Енциклопедія

12-рамковий вулик Лангстрота

Як і Дадан, багато бджолярів вважають, що в звичайному 10-рамковому корпусі вулика Лангстрота гніздо буває занадто малим. На їхню думку, хороша матка може легко заповнити розплодом 12-рамковий вулик. ..
Вся стаття

13-рамковий вулик Лангстрота

Деякі бджолярі застосовують вулик Лангстрота на 13 рамок. Завдяки великим розмірам і квадратній формі взимку і влітку можна міняти положення рамок щодо льотка. Для цього корпус повертають навколо вертикальної осі всього лише на чверть кола. Бажано, щоб взимку рамки були звернені до льотку бічними сторонами. Влітку ж, безсумнівно, краще, якщо кінці рамок знаходяться ближче до льотку. У цьому вип ..
Вся стаття

Європейський гнилець

Перш за все слід сказати, що при правильному догляді за бджолами хвороба з'являється дуже рідко. Сім'ї повинні бути сильними з самої весни. Для цього їм потрібна хороша зимівля. Наприклад, в північних районах бджоли повинні мати значні запаси меду і пилку, вулики слід добре утеплювати. Для отримання до весни сильних сімей в південних районах бджіл потрібно добре забезпечити кормом. При євро ..
Вся стаття

Єгипетські бджоли

Єгипетські бджоли мають світле забарвлення з жовтими смугами. Їх легко відрізнити від бджіл інших різновидів по білому опушуванню, що покриває все тіло. Біле опушення зберігається при схрещуванні єгипетських бджіл з іншими бджолами. Саме за цією ознакою А.Ц.Абюшейді запропонував в 1930р. відрізняти помісі італійських бджіл з єгипетськими бджолами і помісі кіпрських бджіл з єгипетськими бджолами ..
Вся стаття

Інвертований цукор

Інвертований цукор – це суміш з рівних частин двох видів цукру - глюкози і фруктози, отриманих в результаті розщеплення, або інверсії, сахарози. У звичайному розумінні сахароза - це білий тростинний чи буряковий цукор. Повільне розщеплення сахарози відбувається при кипінні її розчину. Процес прискорюється, якщо в розчин додати невелику кількість будь-якої кислоти. У промислових умовах білий цук ..
Вся стаття

Інкарнатна (яскраво-червона, італійська) конюшина

Інкарнатна (яскраво-червона, італійська) конюшина (Trifolium incarnatutn). Її також називають однорічною конюшиною, тому що насіння висівають восени. До настання холодів з'являється хороший травостій, що залишається зеленим протягом всієї зими. Рослини починають рости навесні дуже рано, насіння дозріває перед початком літа. При достатній кількості кальцію в ґрунті ця рослина служить дуже цінним ..
Вся стаття

Інстинкт повернення у вулик

Коли бджола перший раз вилітає з вулика, вона оглядає всі предмети, що оточують його. Кола її польоту стають все ширші і ширші. Через кілька хвилин вона повертається безпомилково до того летку, з якого вилетіла. Надалі бджола не робить кругових польотів біля вулика. Якщо вулик пересунути на метр або більше, італійські бджоли повернуться на старе місце, не звертаючи уваги на те, що стоїть по ..
Вся стаття

Інші складові частини меду

Американські та німецькі види меду в середньому містять близько 77% цукру, 17,7% води і лише 5,3% інших речовин. До останніх відносяться декстрини, мінеральні речовини, білок, пилок і ін. Декстрини можна виділити з меду в лабораторії. Для цього мед розчиняють і додають в нього спирт, поки ці клейкі речовини не виділені з розчину. За фізичними властивостями декстрини меду дуже нагадують декстрин ..
Вся стаття

Історія винаходу штучної вощини

Штучну вощину винайшов І. Мерінг (Німеччина). Перша вощина була дуже грубою, в ній були відсутні основи стінок майбутніх осередків. У 1861рю С. Вагнер поліпшив штучну вощину Мерінга, додавши до неї невисокі стінки осередків. При цьому бджоли не тільки отримували віск для відбудови осередків, а й сам лист вощини ставав міцнішим. До Вагнера вощину друкували між двома плоскими металевими гравірова ..
Вся стаття

Історія розвитку вулика

Палеонтологічні дослідження показують, що медоносні бджоли існували мільйони років до появи людини. Перші «приручені» бджоли становили рій, що оселився в дуплі дерева (мал. 23, 5) або в горщику, так як первісна людина не могла відпиляти або видовбати зсередини товсту колоду. Найперші вулики, про які ми знаємо, були зроблені з деревної кори в формі циліндрів, які щільно закривали з одного боку, ..
Вся стаття

Італійська бджола

Найбільшу кількість меду дають італійські бджоли. Вони витривалі, працелюбні, спокійно сидять на сотах, красиві, не схильні до роїння. Більшість італійських бджіл має 3 жовті смуги з чорною облямівкою. Деякі бджоли мають 4, а іноді навіть 5 смуг. У аборигенних рас італійських бджіл буває тільки 2 жовті смуги, а третя, біля грудей, помітна не завжди. Американсько-італійські бджоли більш жовті, н ..
Вся стаття

Італінізація

Італінізацією називається введення в сім'ю темних, або голландських, бджіл маток більш миролюбної італійської породи. Зазвичай при відкритті вулика темні бджоли вириваються з нього, і відшукати матку буває надзвичайно важко. Тому бджоляр змушений застосувати метод К.Л.Семса. Найбільшою миролюбністю відрізняються гірські кавказькі бджоли, але в США повсюдно поширені бджоли італійської породи. ..
Вся стаття

Автоматична годівниця

Більшість робочих бджіл виводиться в північних районах в травні, а в більш південних - в квітні і навіть раніше. При нестачі нектару або виснаженні запасів корму у вулику кожній родині можна поставити другий корпус з сотами, заповненими медом на 2/3 або більше. Такий корпус є автоматичною годівницею, що постачає бджіл кормом, коли вони дійсно потребують його (мал. 3). У багатьох місцевостях год ..
Вся стаття

Айстра

Айстра належить до найчисленнішого і дуже важливого сімейства складноцвітих, до якого відносяться також золотарник, соняшник, чортополох і маргаритка. Бджоли збирають нектар переважно з таких дуже поширених видів, як А. muliiflorus, A. vimineus, A. lateriulatus, A. tradescanti і A. paniculatus. Всі ці айстри утворюють густі суцвіття з дрібних білих або блакитно-білих головок. Лише у A. muliiflo ..
Вся стаття

Акарапідоз

Акарапідоз вперше виявлений в 1904р. на острові Уайт у південній частині Великобританії. З року в рік хвороба поширювалася і майже повністю знищила бджіл на острові. Виникло побоювання, що хвороба може бути занесена в Англію, і, дійсно, в 1907р. вона з'явилася там. Бджолярі Британських островів на сумному досвіді переконалися, що це більш серйозне захворювання, ніж європейський чи американський ..
Вся стаття

