Як знайти матку в вулику?

Матка є королевою та матір’ю майже всіх чи всіх бджіл у родині (залежно від того, як довго вона вже є маткою). Пошук матки може бути необхідний у різних випадках:

 1. Вилов з метою нанесення мітки (кольорового маркування спеціальною фарбою чи маркером) та візуального огляду;
 2. Вилов для заміни;
 3. Для запобігання роїнню;
 4. Для тимчасової ізоляції (найбільш часто – для елімінації кладки яєць в період міжсезоння).
 5. Якщо бджоляр побачив ознаки відсутності матки у вулику (наприклад, тривале, а не коротке, гудіння вулика, якщо по ньому стукнути, чи припинення збору пилку бджолами), та хоче в цьому переконатися.

Щоб знати, як знайти матку в вулику, треба знати, як вона виглядає. Розглянемо.

 

Як виглядає матка та чим відрізняється від інших бджіл вулика?

 

 1. Ця комаха відрізняється від всіх оточуючих бджіл колонії своїм розміром. Вона на 40%-110% довше від звичайних робочих бджіл та на 15%-60% довше трутнів. Робочі бджілки будуть в довжину 12-14 мм, трутні – 15-17 мм, а королева – 20-25 мм.
 2. Тонкий живіт. Якщо й можна за довжиною візуально сплутати трутня та королеву, так як вони можуть бути теоретично однакового розміру, то за товщиною черевця їх можна розрізнити: королева має довге й тонке черевце, тоді як трутень має товсте черевце.
 3. Положення черевця. У королеви воно витягнуте, загострене та куди більш паралельне лінії його поздовжнього перерізу, тоді як у робочих бджіл черевця затуплені та загнуті вниз.
 4. Розмір пропорцій грудей та черевця бджоломатки і звичайної бджоли візуально відрізняється: у робочих співвідношення приблизно 1:2, тоді як у матки – 1:3.
 5. Бджоломатка на пасіці має крила приблизно такого ж розміру, що й звичайна бджола, що в поєднанні з її довгим черевцем створює таку картину: крила у матки закінчуються приблизно на половині її загальної довжини, а у робочих бджіл доходять ± до краю тіла.
 6. Якщо ви при пошуку бджолиної матки зловили кілька великих комах, але все ще не впевнені, де матка, озбройтеся лупою та подивіться на жало. У трутнів та звичайних бджіл на жалі будуть видні щербини, тоді як жало матки гладке.
 7. Великі розчепірені в сторону лапки. У матки куди сильніше в сторони видаються лапки, вони виглядають великими та більш сильними, ніж у робітників, а також зафарбовані у відтінок, що відрізняється (наприклад, більш світлий).➤ Пчеломатка Бакфаст B625 (vdB-TR)

 

Де знайти матку?

 

Вона не є «публічною» комахою, вважаючи за краще ховатися в глибині вулика. По-перше, їй там тепліше. По-друге, до неї стає складніше дістатися хижакам, та й вирощування личинок з розплодом буде виконуватися в одних з найбільш захищених осередків стільників.

 

 • Спосіб 1: Як знайти бджолину матку. Шукати всередині вулика візуально.Це практикується як найнадійніший спосіб, що не відрізняється позахмарною трудомісткістю. Якщо ви бажаєте знайти матку, то у вуликах-лежаках треба починати пошуки з далеких відділів, а в стоячих – з середини стільників. Оскільки також відомо, що в самих крайніх осередках її не буде, їх можна сміливо виймати з вулика на час пошуків (для полегшення праці). Розглянуті рамки посуваєте на край, щоб унеможливити переповзання королеви з рамки на рамку.

 

 • Спосіб 2: Як знайти матку бджоли. Витрусити всіх бджіл вулика на білу матерію.Це досить трудомісткий та дилетантський спосіб пошуку, застосовуваний любителями. На шматок білої тканини при гарній погоді витрушують всіх комах вулика, й матка шукається з лупою. До того ж, спосіб досить ненадійний (не гарантує ефекту) та сильно злить бджіл.

 

 

 • Спосіб 3: Як дізнатися чи є матка у вулику. Переповзання бджіл з однієї частини вулика до іншої.Помістіть всіх бджіл у одну частину вулика, а на місце середини помістіть сітку з металу чи пластику з круглими отворами чітко 4,5 мм діаметром. Простимулюйте рій бджіл переповзти до іншої частини вулика. Матка не пролізе, тому що занадто велика, та залишиться по той бік.

 

 

 

 

 

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!