Що таке маточник

Маточник – це спеціально підготовлені або збільшені комірки для вирощування головних самок бджолиної сім’ї - маток. З’являються такі осередки далеко не завжди, адже в період підвищеної активності нові матки сім’ї не потрібні - у неї є своя королева. А ось в деяких інших ситуаціях маточник бджіл, швидше за все, з’явиться:

  • перед створенням рою;

  • при необхідності зміни королеви на нову матку (загибель, хвороба, втрата здатності розмножуватися і ін.).

Бджолину матку легко упізнати: її тіло має довші розміри, воно витончене, струнке. У матки є жало - їм вона знищує суперниць. Для людей матки не є небезпечними - вони жалять тільки інших самок, які претендують на їх місце. Після того, як матка вийшла з кокона, вона виходить з вулика разом з роєм. У цей період відбувається спарювання з трутнями, завдяки чому після повернення в будиночок починається процес відкладання яєць. Поруч з маткою є бджоли-помічниці, основною роботою яких є годування королеви. Тривалість життя матки в середньому становить 9 років, але змінюють маток частіше.

Маточник бджолиний: що це і навіщо він потрібен

Якщо звичайні бджоли і трутні розвиваються в стандартних стільниках, то матка росте в індивідуальному «будиночку». Маточник бджоли починають створювати в той момент, коли виникає гостра необхідність в появі нової головної самки. Це може бути роїння або слабкість (загибель) королеви, втрата нею здатності відкладати яйця. Будівництво маточника починається зі створення мисочки. Після цього матка (при її наявності) відкладає туди яйце (якщо старої матки немає - бджоли будують свищевий маточник - про нього читайте нижче), а бджоли наповнюють молочком. Личинка росте, а разом з нею зростає і комірка, набуваючи досить великі розміри і форму кокона. Формують кокон комахи з добре розвиненими восковими залозами.

Зовнішній вигляд маточника складно з чим-небудь переплутати. Він схожий на корпус з великою кількістю граней, який підвішений до рамки. Обрисами конструкція нагадує жолудь. Колір кокона темно-коричневий.

Види маточників бджіл

Маточники бувають ройові і свищові. Ці 2 типу конструкцій виконують одну роль - служать для розвитку маток. Але є у них і деякі відмінні риси.

Свищевий маточник створюють при загрозі загибелі сім’ї. При втраті королеви бджолам терміново потрібна нова матка. Комахи вибирають вже заповнені личинками стільники, збільшують прийнятний варіант, доповнюючи його сусідніми мисочками з молоком. У міру зростання кокона відбувається додаткове будування стінок з загнутими вниз краями. Личинку годують молоком. Таким чином відбувається перетворення особи зі звичайного потомства в матку, якої не вистачає родині. Матка зі свищевого маточника слабка, дрібна. Найчастіше таких самок видаляють, замінюючи на нових, куплених пасічником спеціально.

Ройові маточники споруджують по краю лотка. Розмір самого маточника, як і нього самки, великий. Такі маточники дозволяють створювати продуктивні рої.

Які матки краще ройові або свищеві? І в одного, і в іншого виду є свої переваги і недоліки. Так, ройові маточники набагато складніше контролювати. Немає можливості визначити термін закладки нового маточника. При цьому в процесі роїння знижується продуктивність сильних сімей. Свищеві маточники є вимушеним заходом і продукують дрібних слабких самок. Оптимальне рішення - замінити таку матку на більш ефективну. Тим більше купити маток сьогодні нескладно.

Як визначити зрілий маточник

Що таке зрілий маточник? Коли запечатують маточник? У початківців бджолярів виникає безліч питань про розведення маток.

Для перенесення на нове місце використовують тільки зрілі маточники. Зростання личинки відбувається протягом 6 діб - за цей період особина збільшується в середньому в 5 разів. Яйце перетворюється в личинку на 3 день після закладки в маточник. На 8 день маточник запечатується. Наступні 7-9 діб відбувається перетворення личинки в ляльку, а приблизно на 14 день (може бути дещо пізніше) відбувається перетворення в повноцінну особину. Верхня частина конструкції розкривається і матка виходить назовні. Переносити на нове місце варто маточники разом з тими стільниками, на яких вони розвиваються. Чим старша личинка, тим краще її приймуть в новій сім’ї.

Якщо маточник тільки недавно був запечатаний або відкритий - переносьте його дуже акуратно, не створюючи тряски і не перевертаючи. Зрілий маточник можна переносити без особливих пересторог.

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!