Акація біла

Акація біла (Robinia pseudoacacia) - медоносне дерево. Воно належить до великого сімейства бобових, в яке входить багато хороших медоносів (конюшина, еспарцет, буркун). Виростає в гірських районах. Великі плантації білої акації використовують для отримання лісоматеріалів. Її деревина дуже тверда, міцна, слабо піддається гниттю. Є навіть приказка, що камінь раніше розкришиться, а ніж біла акація ..
Вся стаття

Альбіноси і італійські бджоли

Альбіноси і італійські бджоли з 5 смугами. Найхарактернішою ознакою цих бджіл є опушені кільця світло-сірого або майже білого кольору (звідси і назва альбіноси). Альбіноси походять від палестинських бджіл, хоча шляхом ретельного відбору альбіносів можна отримати і від звичайних італійських бджіл. Дані бджоли не відіграють помітної ролі в промисловому бджільництві. ..
Вся стаття

Амінокислоти і споріднені з ними сполуки

Крім білків, в меді знайдені інші азотисті речовини. Вміст амінокислот і речовин, близьких до них, було встановлено шляхом виділення їх у вигляді ртутних з'єднань і подальшого колориметричного визначення. Слід згадати, що амінокислоти виділяються при повному розщеплюванні білків м'яса та інших продуктів в процесі травлення. Амінокислот в меді, як правило, мало. Однак вони надходять прямо в кров ..
Вся стаття

Антисептичні властивості меду

Оскільки певні хвороби передається через молоко, виникло припущення, чи не може і мед зберігати в собі хвороботворні мікроби? Бактеріолог сільськогосподарського коледжу У.Г.Саккетті вводив в мед різні патогенні мікроорганізми. З великим подивом У.Г.Саккетті виявив, що всі ці мікроорганізми гинули в меді через кілька годин або кілька днів. Він писав: «Тривалість життя бактерій тифозної кишкової ..
Вся стаття

Апельсин

Апельсин (Citrus aurantium) походить з Південно-Східної Азії, звідки його культура, починаючи з X ст., поширилася по всьому світу. Всі види апельсина - це вічнозелені дерева або чагарники, у більшості з них білі ароматні квітки. Якщо погода не надто спекотна і не суха, дерева цвітуть близько 4 тижнів. Як правило, чим пізніше з'являються квітки, тим коротший період цвітіння. У врожайний рік ..
Вся стаття

Аромат меду

Аромат меду. Кожен бджоляр знає, як чудово пахнуть різні види меду, і може досить точно сказати, з яких рослин кожен з них зібраний. Ароматичні речовини в різних видах меду мають неоднаковий склад. Вони летючі, тобто вільно і швидко переходять з рідкого або твердого стану в газ. Нагрівання прискорює цей процес. Значна кількість пахучих речовин втрачається ще під час дозрівання меду у ву ..
Вся стаття

Бідони для меду

У минулому збірний мед перевозили в дерев'яних бочках різних розмірів. Так як дерев'яна тара часто протікає, надає меду неприємний запах, а також має інші недоліки, її стали замінювати бляшаними бідонами ємністю 19л. Зазвичай два бідони встановлюють в один ящик, який неважко перевезти на візку. Мед, який кристалізувався, розтоплюють, помістивши бідони в гарячу воду або в теплу кімнату. Круг ..
Вся стаття

Біла конюшина

Біла конюшина (Trifolium repens L.). Мед, зібраний на посівах білого конюшини, відрізняється вищою якістю, прозорістю, дуже тонким смаком. При однакових умовах рослини конюшини Ладіно вдвічі більші від рослин звичайної білої конюшини. Конюшина Ладіно поширюється за допомогою пагонів, що ростуть у всіх напрямках. Особливо важливу роль відіграє здатність цієї конюшини рости на кислих ґрунтах. ..
Вся стаття

Бабки

Бабки в великій кількості нападають на бджіл в окремі періоди року в південних районах. Найбільшої шкоди вони завдають на пасіках, розміщених недалеко від річок і болотистих земель, де рясно розмножуються бабки. Бували випадки, що вони з'являлися в квітні і травні в величезній кількості. Бабки нападають на різних комах, в тому числі на комарів і бджіл. Коли бабок дуже багато, бджоли не поки ..
Вся стаття

Бавовниковий мед

Бавовниковий мед дуже світлого кольору. При дозріванні він набуває приємний колір і може цілком порівнюватися з кращими сортами меду з інших рослин. Свіжозібраний мед має характерний присмак соку самої рослини. Під час рясного збору на пасіці стоїть запах, який виходить при розтиранні листя бавовнику. В деякі роки багато бджіл гине від миш'якових препаратів, які розпилюються з літаків для з ..
Вся стаття

Банатські бджоли

Банатські бджоли носять назву тієї місцевості в Угорщині, звідки їх вивезли. Банатські бджоли дуже схожі на кавказьких бджіл. Деякі авторитетні бджолярі припускають, що банатські бджоли є різновидом країнських бджіл. Банатські бджоли дуже миролюбні, але їх майже неможливо відрізнити від звичайних коричневих або чорних європейських бджіл. ..
Вся стаття

Бджільництво та овочівництво

Бджільництво та овочівництво поєднати значно важче, ніж, наприклад, утримання бджіл та птиці. Це пояснюється тим, що періоди основних робіт в обох галузях збігаються. При деяких умовах бджоляр може утримувати пасіку, вирощувати овочі і розводити птицю. Але найчастіше він може опинитися в становищі людини, що погналася за двома зайцями. ..
Вся стаття

Бджільництво та птахівництво

Бджільництво та птахівництво можна добре поєднувати. У той період року, коли бджоли потребують найбільшого догляду, птахам можна приділяти мінімум уваги. У північних штатах США бджіл ставлять у зимівлю восени, і вони майже не вимагають догляду аж до квітня або травня наступного року. Якраз в цей період доводиться затрачати багато праці при вирощуванні птиці, особливо ранніх бройлерів. У пів ..
Вся стаття

Бджола тесля

Ксилокопа звичайна (Xylocopa) є найбільшою бджолою. Своїми сильними щелепами бджола-тесля прогризає ходи в твердій деревині довжиною до 30см. Осередки, побудовані з дрібних стружок, досягають у довжину 2,5 см. Ксилокопа звичайна відкладає яйця на скупчення пилку, змішані з медом завбільшки з біб. ..
Вся стаття

Бджоли не розрізняють червоного кольору

К.Фріш привчив бджіл літати на помаранчевий, жовтий, зелений, фіолетовий і пурпурний кольори. Але бджоли не розрізняли червоний колір. Квітки з червоним забарвленням зустрічаються порівняно часто, але відвідують їх тільки птахи, так як їх очі дуже чутливі до червоного кольору. В Європі рослини з червоними квітками запилюються переважно метеликами - єдиними комахами, які розрізняють червоний кол ..
Вся стаття

Бджоли трутівки

Бджоли трутівки з'являються в результаті поганого догляду за бджолами. З яєць, які відклали трутівки, виводяться трутні і тільки в дуже рідкісних випадках робочі бджоли. Трутні з яєць трутівок дещо менші ніж трутні, які виходять з яєць, відкладених маткою. В іншому трутні обох видів нічим не різняться. Слід зазначити, що звичайні робочі бджоли не безстатеві, як їх іноді вважають. Це недорозвине ..
Вся стаття

