Як ефективно боротися з роїнням бджіл

Досвідченим бджолярам добре відомо – роїння бджіл суттєво знижує працездатність комах та псує їх характер. У цей період бджоли перестають будувати вощину, різко знижується обсяг розплоду, погіршується ситуація зі збиранням меду. Якщо боротьбу з роїнням бджіл не почати своєчасно, можна очікувати повної втрати врожаю. Бджілки стають агресивними, що також позначається на продуктивності господарства. Завдання пасічника – зберегти комах у працездатному стані до основного збору меду та не допустити утворення рою. Боротьба з роїнням здійснюється із застосуванням сучасних методів, про які необхідно знати всім співробітникам пасічного господарства.

Чому бджоли починають створювати рій

Уникнути роїння допоможе знання причин цього явища. Чому комахи починають роїтися? Як правило, така поведінка пов’язана з тіснотою у вулику або відсутністю гарної вентиляції. Рій може утворитися і при перегріві вулика або за поганих умов для медозбору. Бджоли створюють нову спільноту, метою якої є пошук нових місць проживання з кращими умовами. При цьому на роїння витрачається основна частина бджолиного ресурсу та сил на роботу у комах не залишається.

Роїння бджіл: методи боротьби

Як позбутися роїння бджіл? Є дві основні ситуації:

  • пасічник намагається не допустити утворення рою;

  • здійснюється виведення бджолосім’ї зі стану рою.

Протиройові прийоми у вуликах лежаках мають на увазі проведення комплексу заходів. До них відноситься періодична заміна маток, оскільки поява молодої королеви значно знижує ризик утворення рою. Змінюйте самок кожні два роки, не рідше.

Для боротьби з роїнням також рекомендують стабільно оновлювати стільники. Видалення старих рамок та їх заміна на нові дозволить створити найкращі умови для роботи бджілок та знизити їхнє бажання роїтися. Використовуйте у вуликах рамки з вощиною, забезпечте бджіл постійною роботою. У таких обставинах рої утворюються рідше.

Своєчасно розширюйте гніздо, стежте за приростом популяції. Збільшити житло для бджіл можна додаванням нових корпусів і магазинів. Уникайте перегріву вуликів. Якщо будиночки розміщені під відкритими променями сонця, проведіть заходи щодо зниження температури всередині них.

Прагнення до утворення роїв безпосередньо пов’язані із відсутністю взятку. При зборі понад 2 кг на добу ризик появи рою практично на рівні нуля. Якщо з природних причин взяток у вашій місцевості відсутній чи слабкий – доведеться кочувати. При неможливості організації кочівлі (стаціонарна пасіка) організуйте медоносну базу біля пасіки. Підгодовуйте комах, імітуючи взяток.

Протиройові методи у лежаках мають бути максимально дієвими. Один з популярних способів недопущення роїння – вирівнювання сили сімей шляхом створення відводків від сильних сімей та перенесення стільників із закритим розплодом у слабкі бджолосім'ї. Створюйте весняні відводки, при необхідності проводьте поділ сім’ї.

Слідкуйте за поведінкою різних бджолиних сімей. З найбільш сильних і не схильних до роїння виводьте нових маток, яких потім використовуйте як заміну старих самок у бджолосім’ях, схильних до роїння.

Слід пам’ятати про те, що створення роїв – неминучий процес для всіх бджіл. В одних порід він виражений особливо яскраво (наприклад, середньоросійські бджілки рояться сильно, але при цьому збирають добрий урожай і відмінно утворюють відводки до періоду цвітіння).

Як вивести бджолосім’ю з ройового стану

Як вирішити проблему роїння, якщо бджоли вже почали утворювати рій? Один з варіантів – відбирання матки та знищення через кілька днів усіх закритих маточників (залишається лише один, найкращий). Ще один дієвий метод – розвантаження гнізда передачею закритого розплоду в інші сім’ї та відкачуванням меду. На місце видалених рамок підставляється вощина.

Кожен пасічник має свій погляд на боротьбу з роїнням і свої дієві засоби. Підбирати методи слід суто індивідуально з урахуванням особливостей простору пасіки та специфіки породи бджіл.

Серед пасічників користуються популярністю методики Таранова та Демарі проти роїння. У першому випадку в льоток запускають невеличкий обсяг диму. При цьому комахи набирають мед у зобок. Перед льотком встановлюється під нахилом дошка, а в простір під нею розміщується фанера. На неї струшують комах. Більшість із них повернеться у вулик, а частина – залишаться на похилій дошці та створюватимуть на ній клуб. Саме ця частина сім’ї готова до роїння. Їх збирають у роївню і залишають на деякий час у зимівнику, після чого переміщують у новий вулик з молодою маткою та рамками з вощиною та відкритим з іншого вулика.

Метод Демарі передбачає використання розділових решіток. Рамки ділять за принципом перенесення у верхню частину рамок із розплодом та кормом. У нижній частині залишається вощина, суш та матка.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!