Штучне запліднення маток: що потрібно знати пасічнику

У природі бджоломатка спарюється з трутнями виключно в польоті, через що селекційна практика з цими комахами значно ускладнена, адже контроль за процесом організувати складно. Для вирішення проблеми необхідно організувати окремі ізольовані облітнікі, основною умовою чого є виключення присутності інших пасік та бджіл в радіусі 7-15 км в залежності від використовуваної технології. Знайти місце, що відповідає всім умовам, в сучасних реаліях практично неможливо, адже бджільництво в Україні досить розвинене і вільних територій досить мало. З метою селекції більш вигідно використовувати технологію штучного запліднення маток.

Як організувати запліднення бджолиної матки на пасіці

Для того щоб штучне проведення запліднення матки пройшло максимально ефективно слід дотримуватися деяких важливих умов:

  1. Наявність в пасічному господарстві достатньої кількості трутнів, готових до спаровування. З усіх можливих кандидатів у батьки вибирають тільки кращих представників сильних сімей.

  2. Необхідна наявність природного взятку - хоча б невеликої кількості нектару і пилку.

  3. Трутнів до початку процесу тримають в двухрамочному ізоляторі.

  4. Перед проведенням процедури ізолятор з трутнями поміщають в добре освітлене тепле приміщення, обладнане на пасіці (лабораторію). Комах випускають для очисного обльоту на вікно, після чого збирають і поміщають в садок.

Як проходить процес штучного запліднення обраних бджоломаток? Для збору сперми у трутнів використовують спеціальний прилад - електроеякулятор. Запліднення бджоломаток проводиться із застосуванням спеціального обладнання. Для того щоб зберегти самок до запліднення рекомендується застосовувати нуклеуси із загратованими льотками. Для виключення можливості неконтрольованого спарювання у маток підрізають крильце. У нуклеусах утримують одночасно велику кількість комах при постійному підгодовування.

Як зберегти комах перед проведенням штучного осіменіння бджолиних маток

Збереження бджоломаток - одна з вагомих проблем, з якою стикаються багато бджолярів. Як до, так і після введення сперми маток можна утримувати в маткоприймачі, розробленому А.К.Шушаковим. Виріб являє собою вертикальний вулик з розміщеними в три яруси сотами. Матки утримуються окремо від бджіл, але завдяки наявності сітки перегородки можуть вступати з комахами, присутніми у верхній частині вулика, в відносини для підгодівлі. В одному маткоприймачі може перебувати до 100 бджоломаток (по 50 в кожному з відділень, які розташовані з двох боків вулика). Регулярно в маткоприймач підселюють бджіл з інших бджолосімей з метою посилення. Для підгодівлі "постояльців" використовують розміщену вгорі годівницю. Мінус подібного типу збереження маток - великі втрати як до, так і після запліднення.

Ще один спосіб, який на практичному досвіді показує себе як ефективне рішення проблеми - використання сім'ї-годувальниці. Для її формування з гнізда бджолосім'ї переселяють весь розкритий розплід і матку, а на їх місце додають рамки із запечатаним розплодом з інших бджолосімей. Для підгодівлі розставляють по краях гнізда рамки з кормом. На наступний день після створення сім'ї-годувальниці в вулик поміщають рамку з неплідними матками. До запліднення самки перебувають "в гостях" протягом короткого часу - 5-6 діб, після чого проводиться процедура штучного запліднення бджолиних маток і вони повертаються на місце ще на 4-5 діб. При реалізації цього способу матки знаходяться в дерев'яних клітках, завдяки чому вдається забезпечити найбільш комфортні і сприятливі умови для збереження комах.

Для яких цілей проводиться робота по штучному заплідненню бджолиних маток

Робота зі штучного запліднення бджоломаток пов'язана з великою кількістю труднощів, але, тим не менше, залишається затребуваною і все частіше проводиться бджолярами. Сучасні технології запліднення дозволяють істотно поліпшити показники породи, підвищити якість і продуктивність комах, виділити окремі породні лінії і проводити селекцію під строгим контролем. Дана тема не перестає бути актуальною і постійно розвивається, в процесі селекційної роботи використовуються нові технології, інструменти, матеріали. Завдяки застосуванню штучного осіменіння вдається уникнути створення повноцінних відводків для обльоту маток, проводити процедуру і на початку сезону незалежно від погоди, мінімізувати втрати маток, забезпечити гарантію отримання маток з відмінною спадковістю.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!