Бджоли, що регулюють роботу сім'ї

Аллен Латам в статті, надрукованій в американському журналі (Gleanings in Bee Culture) в 1927р., називає бджіл-робітниць, що направляють роботу в сім'ї,  регулюючими бджолами. Він пише: «До числа цих бджіл входять не надто молоді і не дуже старі бджоли. Найімовірніше, їх вік від 14 до 21 дня, отже вони знаходяться в розквіті сил. Ці керуючі бджоли визначають термін вильоту рою, вони охорон ..
Вся стаття

Бляшана годівниця

Жерстяна годівниця з незагвинченою кришкою. Зручною і разом з тим найбільш дешевою є бляшана годівниця на 2,25 або на 4,5 кг сиропу. У кришці проколюють від 20 до 30 отворів діаметром близько 1,6 мм (мал. 1). Годівницю заповнюють сиропом, що складається з 2 або 2 з половиною частин цукру і 1 частини води. Густота сиропу залежить від температурних умов. У холодну погоду сироп повинен бути густим ..
Вся стаття

Боротьба з восковою міллю

У районах з теплим кліматом стільники, що зберігаються в доступних для молі місцях, можуть бути швидко знищені. У південних районах личинки воскової молі завжди пошкоджують нуклеуси для вирощування маток. У деяких районах воскова міль зовсім не зустрічається, в інших же північних районах вона пошкоджує стільники влітку і навіть взимку в опалювальному приміщенні. Якщо витягнуті з вуликів пізньою ..
Вся стаття

Боротьба з кристалізацією меду

Зазвичай для попередження або затримки кристалізації мед нагрівають. При цьому розчиняються всі або майже всі найдрібніші кристали глюкози, які могли б надалі стати осередками кристалізації. При дуже великому підвищенні температури в меді з'являються продукти розпаду, які перешкоджають кристалізації, але одночасно сильно погіршується смак і аромат меду. Якщо при нагріванні в меді залишаються не ..
Вся стаття

Боротьба з роїнням

При отриманні відцентрового меду набагато легше боротися з роїнням, ніж при виробництві стільникового меду, хоча в обох випадках застосовують одні й ті ж методи. Пояснюється це тим, що після відкачки меду пасічник відразу ж повертає в вулик порожні стільники, і бджоли можуть продовжувати вироблення меду. Коли ж у вулик поміщають секції з вощиною, бджоли не можуть розпочати роботу в магазині, та ..
Вся стаття

Боротьба з роїнням

Стіллер не застосовував протирійний метод Демари. Зазвичай в червні бджоли виявляють перші ознаки роїння. Стіллер відсував другий корпус на 9мм назад і встановлює нагорі другого корпусу розділову решітку. Кожні 10 днів він зрізає маточники. Щоб перевірити, чи немає маточників в нижніх краях стільників верхнього корпуса, він піднімав останній, використовуючи у вигляді опори виступи в 9мм на нижньом ..
Вся стаття

Бочки

В минулому для перевезення збірного меду використовували дерев'яні бочки. На зміну бочкам прийшли квадратні металеві банки. В один ящик встановлюють дві банки, кожна з яких вміщує 27кг меду. Для пересилання меду слід застосовувати тільки нові бочки, деревина яких добре витримана. Перед заповненням бочку всередині потрібно покрити шаром парафіну або воску, щоб вона не вбирала вологу з меду, ..
Вся стаття

Браула

Браула (бджолина воша, Braula соеса). На спинках деяких маток, а іноді і робочих бджіл, які ввозяться з Італії, наявна невелика комаха (дивіться мал.). Маток пересилали терміновою поштою в дуже маленьких ящиках для нуклеусів, які містили два стільники з достатньою кількістю бджіл. Ці комахи стрибають, як блохи, і їх важко струсити щіточкою або зловити. Їх назвали бджолиними вошами. Мал ..
Вся стаття

Буркун

Буркун (Melilotus). Існує близько 20 видів буркуну, що походять з Азії, Африки та Європи. Дев'ять видів знайдено у Франції. Буркун був відомий древнім грекам більше 2000 років тому. У середземноморських країнах він цінується як медонос, а також як кормова рослина і зелене добриво. Melilotus - грецьке слово, mel означає мед, a lotus - бобова рослина. Зараз різні види буркуну поширені по всьому с ..
Вся стаття

В'язкість і тиксотропія меду

Густий мед, або мед гарної консистенції, має високу в'язкість, а рідкий мед має низьку в'язкість. При нагріванні мед стає рідшим і легше перемішується. Найменша в'язкість в меді буває при температурі від 16 до 37°. При температурі понад 49° зниження в'язкості йде настільки повільно, що при змішуванні немає ніякого сенсу нагрівати мед вище зазначеної температури. На практиці можна ефективно заст ..
Вся стаття

Віддалена пасіка

Віддалена пасіка - це пасіки, розташовані на відстані 3-5 км від основної пасіки. Число бджолиних сімей, які можна з успіхом тримати на одному місці, визначається розмірами збору. Як правило, на одній пасіці недоцільно мати більше 75 сімей. Відстань між пасіками залежить також від наявності доріг і площі для розміщення вуликів. Слід зазначити, що бджоли не завжди літають по радіусах правиль ..
Вся стаття

Відкачування меду без повертання стільників

У медогонках рамки встановлюють таким чином, що бічні лінійки утворюють як би спиці в колесі. При обертанні відцентрова сила діє уздовж середньої стінки стільника, чинячи тиск у напрямку до верхньої лінійки рамки. Під дією цієї сили мед виходить з осередків по обидва боки стільника одночасно, рухається по поверхні стільників до краю верхньої лінійки і вилітає на стінки медогонки. Можна встановл ..
Вся стаття

Відстань між сотами

У природних умовах відстань від середостіння одного стільника до середостіння іншого становить 3,5; 3,7 і 4 см, а іноді навіть 5 см. Дзержона (один з перших, хто запропонував використовувати рухливий сот) вважав правильною відстань 3,7 см. Уайпрехт робив точні вимірювання у солом'яному вулику з відбудованими бджолами прямими сотами, середня відстань з 49 вимірювань дорівнювала 3,5 см. Берлепш п ..
Вся стаття

Відчуття смаку

К.Фріш поміщав розчин певної речовини в годівницю, до якої бджоли вільно прилітали зі своїх вуликів. Ці бджоли були помічені. Деякі бджоли прилітали протягом чотирьох тижнів, а одна відвідувала годівницю навіть сім тижнів. Таким способом були випробувані 34 види цукру та інших речовин. Тридцять з них солодкі на смак людини, але для бджіл солодкими здаються тільки десять з'єднань: сахароза, глюк ..
Вся стаття

