Як знайти матку в вулику?

Матка є королевою та матір’ю майже всіх чи всіх бджіл у родині (залежно від того, як довго вона вже є маткою). Пошук матки може бути необхідний у різних випадках:

 1. Вилов з метою нанесення мітки (кольорового маркування спеціальною фарбою чи маркером) та візуального огляду;
 2. Вилов для заміни;
 3. Для запобігання роїнню;
 4. Для тимчасової ізоляції (найбільш часто – для елімінації кладки яєць в період міжсезоння).
 5. Якщо бджоляр побачив ознаки відсутності матки у вулику (наприклад, тривале, а не коротке, гудіння вулика, якщо по ньому стукнути, чи припинення збору пилку бджолами), та хоче в цьому переконатися.

Щоб знати, як знайти матку в вулику, треба знати, як вона виглядає. Розглянемо.


Як виглядає матка та чим відрізняється від інших бджіл вулика?


 1. Ця комаха відрізняється від всіх оточуючих бджіл колонії своїм розміром. Вона на 40%-110% довше від звичайних робочих бджіл та на 15%-60% довше трутнів. Робочі бджілки будуть в довжину 12-14 мм, трутні – 15-17 мм, а королева – 20-25 мм.
 2. Тонкий живіт. Якщо й можна за довжиною візуально сплутати трутня та королеву, так як вони можуть бути теоретично однакового розміру, то за товщиною черевця їх можна розрізнити: королева має довге й тонке черевце, тоді як трутень має товсте черевце.
 3. Положення черевця. У королеви воно витягнуте, загострене та куди більш паралельне лінії його поздовжнього перерізу, тоді як у робочих бджіл черевця затуплені та загнуті вниз.
 4. Розмір пропорцій грудей та черевця бджоломатки і звичайної бджоли візуально відрізняється: у робочих співвідношення приблизно 1:2, тоді як у матки – 1:3.
 5. Бджоломатка на пасіці має крила приблизно такого ж розміру, що й звичайна бджола, що в поєднанні з її довгим черевцем створює таку картину: крила у матки закінчуються приблизно на половині її загальної довжини, а у робочих бджіл доходять ± до краю тіла.
 6. Якщо ви при пошуку бджолиної матки зловили кілька великих комах, але все ще не впевнені, де матка, озбройтеся лупою та подивіться на жало. У трутнів та звичайних бджіл на жалі будуть видні щербини, тоді як жало матки гладке.
 7. Великі розчепірені в сторону лапки. У матки куди сильніше в сторони видаються лапки, вони виглядають великими та більш сильними, ніж у робітників, а також зафарбовані у відтінок, що відрізняється (наприклад, більш світлий).➤ Пчеломатка Бакфаст B625 (vdB-TR)

Де знайти матку?

Вона не є «публічною» комахою, вважаючи за краще ховатися в глибині вулика. По-перше, їй там тепліше. По-друге, до неї стає складніше дістатися хижакам, та й вирощування личинок з розплодом буде виконуватися в одних з найбільш захищених осередків стільників.

 • Спосіб 1: Як знайти бджолину матку. Шукати всередині вулика візуально.Це практикується як найнадійніший спосіб, що не відрізняється позахмарною трудомісткістю. Якщо ви бажаєте знайти матку, то у вуликах-лежаках треба починати пошуки з далеких відділів, а в стоячих – з середини стільників. Оскільки також відомо, що в самих крайніх осередках її не буде, їх можна сміливо виймати з вулика на час пошуків (для полегшення праці). Розглянуті рамки посуваєте на край, щоб унеможливити переповзання королеви з рамки на рамку.

 • Спосіб 2: Як знайти матку бджоли. Витрусити всіх бджіл вулика на білу матерію.Це досить трудомісткий та дилетантський спосіб пошуку, застосовуваний любителями. На шматок білої тканини при гарній погоді витрушують всіх комах вулика, й матка шукається з лупою. До того ж, спосіб досить ненадійний (не гарантує ефекту) та сильно злить бджіл.

 • Спосіб 3: Як дізнатися чи є матка у вулику. Переповзання бджіл з однієї частини вулика до іншої.Помістіть всіх бджіл у одну частину вулика, а на місце середини помістіть сітку з металу чи пластику з круглими отворами чітко 4,5 мм діаметром. Простимулюйте рій бджіл переповзти до іншої частини вулика. Матка не пролізе, тому що занадто велика, та залишиться по той бік.

Підписка на новини!