Як зробити бджолиний вулик

Робота на пасіці вимагає чималих вкладень і знань. Пасічнику необхідно знати про звички бджіл, особливості їхньої поведінки і життєвого циклу. Ще до початку роботи з комахами слід продумати до дрібниць і облаштування пасічного господарства, і принципи роботи на ньому. В першу чергу подумайте про вулики - саме в них комахи облаштують своє житло, будуть виводити потомство і складувати мед.

Сьогодні у продажу представлено безліч варіантів вуликів. Для їх виготовлення використовують різні матеріали, вони представлені конструкціями різних розмірів і форм. Можна купити вже готові вулики і лише розмістити їх на пасіці. Але що робити в ситуації, коли бажання не збігаються з можливостями, особливо, фінансовими? Можна дізнатися, як зробити вулик самому, і приступити до роботи. Саморобні будиночки нічим не гірші вже готових, але на їх виробництво доведеться витратити чимало сил і часу. Якщо ви готові до роботи - ми розповімо, як зробити вулик, щоб і бджолам в ньому було комфортно, і робота не викликала труднощів.

Зробити вулик не складно - головне, врахувати всі нюанси і вимоги до будиночків

Для початку дізнайтеся, яким повинен бути правильний бджолиний вулик. Це теплий і досить місткий будинок для комах, який не займатиме багато місця. Вулик повинен бути добре вентильованим, відповідати розмірам рамок (варіантів кілька). Всі частини корпусу повинні бути взаємозамінними. Враховуйте цю вимогу при виготовленні самого корпусу, днища, даху, надставок. Вивчіть переваги вуликів Дадана, лежаків, Лангстрота (Рута).

Як зробити самостійно хороші вулики для бджіл? Запасіться дошками 35-40 мм і 15-16 мм. Перші знадобляться для будівництва самого вулика, другі - для його обшивки. Обладнайте місце для проведення робіт. Це може бути невелика майстерня або відкритий простір під навісом. У цій зоні встановіть верстак і підготовлені інструменти для роботи з деревиною. Купуйте і інструменти для вимірювань, розмітки і перевірки деталей.

Зробити вулик самому нескладно, але важливо приділити увагу вибору матеріалів. Для побудови бджолиних будиночків найкраще підходять дошки з хвойних дерев, а також липи, осики. Для виготовлення корпусу використовуйте ситовидну деревину і дошки, ширина яких дає можливість використовувати одну дошку для створення стінки будиночка. При відсутності дощок такої ширини використовуйте 2-3 елемента меншої ширини. Для скріплення їх між собою скористайтеся з’єднанням шпунт-гребінь і клеєм, стійким до вологи. Самі стінки з’єднують цвяхами. У кутах застосовуйте принцип з’єднання внакладку, по стінках - в чверть.

Як побудувати вулик? Тільки у відповідності із загальноприйнятими розмірами. Стандарт гніздової рамки:

  • висота - 30 сантиметрів;

  • ширина - 43,5 сантиметрів;

  • ширина в плечиках - 47 сантиметрів.

Рамки інших видів можуть відрізнятися за розмірами, але всі вони однакові для вуликів певних моделей. Ознайомтеся з вимогами та побудуйте креслення у відповідності з ними.

Який тип конструкції краще вибрати початківцю пасічнику? Як показує практика, оптимальним рішенням для любителів стануть десятирамочні вулики з двох корпусів з двома надставками-магазинами. Вони простіші в роботі, ніж вулики-лежаки, більш підходять бджолам. До того ж, наявність другого корпусу спрощує організацію весняного перегону сімей в чисті будиночки.

Як самому зробити кращий вулик: правила і рекомендації

Для створення максимально комфортного для життя і роботи комах вулика дотримуйтеся при виробництві будиночків кількох важливих правил:

  • використовуйте тільки високоякісні, міцні і добре просушені дошки;

  • передбачте місце для утеплювача - взимку він допоможе створити комфортний мікроклімат в доказах, а влітку - позбутися від зайвої спеки;

  • робіть кілька вічок з можливістю зменшення або збільшення їх кількості в залежності від погоди (льотки повинні відкриватися та зачинятися);

  • вулик повинен бути просторим для вільного розміщення розплоду в ньому і збору меду.

Для спрощення роботи з вуликами вибирайте міцні і легкі породи дерева. Продумайте знімне днище або можливість відкривання даху для проведення огляду та прибирання в вулику.

Один з важливих етапів у створенні вулика своїми руками - фарбування готової конструкції. Нанесення фарби - обов’язкова умова, адже вона допоможе захистити конструкцію від руйнування під дією зовнішніх факторів, а також - дозволить комахам швидко знайти свій будиночок. Важливо: бджоли не розрізняють червоний колір і всі його відтінки. Використовуйте зрозумілі для комах кольори - жовтий, блакитний, білий, зелений. Вибирайте нетоксичні і вологостійкі фарбувальні речовини.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!