Відчуття часу

Учень К.Фріша І.Белінг встановив, що медоносна бджола має відчуття часу. Різні досліди показали, що бджоли можуть прилітати за виставленим для них кормом через певні проміжки часу. Добре відомо, що деякі рослини виділяють нектар періодично. Наприклад, гречка виділяє нектар вранці і ввечері, коли повітря прохолодніше. Саме в ці години бджоли спрямовуються на поля гречки за взятком. ..
Вся стаття

Вільний простір у вулику

При відбудові стільників бджоли залишають вільний простір між ними, а також між різними частинами вулика і сотами. Ширина його коливається від 4,5 до 9 мм. Правильною середньою шириною вільного простору вважають 7,5 мм. Однак при виготовленні вуликів проміжки між рамками роблять рівними 6 мм. Як ширші, так і більш вузькі проміжки (4,5 мм) бджоли забивають шматочками стільників і прополісом. ..
Вся стаття

Віск

Цим терміном позначають групу речовин з однаковими фізичними властивостями, але з різним хімічним складом. У продаж надходить віск 3 видів: тваринний, мінеральний і рослинний. Тваринний віск дають бджоли. Мінеральний віск добувають, а також отримують з нафти, парафіну. Рослинний віск – з листя або з інших частин рослин. Бджолиний віск складається в основному з церотинової кислоти і невелико ..
Вся стаття

Вітаміни в меді

Мед містить мало вітамінів. При споживанні 100г меду виділяється 300 калорій, або 1/10 всієї енергії, що необхідна дорослій людині для нормальної життєдіяльності. Мінімальна потреба в тіаміні (вітамін В1) для виробництва 300 калорій становить 0,1 мг, а в 100г меду в середньому міститься 0,004 мг тіаміну, тобто 1/25 потрібного кількості. Мінімальна потреба в рибофлавіні (вітамін В) для виробницт ..
Вся стаття

Вага бджіл

В минулому вважали, що в 1кг міститься 11тис. бджіл з порожніми зобиками. Пакетні бджоли, що пересилаються на відстань 1500-3000км, обов'язково повинні бути добре нагодовані цукровим сиропом або медом. Рій, який щойно вилетів з вулика, також складається з бджіл з наповненими медовими зобиками. Дж.С.Демут зазначає, що бджола може нести стільки зрілого густого меду, скільки важить її тіло. Вага н ..
Вся стаття

Важливість вітрозахисних насаджень

Укриття вуликів для захисту бджіл від холоду в зимовий час необхідно в деяких районах. Однак всі визнають, що вітрозахисні насадження потрібні як на півночі, так і на півдні. Досвід показав, що сім'ї в теплих вуликах на піднесених, відкритих вітрі ділянках часто до весни гинуть. У той же час сім'ї в одностінних вуликах, захищених від вітру, зимують порівняно добре. В степах, особливо при зи ..
Вся стаття

Ваточник

Ваточник (Asclepias syriaca) цвіте з 15 липня по 15 серпня. Мед з ваточника відрізняється високою якістю і має велику схожість з медом з малини. Він білого кольору, іноді з жовтуватим відтінком і приємним фруктовим ароматом, трошки нагадує айву. Мед з ваточника густий і важкий, тому стільники перед відкачуванням іноді доводиться розігрівати. Кришечки на стільниковому меді майже завжди перлинно- ..
Вся стаття

Велика воскова міль

Велика воскова міль (Galleria mellonella L.) поширена всюди, за винятком районів з суворим кліматом і високими відмітками над рівнем моря. Молода гусениця має сірувато-білий колір. Вона дуже швидко рухається за допомогою 3 пар найбільш виступаючих грудних ніжок. Старі гусениці товсті, брудно-сірого кольору, мають довжину 2,8 см, 8 пар ніжок однакового розміру на грудях і черевці. Для старих гус ..
Вся стаття

Вентилююча рама з видаленням

Зазвичай застосовують пристрої для видалення бджіл Ходжсона (мал. 3). Видаляч в цільній дошці при спекотній погоді або дуже сильній сім'ї не забезпечує достатньої вентиляції. Крім того, іноді стільники протягом ночі без бджіл охолоджуються, що ускладнює відкачування меду. Вентилююча рама з видалячем пропускає тепло, що виділяється клубом, вгору, в корпус, і стільники вистигають. Мал. 3 ..
Вся стаття

Вентиляція

Вулики провітрюються через верхній і нижній льотки. Ніякі інші отвори, якщо погода не надто спекотна, не потрібні. Іноді вулики мають багато тріщин. Якщо тріщини не надто великі, бджоли самі закладають їх прополісом до осені. Бджоли певних видів заклеюють отвори навіть на початку сезону. Під час роїння, а особливо в сильну спеку, сильним сім'ям необхідна додаткова верхня вентиляція. Для цьо ..
Вся стаття

Верба

Види верб виділяють пилок, а також нектар. Пилок бджоли збирають з чоловічих квіток. Нектар часто можна помітити в чоловічих і жіночих квітках на поверхні маленьких плоских залоз, які в жіночих квітках розташовані біля основи зав'язі. Верби, що рано цвітуть, приваблюють безліч комах, які швидко забирають нектар. Якщо зламану квітучу гілку верби поставити у воду в приміщенні, то, як показує досл ..
Вся стаття

Верхня постановка магазинів

У статті Стільниковий мед сказано, що в колишні часи на початку сезону новий магазин ставили під частково заповненим магазином. Це допомагало попередити роїння. Однак зараз додатковий магазин частіше встановлюють зверху частково заповненого магазину. В цьому випадку стільники в нижньому магазині краще заповнюються медом і добре запечатуються. При розкритті краї виходять рівними і гладкими. Одно ..
Вся стаття

Весняне утеплення вуликів

Сім'ї бджіл, які зимували на волі, не слід розпаковувати раніше ніж за 1-2 тижні до початку збору, якщо це можливо. Вулики, винесені з зимівника, повинні бути добре захищені від вітру. Кришки вуликів, заклеєні прополісом, відкривати небажано. Огляд сімей можна проводити, не знімаючи кришки, а заглядаючи в вулик знизу. ..
Вся стаття

Весняний догляд

Якщо родини зимують в захищених місцях у вуликах з подвійними гніздовими корпусами і невеликим верхнім льотком, мають достатню кількість природних кормових запасів (меду і перги) і молоду матку, вони не потребують клопіткого весняного догляду за умови, що зима не була занадто суворою. Суха упаковка в певній мірі покращує зимівлю бджіл. Для цього на початку осені необхідно трохи зрушити кришки в ..
Вся стаття

Весняний спад бджіл

Якщо зима не була дуже суворою, весняний спад бджіл відбувається в результаті невмілого або недостатньо турботливого догляду. Якщо восени родини перебувають у вуликах з подвійними розплідними корпусами, мають молодих маток і великі запаси природних кормів, то весняного убутку майже не буває. Весняний спад часто супроводжується проносами, тобто пояснюється поганим утриманням бджіл. Особлива ..
Вся стаття

