Як збільшити пасіку своїми руками без шкоди для медозбору

Збільшення пасік – завдання, яке часто доводиться вирішувати бджолярам. І проблем із рішенням не виникало б, якби швидке розведення бджіл не було безпосередньо пов’язане з погіршенням медозбору. Тому для збільшення кількості комах рекомендується застосовувати лише кілька дієвих методів, які дозволяють зберегти продуктивність пасіки і збільшити її.

Для чого потрібне швидке збільшення пасіки

Розширення пасічного господарства передбачає збільшення кількості бджіл у сім’ях та здійснюється з метою підвищення продуктивності пасіки. Чим більше у господарстві комах – тим більше меду вони принесуть, чим забезпечать високий прибуток пасічнику.

Як швидко збільшити пасіку і не втратити медозбір

У природі бджолосім’ї розмножуються роїнням, але за умов пасіки природне утворення роїв варто попереджати. Такий метод розмноження має цілу низку недоліків:

  • мало піддається контролю із боку людини;

  • рій складно зловити, він може полетіти і не повернутися на пасіку;

  • роїння знижує продуктивність господарства.

Якщо не хочете втратити врожай меду та частину комах – не допускайте природного роїння. Є кілька продуктивніших способів збільшення господарства.

Як швидко та якісно розвести бджіл? Один із популярних способів – формування сімей з нуклеусів. З метою збільшення поголів’я бджіл використовують тільки нуклеуси, що успішно перезимували. З настанням весни бджіл підгодовують сиропом, медом, пергою. Таким чином пасічник досягає результату – розплід займає рамки. Після цього нуклеус переносять в окремий вулик, де бджоли продовжують розвиватися природним шляхом. Помітне збільшення медозбору за рахунок утворення нової родини можна помітити вже у перше літо.

Ще один метод – поділ бджолосім’ї. Процес має на увазі перенесення частини розплоду і комах у новий вулик з підселенням до нього нової матки.

Розширення наявної пасіки можна здійснити за допомогою нальоту на матку. Перемістіть вулик на нову точку, а на його колишньому місці встановіть новий вулик, помістивши в нього рамки із запечатаним розплодом, одну рамку з відкритим розплодом та матку зі старого вулика. Додайте кілька рамок з вощиною. За короткий час робочі бджілки залетять у новий вулик, а до старого необхідно підсадити нову матку.

Як збільшити пасіку відводками? Їх формують окремо індивідуальним чи збірним методом. Індивідуальне відводок передбачає відбір до 3-х рамок із запечатаним розплодом з вулика сім’ї з 8 розплідними рамками. На здобутих рамках мають бути комахи. Такий відводок поміщають у вулик, в якому вже розташовані рамки з медом. Незабаром у вулик підсаджують нову матку. При формуванні збірного відводка бджоли та рамки з розплодом беруться з різних сімей. При цьому використовують димне обкурювання або зрошують водою для зниження агресивності комах.

Як ефективно збільшити пасіку у 2 рази? Збільшити обсяг господарства можна за простою інструкцією:

  • Видаліть із сім’ї матку;

  • Встановіть у вулику рамку для прививання бджоломаток;

  • Після того, як маточники в бджолиній сім’ї будуть запечатані, а личинки прийняті використовуйте спеціальні кліточки для запечатування маточників;

  • Вийміть з будиночка рамку незалежно від того, заповнена вона засівом чи ні;

  • Встановіть 2 медові рамки, а між ними – раніше витягнуту рамку з комахами;

  • На дно будиночка встановіть кліточку з маткою.

Даний метод демонструє хороші результати за різних вихідних умов. Це один із найбільш ефективних способів розширення пасіки без втрати медозбору.

Рекомендації бджолярам-початківцям

Збільшити кількість бджіл без негативних наслідків для пасіки можна. Але важливо дотримуватись термінів штучного розмноження комах та провести всі заходи до початку природного роїння. При виборі методу збільшення бджолосім’ї слід зважати на деякі нюанси. Вони пов’язані з рекомендованою температурою середовища під час проведення робіт, часом року та ін.

Застосування методу відводків передбачає заміну рамок з розплодом зі старого вулика на рамки з порожніми сотами або з вощиною. Вилучені рамки встановлюються у новий підготовлений вулик. Ще одна перевага методу відводків – зниження ризику роїння. Забираючи запечатаний розплід, ви стримуєте процес формування рою. У бджіл з’являється інше заняття – вони приступають до екстреної відбудови стільників у нових рамках.

Не варто різко збільшувати пасіку і прагнути грандіозного збільшення прибутку в перший же рік. Найкращим рішенням буде поступове нарощування потужності господарства та його обертів. Таким чином, можна збільшувати дохід щорічно без втрат і зайвих вкладень.

Часто в гонитві за прибутком новачки наважуються на подвійний поділ сімей в один рік. Таким чином вдається збільшити кількість комах у чотири рази, але від врожаю меду доведеться відмовитися. Ділені сім’ї повинні набрати сили, що вдається до головного медозбору при єдиному поділі на початку весни. При повторенні процедури навряд можна очікувати прибуток. Якщо ваша мета – отримання меду та здоров'я бджолосімей форсувати приріст не варто.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!