маточники повинні закладатися на незрілих личинках, щоб їх не довелося видаляти. Згодом матка замінюється на свищеву.

Метод Цебро

Таке виведення бджоломаток в домашніх умовах популярне серед бджолярів. Процес полягає в наступному: на дах вулика ставляться стільники, які розрізають на шматки; береться шматок, на якому є личинки віком 2 дні; смужки необхідно приклеїти до прищеплювальних рамок таким чином, щоб вони виявилися внизу колодязя. Після закінчення 2 тижнів потрібно зробити відводки. Цей спосіб вимагає дотримання наступних принципів: бджолосім’ю необхідно утримувати у вулику з 3 корпусів, який має гарну місткість; другий корпус готується для заміни старої матки тоді, коли бджолосім’я вже сформована (навесні допускається користуватися другими корпусами раніше); при наявності маточника, якому є 2 тижні, готують 2 відводки без пошуку королеви; для успішної зимівлі за допомогою двох корпусів формують гніздо; мед та іншу підгодівлю необхідно закладати на попередньо встановлені рамки; для забезпечення комфортних умов важливо подбати про гарну вентиляцію для комах. Незважаючи на складність та жорсткі вимоги, даний спосіб славиться високою ефективністю.

Ізолятор для бджіл: як вивести матку в нуклеусі?

Якщо ви розбираєтеся у виведенні маток від А до Я та бажаєте зайнятися виведенням декількох бджолиних маток, скористайтеся ізолятором. Джерелом стає сильна бджолосім’я, яка поміщається до ізолятору разом з королевою та рамками із сушшю, медом та розплодом для формування нуклеусу. Через 3 доби можна перевірити закладку та видалити свищі. Ще через 7 діб маточники слід вирізати та поставити до визрівання. Після виходу маточок розміщують в нуклеусах.

Особливості створення нуклеусу

Нуклеус являє собою маленьку бджолосім’ю, в якій підростає молода особина. Тут же здійснюється перше запліднення та закладка яєць. Кількість нуклеусів зазвичай менше, ніж число маточників. За рахунок цього останні завжди є в запасі. Створення нуклеусу завжди здійснюється з рамок з кормом та розплодом. Розташування залежить від форми вулика. Існує кілька факторів, щоб сформована бджола була плідною: сильна сім’я походження; взяток; облік віку личинок. Що стосується стану сім’ї, то чим вона сильніша, тим якіснішими вийдуть особини. По-перше, в бджолосім’ї має бути велика кількість молодняка. По-друге, вага комах має становити 3 кг чи більше. У бджолосім’ї має бути в доступі оптимальна кількість корму (не менш ніж 4 кг меду та 2 кг перги). Вулик потрібно як слід утеплити. Для дна рекомендується використовувати солому/листя. Пам’ятайте, що холод згубно вплине на зростання/розмноження. Взяток необхідний, щоб комахи відклали більшу кількість маточників. Живлення важливе, щоб запобігти розвиткові карликових маток. При відсутності взятку виростити та утримати влітку трутнів буде неможливо. В результаті кількість маточок знизиться, а ті, що все-таки будуть розвиватися, будуть маленькими та неповноцінними (почнеться процес виродження). Займаючись виведенням маток з яєць, важливо розуміти безматковість та осиротіння. У першому випадку у бджолосім’ї є личинки для закладання маточників. У другому випадку матка й розплід відсутні. Якщо вчасно не взяти ситуацію під контроль, це може призвести до вимирання сім’ї. Для виведення маток без осиротіння потрібно постійно стежити за станом вулика та бджолосім’ї. У нуклеусі матка перебуває не більше 17 діб. Тижнева від роду бджілка вже починає спаровування та робить закладку. Так, через 2 тижні вже можна починати перевірку яєць. Робити це потрібно регулярно.

Календар виведення

Кожному пасічнику необхідний календар, куди вносяться дані щодо: термінів виведення/посіву; фактичної кількості; родоводу. Календар можна купити чи зробити самому, використовуючи диск з картону з цифрами, болт й дошку. З його допомогою можна контролювати процес та визначити, коли провести черговий огляд та відбраковування.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!