Виїмка заповнених медом стільників для відкачування

Початківець-бджоляр повинен пам'ятати, що працюючи з сильними сім'ями, особливо якщо бджоли вилітають в поле, він ризикує бути ужаленим, якщо не прийме особливих запобіжних заходів. Бджоли не люблять, коли їм заважають працювати. Рекомендується сильно диміти не тільки у вічко, а й між магазинами, коли їх знімають. Бджоли бувають зліші в холодну і сиру погоду, а також після раптово перерваного д ..
Вся стаття

Виведення розплоду концентричними колами

Якщо заглянути в вулики навесні, часто можна побачити розплід всіх стадій розвитку, розташований концентричними колами. Пізніше при теплій погоді розплід поширюється у вигляді суцільної маси на всю поверхню стільників (мал. 4). Концентричне розташування розплоду пояснюється тим, що ранньою весною матка починає відкладати яйця невеликими колами під маленьким клубом, до того як він пошириться по ..
Вся стаття

Видалення каламуті з меду

Видалення каламуті з меду, розлитого в банки. У розлитому після очищення меді все ще нерідко зберігається деяка муть, обумовлена ​​наявністю дрібних повітряних бульбашок. Це помутніння, або молочний відтінок, можна видалити, поставивши банки зі слабо загвинченими кришками на кілька днів на сонці. Після цього кришки добре загвинчують. При холодній погоді банки з медом поміщають в кімнату з т ..
Вся стаття

Видалення небажаних трутнів

Видалення небажаних трутнів можливе за допомогою решітки з металевої пластинки з досить вузькими довгастими отворами, що дозволяють пройти тільки робочим бджолам (мал. 3), або рамки з дротяної решітки, яка не пропускає трутнів і маток (мал. 4). Важко зробити отвори, які не пропускали б трутнів і маток, але не заважали вільному проходу робочих бджіл. Досліди показали, що такі отвори повинні мати ..
Вся стаття

Види бджіл Індії

У Пенджабі зустрічаються 3 види медоносних бджіл, які пристосувалися до несприятливих кліматичних умов. Індійська бджола (Apis indica F.) живе в горбистій місцевості. Карликова бджола (Apis florea F.) живе на рівнинах, де температура піднімається до 49°. Гігантська, або скеляста, бджола (Apis dorsata F.) зустрічається в передгір'ях і на невисоких пагорбах. Сім'я гігантських бджіл відбудовує ..
Вся стаття

Види мурах

Види мурах, що зустрічаються на пасіках. Найбільшої шкоди завдає аргентинська мураха. Великі колонії мурах знищують цілі родини бджіл протягом декількох днів. Мурахи їдять личинок, лялечок, дорослих бджіл, а також мед у стільниках. ..
Вся стаття

Види цукру в меді

Мед звичайного складу містить близько 40% фруктози, 34% глюкози і 1-2% сахарози (табл. 3). Ці три види цукру широко поширені в природі. Частка кожного з них в меді залежить від культури, відвідуваною бджолами, і в деякій мірі від активності біологічного агента, званого інвертазу. Інвертазу, мабуть, виділяють бджоли. Вона прискорює перетворення сахарози, що міститься в нектарі, в продукти її гід ..
Вся стаття

Виживання найбільш пристосованих

В результаті постійної роботи протягом майже цілого сезону крила бджоли настільки зношуються, що вона більше не може літати. Молоді бджоли замість подяки за мед, який зібраний для них старими бджолами, охоче вишукують останніх, виштовхують їх з льотка або піднімають в повітря і кидають далеко від вулика. Старі бджоли не можуть повернутися у вулик і гинуть. Так само виганяють з вулика і вмираючи ..
Вся стаття

Визначення цукру в поляризованому світлі

Багато років тому хіміки помітили, що промінь поляризованого світла, проходячи через деякі органічні речовини, таки відхиляється від первинного напряму вправо або вліво. Звичайні промені світла є хвилями енергії, які виходять від джерела світла і поширюються у всіх напрямках рівномірно. Радіохвилі відрізняються від світлових хвиль довжиною і швидкістю. Промінь сонця, що пройшов крізь кристал по ..
Вся стаття

Виймання бджіл з дерева

Іноді немає потреби рубати дерево. Слід скористатися монтерськими кігтями та мотузкою. Якщо бджоли оселилися в дуплистому суку, останній можна зрубати. Падіння сучка настільки злякає бджіл, що вони не будуть жалити. Перш ніж почати рубати сук, для заспокоєння бджіл в дупло пускають дим з димаря. Якщо дупло знаходиться в стовбурі, доводиться рубати дерево. Зазвичай дуплисте дерево не має цінност ..
Вся стаття

Вика волохата

Вика волохата (Vicia villosa) - бобова культура, яка набуває все більшого значення як медонос, рослина сінокосів і пасовищ. Вона росте на кислих ґрунтах так само добре, як і місцеві трави. Мед з віки має бурштиновий колір, відмінний смак і запах, добре змішується з медом з конюшини.  ..
Вся стаття

Використання двох гніздових корпусів

В останні роки виявлено можливість отримувати при сприятливих умовах стільниковий мед в родині з другим гніздовим корпусом (який іноді називають кормовим корпусом). Така сім'я повинна бути дуже сильною до початку головного збору. Даний спосіб має наступні три переваги над зазначеною вище системою (видалення корпусу до початку збору):  подвійний гніздовий корпус містить багато с ..
Вся стаття

Використання кормових надставок під час медозбору

При настанні головного збору кормові надставки з вуликів знімають. Іноді ці зайві корпуси або низькі магазини ставлять сім'ям, які потребують в кормі. Низький магазин для відцентрового меду знімають після того, як більшість бджіл в результаті обкурювання спуститься в гніздовий корпус. Якщо в якості другого корпусу збираються використовувати повний вуликовий корпус, бджіл струшують з стільників ..
Вся стаття

Використання пакетних бджіл при проносі

Так як головною причиною проносу є слабкість сім'ї, то до таких родин додають пакет молодих, здорових бджіл з півдня (1-1,5кг). При достатній кількості корму стільники будуть очищені, а бджоли, що залишилися на них, врятовані. Як правило, дуже слабкий нуклеус варто рятувати тільки в тому випадку, якщо в ньому хороша матка. Звичайно, можна об'єднати 2 або більше нуклеусів. Але це не дасть нічого ..
Вся стаття

Винищення трави

Неможливо точно врахувати, скільки меду втрачається, коли трава або бур'яни закривають вічко. Жменя кухонної солі (NaCl), розсіяною навколо вулика, є прекрасним засобом для знищення трави і бур'янів. ..
Вся стаття

Винищення трутнів восени

Знищення трутнів відбувається не тільки восени, а в будь-який час, навіть влітку, після головного збору. Траплялося, що бджоли виганяли трутнів в період між цвітінням яблунь і білої конюшини тільки через те, що збір тимчасово припинявся. Одночасно припинялося і роїння. ..
Вся стаття

Виробництво стільникового меду

Не всі місцевості підходять для виробництва стільникового меду. Там, де мед має бурштиновий або темний колір, незначний аромат і особливо якщо бувають перерви в зборі, налагоджувати виробництво стільникового меду недоцільно. З темних сортів тільки гречаний мед користується великим попитом як в секціях, так і після відкачування. Для виробництва стільникового меду сім'ї бджіл повинні бути ..
Вся стаття

