Очищення воску в домашніх умовах: як очистити віск від домішок

Віск – продукт бджільництва, що активно застосовується у різних сферах діяльності людини. Але перед будь-яким із варіантів його використання продукт слід очистити, адже у процесі створення в нього потрапить чимало сторонніх домішок та забруднень. Як відмити віск швидко та з мінімальними витратами? Існує кілька основних способів і робити вибір одного з них слід з урахуванням особливостей подальшої експлуатації продукту. Так, для застосування в косметичній галузі вибирають один спосіб очищення, а для використання у промислових цілях або у харчовій галузі – інші рішення. Очищення воску від домішок дозволяє не просто позбутися від сторонніх включень, а й суттєво підняти вартість апіпродукції.

Перетоплення воску темних сортів, що включають мерву, дає можливість отримати товар, який підходить для: -

  • виробництва свічкової продукції;

  • виготовлення різних виробів;

  • використання у технічних цілях.

Як очистити віск для його експлуатації у косметологічній, фармакологічній сфері, кулінарній справі та інших галузях, які потребують використання продукції високої якості? У цьому випадку застосовують метод відбілювання, що дозволяє позбавитися великої кількості домішок і змінити колір субстанції більш привабливий.

Для отримання максимально вибіленого воску використовують сонячну воскотопку, після чого проводять відбілювання бджолиного воску під дією сонячних променів. У процесі підготовки до відбілювання сировину викладають рівними тонкими пластинками, що істотно покращує якість готового продукту.  

Очищення воску дозволяє значно збільшити дохід пасічників, що особливо важливо у ситуаціях, коли бджільницьке господарство є основним джерелом прибутку. Для підвищення продуктивності пасіки та отримання більшої кількості воску встановлюють будівельні рамки без вощини або тонкою смужкою її біля верхнього бруска. Таким чином вдається отримувати трутневі стільники, які одразу ж вирушають на перетопку. 

Як визначити рівень забруднення бджолиного воску

Маса сировини для обробки безпосередньо залежить від того, наскільки забезпечені бджоли медом та пергою. Виділення воску буде інтенсивнішим при руйнуванні сот. При недостатньому червленні матки робочі бджоли знижують інтенсивність виробітку воскових пластин і для відновлення продуктивності необхідно додатково вносити в гніздо свіжий пилок. 

Щоб зрозуміти, чим краще відмити віск, необхідно знати, які речовини знаходяться в його складі. Більшість воску - це складні ефіри, які доповнені граничними вуглеводнями, жирними кислотами (неестерифікованого типу). Як додаткові елементи можуть виступати барвники, які забезпечують колір сировини, а також забруднення різних видів - перга, залишки линьки личинок та ін. бджоляру необхідно визначити, які з елементів викликають зміни відтінку і консистенції продукту і підібрати оптимальний спосіб їх нейтралізації. 

Чищення воску: які рішення варто застосовувати в домашніх умовах

Для очищення суміші використовуються різні техніки та активні речовини. Наприклад, хімічне відбілювання може проводитися із застосуванням гіпохлориту натрію та сірчаної кислоти. Їх цих компонентів і води слід приготувати розчин, який потім завантажити подрібнений стружкою апіпродукт. Оброблений продукт набуває світлішого відтінку, підвищується температура його плавлення, збільшується жорсткість, сировина стає більш крихкою і твердою. 

Для відбілювання можна використовувати ртутні лампи. У цьому випадку віск розкладають у зоні випромінювання шаром 0,5 см та витримують близько 4 діб. Температура плавлення готового продукту буде знижена приблизно на 6 градусів за Цельсієм. 

Обробляючи віск сірчаною кислотою, можна отримати світло-жовтий колір продукту замість темно-коричневого. Виконати таку очистку допоможе розчинення 10 кілограмів воску в гарячій воді. Змішувати компоненти необхідно в ємності із дерева або скла. Помішуючи суміш додайте до неї концентровану сірчану кислоту (10-30 мл). Утепліть і залиште остигати. Перед проведенням такої очищення віск необхідно відфільтрувати та залишити відстоюватися. Обробку сірчаною кислотою не можна проводити для воску, який використовуватиметься для виробництва вощини. 

Ще один спосіб хімічної очистки воску не передбачає використання води. Віск топлять і додають масу сірчану кислоту (вводити речовину слід невеликими порціями, загальна кількість кислоти має перевищувати 300 мл). Після змішування розчин додають 400 мл води. Залишіть суміш відстоюватись на кілька годин. Аналогічним чином проводять очищення воску ортофосфорною, щавлевою кислотами або оцтовою кислотою. 

Очищення воску перекисом водню та оцтом

У домашніх умовах далеко не завжди є можливість проводити небезпечне та тривале очищення воску із застосуванням складних кислот. Для очищення невеликих порцій сировини можна застосовувати більш доступні і прості речовини. Один із витратних за силами, часу та ресурсами способів - використання перманганату калію, що дозволяє відбілити віск лише за 30 хвилин. У суміш для відбілювання слід додати невелику кількість кислоти для досягнення рівня рН середовища не більше 7. Отриману продукцію промивають сірчаною кислотою та водою. Якщо ж застосовувати 20% розчин перекису водню, то для обробки воску не потрібно проводити додаткові процедури. Таке відбілювання займає кілька діб, але не створює жодних складнощів пасічникам. 

Проведіть нагрівання воску до розтоплення, пропустіть отриману субстанцію через металеве сито, капрон, марлю. Ємність слід укутати для збереження тепла. Забруднюючі частинки поступово осідатимуть на дні тари. 

Можна очистити віск оцтом. Для цього розтопіть масу у воді і влийте в ємність з нею столовий 9% оцет (40 мл на 1 кг сировини). Вимкніть вогонь і залиште масу до остигання. 

Для очищення воску можна використовувати адсорбуючі речовини. Їх вводять у розтоплену масу, після чого її прогрівають парою, проціджують. Очистити віск можна і методом заморожування - проведіть кілька циклів заморожування та відтавання для отримання максимально чистого та освітленого продукту. Сік лимона, розведений водою, також допоможе значно освітлити бджолиний віск чорних кольорів. 

Обладнання для переробки воску: https://vashapasika.com.ua/oborudovanie/pererabotka_voska/

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!