Як збирати прополіс?

Прополіс є біологічно активною речовиною, яка вкрай корисна для людського організму. Його багатий склад (до 200 хімічних сполук та окремих елементів) сприятливо впливає на всі системи життєвої діяльності людини. Не дивно, що збором прополісу займаються на професійній основі протягом більше сотні років.

Як добувати прополіс? Провідні фахівці компанії «ВашаПасіка» стверджують, що існує 3 методи зі збору прополісу, їх ми і розглянемо в даній статті.

 

Що таке прополіс та з чого він виготовляється?

 

Щоб ефективно розглянути, як збирати прополіс, треба для початку зрозуміти, що це та де він розміщується. Прополіс є клеєм біологічного походження, який бджоли формують в своєму організмі цілодобово на основі меду, пилку та смол, які вони збирають при медозборі. В процесі травлення, на одній з його стадій, в організмі бджоли формується прополіс, яким комахи:

 

 • закривають дірки в їхній оселі;
 • дезінфікують все поверхні свого вулика чи іншого місця проживання, створюючи захисний шар;
 • полірують та дезінфікують осередки стільників, особливо ті, куди будуть відкладатися яйця королевою;
 • захищаються від личинок шкідника, воскової молі, яка має властивість відкладати їх в заглиблення всередині вулика, навіть найнезначніші, а тому прополісом виконується полірування поверхонь, їх вирівнювання та видалення нерівностей;
 • закладають певну частину льотка вулика для регулювання здатності комах пролітати через нього, що також регулює проникнення холодного повітря всередину, створюючи потрібну температуру на потрібний строк;
 • бальзамують занадто великих хижаків, які проникли до них у вулик, проте не змогли вибратися з нього (наприклад, миші; а для бджіл такий хижак занадто великий, щоб вони його винесли з їх будиночка). Це запобігає розкладанню, гниттю, та виникненню різних хвороб. Законсервоване мертве тіло хижака може лежати навіть роками без шкоди для діяльності вулика.

 

 Сбор прополиса: какие приспособления нужны, описание процесса, характеристика продукта пчеловодства, видео

Прополіс включає в себе:

 

 1. Близько 50% смолоподібних компонентів;
 2. Близько 30% воску;
 3. 10% аромамасел та ефірних масел;
 4. 10% квіткового пилку, бруду, пилу, мінеральних речовин, цукру, амінокислот, білків та інших домішок.

 

 

Медичний, терапевтичний, фармакологічний та косметологічний вплив прополісу на організм високий. Багаторазово доведено (у т.ч. в межах експериментів), що він має протимікробні, антиоксидантні, протизапальні, імуномодулюючі та кардіозахисні властивості. А тому після збору він в чистому чи брудному вигляді продається компаніям-заготівникам, та в подальшому на його основі робляться шампуні, креми, маски, гелі, таблетки, пігулки та інше.

 

Способи збору прополісу

 

Як і коли збирають прополіс? Час його виробництва крилатими комахами – з квітня по вересень, але максимальних споживчих якостей він набуває в період з червня по липень.

Як його збирають? Розглянемо способи:

{C}1)     Використання стамески-ножа пасічника. Вилучення відбувається звичайним зіскоблюванням з поверхонь, на яких утворився прополіс: рамки з медом, кришка та стінки вулика.

{C}2)     Збір рамкою. Між медовими рамками (наприклад, між 5-ою та 6-ою) ставиться прополісна рамка, що має таку конфігурацію, яку бджоли сприймають як чужорідне тіло та намагаються швидше покрити прополісом.

{C}3)     Збір прополісу сіткою. Сітка (зазвичай пластикова чи з металу) лягає під кришку вулика, а далі комахи покривають її прополісом аналогічно попередньому пункту.

 

Після збору методами 2 та 3, прополіс виморожується, щоб легко від’єднатися від поверхні, а після збору зіскоблюванням він очищається від тирси та бруду виварюванням (це єдиний медовий продукт, який не псується при тривалому кип’ятінні) чи розчиненням в спирті з подальшою дистиляцією.

 

Пам’ятайте, що з 1 вулика бажано за раз збирати не більше 100 г прополісу, так як при його недостатності в гнізді бджіл, комахи почнуть активно відновлювати його недостачу та закладати щілини, а це – час, який вони б могли витратити на медозбір.

Рейтинг

Рекомендовані статті

Екологічні методи боротьби з вароатозом

Екологічні методи боротьби з вароатозом

Стаття опублікована у журналі «Бджоляр» №9 за 2013 рік.  Сайт: bjolar.com.ua/   Вароат..

Як бджоли роблять мед

Як бджоли роблять мед

Що таке мед? Мед - це в'язкий продукт різної консистенції, який містить кілька сотень хімічних реч..

Види медоносних бджіл

Види медоносних бджіл

Бджоли відбулися близько 56 мільйонів років тому в Кайнозойської Ері. Місцем їх походження вважаєтьс..

Що таке забрус, його походження та склад

Що таке забрус, його походження та склад

Що таке медовий забрус? Багато людей цікавляться, забрус що це таке та що таке забрус в бджільництві. Заб..

Чому жалить бджола?

Чому жалить бджола?

Звичайні медоносні бджоли є одними з найбільш миролюбних створінь серед комах та всього тваринного світу ..

Який мед найкорисніший?

Який мед найкорисніший?

У великому різноманітті сортів меду важко вибрати найсмачніший, як й важко зрозуміти, який мед найкорисні..

Сушка та зберігання бджолиного пилку

Сушка та зберігання бджолиного пилку

Бджолиний пилок – це відмінне джерело корисних вітамінів, білків, амінокислот та мікроелементів. Пилок є ..

Рекомендовані товари
Підписка на новини!