Вирощування маток

Досвідчені бджолярі радять купувати маток, а не вирощувати їх на своїй пасіці з наступних причин: 1) при купівлі маток на пасіку вводиться нова кров; 2) щоб виростити хорошу матку, необхідні вміння, значний час і обладнання; 3) часто навколо пасіки літає багато поганих трутнів, тому молода матка, запліднена одним з них, буде давати поганих бджіл. Все ж деякі бджолярі самі вирощують невелику кіл ..
Вся стаття

Високі підставки для вуликів

Високі підставки, або платформи, для вуликів в болотистих або затоплюваних місцевостях. Якщо ґрунт болотистий або затоплюється, необхідно влаштовувати високі платформи. Зазвичай їх роблять довгими, щоб розмістити 100-200 сімей (мал. 4). Мал. 4. Пасіка на високій платформі. Дошка в центрі служить для підвезення магазинів на тачці. Платформа по можливості повинна мати напрямок зі сходу н ..
Вся стаття

Виставки бджіл

Щоб показати роботу бджіл, і особливо матки, використовують спостережні вулики. Для цього добре використовувати скляний вулик з льотком, виведеним на вулицю через стінку будівлі. Ще краще мати однорамковий нуклеус зі скляними стінками. У нуклеус поміщають рамку з гарним розплодом, правильними сотами, бджолами і яскраво-жовтою маткою. У наглядовому вулику бджоли можуть перебувати не більше 2 ..
Вся стаття

Виховання трутнів наприкінці сезону

Коли збір добігає кінця, бджоли починають виганяти трутнів. У цей час слід взяти рамки з трутневим розплодом з сімей з найкращими матками і перенести їх у вулик з сильною сім'єю. З вулика треба видалити матку. Сім'ю треба підгодовувати, даючи щодня пів-літра або більше сиропу (2 частини води на одну частину цукру) до тих пір, поки існує потреба в трутнях. Якщо підгодівлю припинити, бджоли можут ..
Вся стаття

Вогнівка амбарна південна

Вогнівка амбарна південна (Plodia interpunctella Hb.) поширена в основному в районах з помірним і тропічним кліматом. У північних районах вона мешкає на складах, млинах. Молоді білі личинки рухливі. Вони рано починають ткати тонку павутину. Іноді личинки загортають себе оболонкою з павутини і заляльковуються в тонкі кокони в самому кормі. Нерідко для утворювання лялечок личинки заповзають в трі ..
Вся стаття

Вогнівка млинова

Вогнівка млинова (Ephestia kuehniella Zell.) часто зустрічається на млинах. Личинки млинової вогнівки рідко пошкоджують стільники, але цей вид має багато спільних ознак з іншими видами. Дорослі личинки досягають в довжину 15 мм, їх тіло біло-рожеве, іноді з жовтим або зеленуватим відтінком. Темні плями біля основи щетинок на боках і спині чітко видно, хоча вони дещо менші, ніж у сухофруктової в ..
Вся стаття

Вогнівка сухофруктова

Вогнівка сухофруктова (Ephestia cautella Wlk.) зустрічається в оселях і різних складах, переважно в північних районах. Молода личинка білого кольору. Повновікова личинка досягає в довжину 12 мм, її забарвлення біле з рожевим відтінком. Темні пігментні плями чітко видно біля основи щетинок і волосків на бічних і спинних частинах сегментів тіла. Плями по відношенню до розміру тіла більші, ніж у м ..
Вся стаття

Вода для бджіл

У деякі періоди року вологи у вулику виявляється недостатньо для нормального життя сім'ї, і робочі бджоли носять воду у вулик самостійно. Бджоли не зберігають воду в осередках, як нектар. Вони залишають краплі води на верхніх планках рамок або в інших місцях вулика. Найчастіше бджоли збирають воду ранньою весною, в період виховання розплоду, в спекотну погоду. При підвищенні температури в зимів ..
Вся стаття

Водність меду і відповідні показники по ареометру і рефрактометру

Якщо мед досліджується при більш високій температурі, ніж зазначена стандартна, то до показника по приладу треба додати загальну температурну поправку. Останню отримують шляхом множення різниці між температурою меду в момент дослідження і стандартною температурою на наведену під таблицею одноградусну температурну поправку. Мал. Водність меду Температурні поправки на 1° Град ..
Вся стаття

Вплив коливань температури на кристалізацію меду

Зміни температури мають різний вплив на швидкість кристалізації меду. Подивимося, наприклад, що відбувається, якщо температура меду при кристалізації знижується. Оскільки розчинність глюкози зі зниженням температури падає, пересичений нею меду збільшується, і кристалізація прискорюється. Однак зниження температури також і затримує кристалізацію. При більш низькій температурі мед стає в'язки ..
Вся стаття

Вплив нагрівання на якість меду

Найбільше погіршення якості меду відбувається при нагріванні, мед темніє, втрачає аромат. Однак швидке нагрівання до 71°, розлив в гарячому вигляді в тару, герметичне закупорювання і негайне охолодження не змінюють ні колір, ні аромат меду. Деякі зі змін що відбуваються в меді, лише прискорюються при нагріванні. Кожному любителю, який збирає зразки меду, відомо, що з часом колекція втрачає ..
Вся стаття

Вплив перемішування або збовтування меду на утворення кристалів

Майерс відзначав, що сильно пересичений розчин може стояти довгий період, не піддаючись кристалізації, якщо його не струшувати. Всім відомо, що кристалізація меду, так само як і кристалізація пересиченого цукрового сиропу, прискорюється при збовтуванні або навіть легкому перемішуванні. Бджоляр, що виготовляє канді, повинен знати про вплив перемішування, щоб уникнути передчасної кристалізації си ..
Вся стаття

Вулик Бінгама

Квінбі перший застосував побудовані за принципом Губера рамки з бічними планками, що змикаються. Це відбулося незабаром після введення вулика Лангстрота. Трохи пізніше, в 1867р., Бінгем побудував вулик з рамками з бічними планками, що змикаються, вузькою верхньою планкою і без нижньої планки (мал. 10). У цьому вулику все ще зберігалися основні риси вулика Губера, сконструйованого в 1789р. Голов ..
Вся стаття

Вулик Геддона

Вулик Геддона був запатентований і застосований в 1885р. (мал. 12). Єдиний гніздовий корпус був розділений горизонтально на 2 яруси, в кожному з яких знаходився ряд з 8 рамок з бічними планками, що змикаються. Рамки мали висоту 137мм і довжину 459мм. Бічні планки рамок стикалися настільки щільно, що між гніздовими рамками і корпусом залишався проміжок, що забезпечує легку установку і виїмку рам ..
Вся стаття

