Як зробити альтернативу апірою в домашніх умовах?

Коли приходить час роїння, необхідно зловити сімейство бджіл, що відокремилося, для продовження роду та збільшення врожаю меду. Процес роїння бджіл відбувається, коли з’являється друга матка, а так як на кожен будинок у комах – одна королева, бджолиному рою необхідно шукати нове місце для проживання. Щоб після вильоту з вулику потомство не відлетіло з пасіки в пошуках нового будинку, необхідно підготувати приманку для ловлі рою.

Як спіймати рій бджіл: популярні способи

При роїнні бджіл необхідно не проґавити момент та не втратити частину своїх комах, а разом з цим, й врожаю. Після вильоту з дому бджоли зовсім недовго кружляють на ділянці, згодом залишаючи її.

Перед тим як покинути стіни рідного дому, сім’я випускає бджіл-розвідників, які повинні вибрати напрямок польоту чи знайти підходяще житло. Якщо зробити все правильно та вчасно поставити приманку для бджолиного рою, комахи залишаться вдома. До найпопулярніших методів ловлі бджолиного рою можна віднести:

 • прищепи;
 • спеціалізовані ветеринарні препарати;
 • пастки.

Пастка для бджіл своїми руками виготовляється доволі легко. Що стосується виготовлення апірою своїми руками, необхідно знати деякі хитрощі, здатні допомогти заманити комах.

Прищепа для бджіл своїми руками

З давніх часів прищепу для ловлі бджіл вважали найефективнішим методом утримання потомства. Після вильоту на розвідку комахи шукають ідеальне місце для майбутнього оселення. Звичайно, якщо його не знаходиться поблизу, бджоли протягом короткого часу будуть змушені відправитися на його пошуки. Але якщо ви не бажаєте втрачати левову частку крилатих вихованців, то зможете завбачливо спорудити пристосування для ловлі бджолиного рою.

Прищепа – це довга опора (шириною від 4 до 7-8 метрів) з конусом з дроту на кінці, яку виготовити можна своїми руками. Наконечник обмазується прополісом, на запах якого повинні злетітися бджоли. Можна замінити конус на дощечку. Головне врахувати, щоб опора могла витримати від 3 до 5 кг – саме стільки може важити молоде сімейство.

Встановлювати конструкцію краще в межах пасіки на відкритій галявині. Ідеальною висотою для встановлення пастки вважається відстань від 4 до 6 м над землею. Дивіться, щоб на відкритій території була тінь, бо бджоли бояться палючого сонця та можуть відмовитися від ідеї поселення на такій ділянці.

Якщо прищепа вже працювала в минулі роки, міняти місце її дислокації необхідності немає.

Як зробити апірой в домашніх умовах: як приманити рій бджіл

Початківцям пасічникам необхідно зрозуміти, що це, як зробити апірой самостійно, та як користуватися апіроєм.

Апірой – це медичний препарат спрямованої дії для затримання бджолиного рою. До його складу входять спеціальні компоненти, які ваблять комах на інстинктивному рівні. По факту це прозорий гель, в складі якого є синтетичні аналоги феромонів. Щоб комахи не покинули пасіку, їх увагу має щось привернути.

Треба сказати, що до появи ветеринарних препаратів бджолярі використовували прищепи для піймання бджіл, які привертали комах ароматною м’ятою чи мелісою. Ця конструкція й зараз є основою приманок для піймання бджіл, тільки натуральні компоненти пасічники замінюють на медичні аналоги, які більш сильно впливають на бджолині інстинкти.

Як робити апірой?

Конструкція виготовляється, ґрунтуючись на принципах побудови прищепи, а препарат доступний у ветеринарних клініках. Адаптована та ефективна приманка для роїв бджіл – це апірой. До його головних переваг можна віднести:

 • збільшення діяльності бджіл під час збору врожаю;
 • підвищення кількості здорового та міцного бджолиного потомства;
 • утримання нового потомства на ділянці (пасіці).

Медичний препарат не містить шкідливих речовин в своєму складі та не впливає на смак меду.

Пастка для роїв своїми руками

Пастки для бджіл своїми руками досить ефективні. Виготовлення пастки для бджіл не вимагає специфічних навичок, але деякі особливості конструкції необхідно прийняти до уваги.

Як зробити пастку для бджіл:

 • Беремо порожній ящик середнього розміру з деревини чи пресованого картону. Якщо готової конструкції немає, її можна зробити самому. Для цього підготуйте брус та дерев’яні рейки. Ще знадобиться 6 сторін майбутнього ящика, в одній з яких буде вирізана невелика окружність.
 • Встановлюємо пристосування на відкритій території в 500-800 метрах від пасіки на висоті від 300 сантиметрів.
 • Надійно закріплюємо на жердині чи дереві.
 • Принади для бджолиного рою використовувати необов’язково, досить встелити дно старим полотном з вулика, та покласти стільники чи вощину.
 • Коли ви побачите, що комахи залітають в будинок та вилітають назад для збору нектару з квітів, рій спійманий. Залишилося дочекатися заходу сонця, коли всі трудяги повернуться до будинку, й можна буде забирати улов.

Може стати в нагоді приманка для ловлі рою з вмістом геранієвої чи неролієвої кислоти.

Як спіймати чужих бджіл?

Як спіймати рій бджіл у вулик? Для ловлі дикого сімейства підійде будь-який з перерахованих вище способів. Ще одним питанням залишається, як заманити рій до порожнього вулику. На це також є відповідь:

 • можна розмістити в порожньому вулику рамки зі стільниками: це неодмінно приверне бджолине сімейство;
 • меліса, м’ята та інші «ласощі» для бджіл всередині – завжди плюс, можна натирати стіни будинку ароматною м’ятою чи залишати ложку пилку для залучення бджіл;
 • використання ветеринарних препаратів – ефективний метод ловлі сімейства бджіл. До найпопулярніших відносяться апірой, апіміл, санрой (у вигляді картонних смужок). Дозування та спосіб застосування розчину докладно описані в інструкції.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!