Як й чим пофарбувати вулик

Який фарбою пофарбувати вулик? Та чи треба фарбувати їх взагалі? Чим краще пофарбувати ваші вулики, якщо ви вирішили це робити? Давайте розглянемо всі питання структуровано та без зайвих слів.

Навіщо в принципі та в який колір фарбувати вулика?

Ось список причин для фарбування вуликів:

 • Захист деревини від руйнівного впливу коливань температур, вологості, освітленості, вітру, опадів. В результаті дерево не розсихається/тріскається/набухає/«гуляє»/гниє.
 • Цвіль, грибок та короїди з іншими дрібними шкідниками не чіпляються до поверхні дерева.
 • Бджоли візуально легко та швидко орієнтуються, де їх будиночок. В результаті, вони не блукають у пошуках, у них підвищується продуктивність медозбору. А їх королева, при вильоті, аналогічно легко знаходить дорогу назад, що не результує в її випадкову загибель. Крім того, бджоли, що чітко летять до себе додому, не розносять потенційні інфекції між іншими будиночками.
 • Вулики захищаються від спеки (відсоток захисту залежить від кольору).
 • Й це просто приємно естетично, радуючи око.

Як пофарбувати вулик з бджолами правильно? Не рекомендовано фарбувати всі чи сусідні вулики в один колір чи градієнт одного. Необхідно, щоб кожен вулик відрізнявся за кольором від того, що стоїть поруч – для легшого бджолиного орієнтування між ними.

Якою фарбою фарбувати вулики рекомендовано:

 • Білою (не підвищує температуру всередині вулика), добре візуально помітна бджолами;
 • Блакитною, жовтою, зеленою (підвищують температуру вуликів на 3%-10%), кращі кольори для зорового бджолиного сприйняття;
 • Світлими відтінками позначених в попередньому пункті плюс світлим помаранчевим, в якому більше жовтого;
 • Срібною фарбою – тільки для кришки вуликів та задніх стінок – для ефективного відведення температури та екранування сонячних променів, з не дуже високим блиском.

А ось якою фарбою фарбувати вулик не рекомендовано:

 • Червоною, включаючи темні помаранчеві відтінки з переважанням червоного (тому як бджоли не бачать червоного спектру променів);
 • Коричневою, тому як це є темною варіацією червоного + цей колір піднімає температуру у вулику вище +15%;
 • Чорною та відтінками, близькими до неї – в основному через підняття температури на 22%-33%, що може погубити бджіл в жаркому кліматі.

Тепер ви знаєте, в який колір можна фарбувати вулики. До речі, фарбування вуликів з пінополістиролу потрібне в основному для колірного розрізнення вуликів комахами, так як ППС не взаємодіє з вологою, вітром та шкідниками так, як дерево.

Чи можна фарбувати вулик з бджолами в різні кольори? Один й той же самий вулик часто фарбують в різні кольори, якщо в ньому живуть кілька сімей в різних корпусах. Так кожна з них буде краще знаходити своє льотне віконце. Крім того, якщо у вас вуликів багато, а обраних для застосування кольорів фарби мало, то, роблячи їх «як зебра», ви збільшуєте візуальну диверсифікацію власної пасіки.

Як правильно виконувати фарбування

Вулик, що складається з дерева, треба обробляти. Чим обробити вулик перед фарбуванням? Ґрунтовкою, що підходить для дерева/ППС, щоб уникнути зайвої витрати фарби, її відшарування та швидкої втрати захисних якостей.

Ось три бажаних варіанти забарвлення вуликів з дерева:

1) Масляна фарба. Тримає колір 3-5 років, не пахне та швидко висихає. Принаймні, сучасні види. Якщо у вас ще десь завалялася масляна фарба часів СРСР – їй фарбувати вулики не рекомендоване, оскільки вона повністю відрізняється від сучасних – вкрай повільно сохне, володіє сильним хімічним запахом та напевно втратила властивості гарного лакофарбового покриття.

2) Акрилові фарби. Найкращий варіант, оскільки висихають за 1 годину, не втрачають кольору протягом 10 років, відмінно захищають деревину.

3) Серебрянки. Як зазначалося вище, підходять для даху та задньої стінки, хоча деякі пасічники повністю фарбують вулики в такий колір.

Гарним варіантом буде нанести фарбу фірми Ролакс, так як вона виробляє відмінний продукт.

А чим фарбувати вулик всередині? Нічим. Фарбування вулика з внутрішньої сторони не рекомендоване, так як це призводить до погіршеної поведінки бджіл в такому будиночку, втрати паропроникності стін, що веде до накопичення вологи, поганої терморегуляції, появі цвілі та грибка. Всередині можна покрити прополісом чи воском. Днище фарбується для створення захисної плівки від вологи, а колір фарби тут може бути будь-яким. Фарбувати краще в весняний сезон.

А чи можна фарбувати вулики з бджолами, коли ті знаходяться всередині? Небажано, так як в процесі фарбування ґрунтовка та фарба створюють пари, що можуть бути згубними для бджіл. Переселіть їх тимчасово до іншого будиночка, а цей перед фарбуванням полагодьте, зашкурте, проґрунтуйте пензликом з натуральним ворсом та пофарбуйте 2-3 шарами без негативного впливу вас на бджіл, а бджіл – на вас.

Чим фарбувати вулики з ППУ? Підбирайте фарбу, на етикетці якої вказана сумісність з даним матеріалом вулика. Рамки фарбувати не треба.

Якщо у вас виникли питання щодо фарбування, матковедення (виведення маток) чи іншого аспекту пасічної справи – можете задати питання фахівцям компанії “Ваша Пасіка” за телефоном (з якого б міста та області ви не були), зробити підписку на періодичні публікації, переглянути навчальні канали від пасічних груп на YouTube. На нашому сайті розміщені кнопки та іконки як гарний метод зв’язку з нами. Також пишіть нам на пошту по мережі Інтернет!

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!