Вулик Дадана

Вулик Дадана побудований за принципом, який є майже повною протилежністю принципу створення вулика Геддона. У той час як Геддон намагався розділити вуликовий корпус на 1, 2 або 3 окремі частини, Шарль Дадан, навпаки, вважав такий поділ недоцільним. Рамки в його вулику мали ті ж розміри, що і в вулику Квінбі – 47х29см. У кожному вулику було 10 рамок. Вулик Дадана за обсягом майже дорівнював 12-р ..
Вся стаття

Вулик Данценбакера

Вулик Данценбакера складався з гніздового корпусу такої ж довжини і ширини, як і корпус 10-рамкового вулика Лангстрота. У корпус вулика Данценбакера входили рамки заввишки 19 см (мал. 11). Приблизно на середині корпусу з внутрішньої його сторони були прибиті широкі планочки, на яких висіли рамки з бічними планками, які змикаються. G зовнішньої сторони в середині бічних планок були влаштовані ви ..
Вся стаття

Вулики з подвійними стінками, або утеплені вулики

Всі досі описані вулики можна назвати одностінними. На малюнку 14 зображено двостінний вулик. Простір між стінками цього вулика заповнюють яким-небудь пористим матеріалом, наприклад, сухим листям або сіном. Дрібні стружки або тирсу застосовувати не можна, так як вони поглинають вологу та промерзають. Гніздовий корпус вулика Бакая складається з зовнішньої стінки завтовшки 22 мм і внутрішньої ..
Вся стаття

Гібридна конюшина

Гібридна конюшина (Trifolium hybridum L.). Лінней назвав цей вид конюшини гібридний, оскільки передбачав, що вона є гібридом між білою і червоною конюшиною. Її називають також шведською конюшиною, так як вона була вперше знайдена в Швеції. Це багаторічна, добре пристосована до холодного клімату рослина. Гібридна конюшина, як медоносна рослина. Дана конюшина набагато більш стійка, ніж червон ..
Вся стаття

Гігантська конюшина

Гігантська конюшина (Trifolium. Pratense perenne). Відрізняється найбільш великими рослинами, цвіте в основному в серпні і вересні. З великим успіхом застосовується в якості зеленого добрива для поліпшення виснажених ґрунтів. Квіти мають таку саму будову, як і квітки червоної конюшини, і виділяють нектар при однакових умовах. ..
Вся стаття

Гігроскопічні властивості меду

Відносна здатність різних видів цукру меду поглинати і утримувати вологу ще не вивчена в повній мірі, але відомо, що переважає в меді цукор - фруктоза - гігроскопічність більшості інших видів цукру. Визначення гігроскопічності меду ускладнюють наявні в ньому нецукрової речовини. Браун (1922) показав, що при деяких умовах мед поглинає більше вологи, ніж інвертований цукор або фруктоза. Браун так ..
Вся стаття

Гігроскопічність меду

Здатність меду поглинати і утримувати вологу, або його гігроскопічність, добре відома, але точно не визначена. Цю властивість треба враховувати при зберіганні меду. При порівняно низькій температурі і вологому повітрі мед поглинає водяну пару. Таким чином він розбавляється, що сприяє його бродінню. З іншого боку, зберігання меду в сухій атмосфері призводить до зменшення його вологості, від чого ..
Вся стаття

Гермафродити

Гермафродит - це тварина, яка є одночасно самцем і самкою і має характерні риси обох статей. Таких тварин часто називають двостатевими. Подібні ненормальні особини бувають і серед бджіл. Іноді у робочої бджоли формується голова трутня, і, навпаки, трутень має голову робочої бджоли. Дуже рідко бджола або трутень з одного боку тіла мають чоловічі органи, а з іншого - жіночі. У такої особини око т ..
Вся стаття

Годівниці

Існують сотні різних видів годівниць. Багато з них дуже складні і незручні. Той, хто не бажає робити зайвих витрат, може використовувати в якості годівниць прості бляшані банки. Наповнені сиропом банки ставлять на рамки. Сироп потрібно покрити змоченою у воді смужкою з марлі. Бджоли будуть повзати по марлі і не потонуть. Покрита кристалами марля легко відмивається в киплячій воді. ..
Вся стаття

Годівниці, в яких використовується атмосферний тиск

Ці годівниці працюють за тим же принципом, що і поїлки, які застосовуються в птахівництві. Невелику банку наповнюють сиропом і покривають звичайним блюдечком. У перевернутому положенні банку з блюдцем можна використовувати як хорошу годівницю для бджіл. Для того, щоб з банки виходила достатня кількість сиропу, під краї банки підкладають 3-4 сірники. Під час їх підкладання банка повинна знаходит ..
Вся стаття

Годування бджіл сухим цукром

Найпростіше насипати в бляшанку 5-10 кг цукрового піску і потім пройти вздовж рядів вуликів з бджолами, які потребують підгодівлі. Щоб дати родині 1-2 жмені цукру, потрібно підняти верхню кришку вулика і зняти видаляч для бджіл з стелини. Цукор насипають навколо отвору. Якщо бджоли мають можливість вилітати і знаходити воду, вони з'їдають весь цукор. Даний спосіб годування бджіл особливо доціль ..
Вся стаття

Годування взимку

Годування взимку. Все частіше бджолам залишають на зиму 25-35 кг запечатаного в сотах меду. Зазвичай сім'я рідко споживає за зиму 35кг меду. Однак в деякі роки запізнілої весни і довгою відсутністю збору бджоли можуть загинути, якщо їм з осені залишено мало меду. Якщо бджоли з'їдають за зиму не більше 25кг, то 10кг меду залишаються для виховання розплоду ранньою весною. В окремі роки збору майж ..
Вся стаття

Голландські або американські бджоли

Голландські (американські) бджоли мають неприємну властивість в період крадіжки слідувати за бджолярем по пасіці. Вони більше схильні до роїння, ніж італійські бджоли, і у бджолярів, які працюють по-старому, в багатьох випадках виживають тільки перваки. Печатка меду у голландських бджіл більш біла, ніж у італійських або жовтих бджіл. Голландських бджіл легше скинути з стільників при відборі рам ..
Вся стаття

Голова

Голова у бджоли плоска, трикутної форми (мал. 2). Кожен вусик складається з довгого членика і ряду дрібних члеників, спрямованих вниз. Вусики володіють високою чутливістю при зіткненні. На нижньому кутку лицьової частини є вільна лопать, що утворює верхню губу (labrum). На внутрішній поверхні губи помітний маленький м'який горбок, в якому розміщений орган смаку. По бокам верхньої губи знаходять ..
Вся стаття

Горець почечуйний

Горець почечуйний (Polygonum persicana). Цей вид належить до великої групи медоносних рослин, до якої належить і звичайна гречка. Горець почечуйний (або трава почечуйная) завезений з Європи і широко поширений в східній частині Північної Америки, особливо в Іллінойсі, Канзасі і Небрасці. В останньому штаті він досягає висоти від 1 до 1,5 м і пишно розростається на пустирях і по стерні. Колір від ..
Вся стаття

Горизонтальні вулики-лежаки

Раніше бджолярі рекомендували будувати вулики-лежаки на 30-35 рамок. О.О.Попплтон доводив, що матка з більшою готовністю переходить з однієї гніздової рамки на іншу, що знаходиться поруч, ніж з гніздової рамки нижнього корпуса на гніздову рамку верхнього корпусу. Він пояснював це тим, що в звичайній рамці вулика Лангстрота розплід не доходить приблизно на 5см до верхньої планки, так як стіл ..
Вся стаття

Гречка

Квітки гречки виділяють нектар тільки вранці. До полудня виділення нектару повністю припиняється. Тому, незважаючи на рясне цвітіння і сильний запах в полі, лише поодинокі бджоли зустрічаються на посівах гречки після полудня. Гречка починає виділяти нектар через 15-20 днів після посіву. Якщо одне поле засіяти гречкою 20 червня, друге - 4 липня, а третє - 18 липня, бджоли будуть забезпечені нект ..
Вся стаття

Гуаджілло

Гуаджілло (Acacia Berlandieri Benth.) Дуже нагадує інші види акації, але зростає у вигляді високого чагарнику. Хоча гуаджілло має шипи, але в основному це мягкостеблева рослина. Листя крупніше, ніж у інших видів акації, вони схожі на листя папороті і чутливі до дотику, світла і температурних коливань. Восени листя опадає, але його тут же замінює молоде листя. Під час теплих зим на гуаджілло з п ..
Вся стаття

Давнє бджільництво

Давнє бджільництво. 15 тис.років до н.е. Малюнок магдаленського періоду (стародавній кам'яний вік), знайдений на скелі Аранської печери у Валенсії (Іспанія), є найстарішої пам'яткою, що свідчить про бджільництво. На малюнку зображені дві людини, які вилізли по довгим мотузках (мабуть, з осоки) до маленького отвору в скелі, де мешкає рій бджіл. Один з них вийняв з отвору сот і перекладає його в ..
Вся стаття

Дальність польоту бджоли

Зазвичай на рівній більш-менш лісистій місцевості бджоли літають за взятком не далі 2,5 км. Якщо на такій відстані збір недостатній, бджоли можуть літати за уздовж берегів якої-небудь річки на відстань 5-8 км. Бджоли іноді перетинають водні простори або долини. Чи характерна бджолам далекозорість, невідомо. Однак характерно, що вони помічають білі посіви гречки на відстані 8 км на іншій стороні ..
Вся стаття

Дві групи хвороб

Дві групи хвороб. Хвороби, з якими доводиться боротися пасічнику, можна розділити на 2 групи: хвороби, що вражають дорослих бджіл, і хвороби розплоду. Серед хвороб дорослих бджіл можна відзначити весняний спад бджіл і пронос, який в деяких випадках буває заразним. Кілька інших хвороб дорослих бджіл характеризуються дуже подібними симптомами (параліч, «самозникаюча хвороба» і акарапідоз). Збудни ..
Вся стаття

Двокорпусний 10-рамковий вулик Лангстрота

У 10-рамковому вулику Лангстрота розплід зазвичай займає 2 корпуси. Як уже зазначалося, матка середньої плодючості може заповнити розплодом більше 12 рамок. Якщо матці або бджолі не надано необмежений простір для виведення розплоду, бджоли починають будувати маточники, а потім рояться. Щоб уникнути цього, на вулик ставлять другий корпус або другий ярус з сотами. ..
Вся стаття

Двоматочне утримання бджіл

Наприкінці 90-х років обговорювалося питання використання розплоду і бджіл 2 маток для виробництва як стільникового, так і відцентрового меду. Розділові грати встановлювали між 2 корпусами. У кожному корпусі знаходяться стільники і матка. Однак матки боролися біля грат, і одна з них гинула. Наявність у вулику 2 розділових грат також не забезпечила успіху, так як самі бджоли вбивали одну з маток ..
Вся стаття

Де зберігати мед?

Мед, призначений для зберігання, повинен бути нагрітий до 71°. Не підданий тепловій обробці мед слід зберігати в приміщенні з температурою 10°. Стільниковий мед також добре зберігати при 10° або навіть трохи нижче. ..
Вся стаття

Декстрин

Декстрин можна розглядати як проміжний продукт між крохмалем і цукром (глюкозою). При обробці розведеною кислотою, а також в результаті впливу тепла або деяких ферментів крохмаль розчиняється в холодній воді і втрачає свої желатинові властивості, він стає декстрином. Декстрин утворюється у всіх багатих крохмалем продуктах після значного їх нагрівання, наприклад, в підсмажених скибочках хлібу. Д ..
Вся стаття

Дзвоники

Дзвоники - важлива медоносна рослина з західної частини Куби. Мед, отриманий з неї, має білий колір і за якістю дорівнює меду з люцерни або з буркуну. ..
Вся стаття

Дихальний апарат

Дихальна система у бджоли дуже розвинена. Вона складається з великих повітряних мішків в голові, грудях і черевці і трубочок, які відходять від них, які називають трахеями. На малюнку 1 видно органи правої сторони тіла. У черевці розміщений великий мішок, який з'єднаний із зовнішньою поверхнею (7 сегментів) короткими трубочками. Три пари отворів знаходяться на грудях. Таким чином, всього є 10 п ..
Вся стаття

Догляд за бджолами

Працювати з бджолами найкраще в теплий сонячний день між 10 год. ранку і 3 год. дня. Уміло користуючись димарем, досвідчений бджоляр може відкрити вулик у будь-який час, але навіть він намагається працювати з бджолами в найбільш сприятливий час дня. Ранньою весною і пізньою осінню, після дощу або після раптового припинення збору, бджоли стають неспокійними. При холодній погоді бджолиний клей ро ..
Вся стаття

Додавання в сироп винної кислоти

Деякі бджолярі рекомендують для попередження кристалізації сиропу додавати до кожних 9 кг цукру чайну ложку винної кислоти. Деякі дослідження, проведені в Англії, ставлять під сумнів доцільність використання винної або іншої кислоти. Інші бджолярі радять додавати в сироп мед (на 3 частини води 1 частина меду). На жаль, разом з медом невідомого походження легко занести інфекцію. ..
Вся стаття

Додаткові, або верхні, зимові льотки

Ідея використання верхніх льотків для видалення надлишку вологи з клубу зимуючих на волі бджіл не нова. В Європі верхні льотки застосовуються давно. Щоправда раніше ніхто не знав про шкоду зайвої вологи, яка оточує зимуючий клуб бджіл. Саме вона є головною причиною поганої зимівлі, незважаючи на утеплення вулика. Доводили, що якщо вулик досить утеплений, то на внутрішніх стінках волога не о ..
Вся стаття

Дозрівання меду

Зазвичай пишуть, що, влетівши у вулик з ношею, бджола направляється до осередку і складає в неї принесений нектар. Ймовірно, іноді так буває, хоча численні ретельні спостереження говорять про те, що нектар складають у чарунки не збиральниці, а молоді, що не почали літати за взятком бджоли. Ще в 1868р. Галлап писав: «Нектар збирають з квіток не ті бджоли, які складають його в медові надставки». ..
Вся стаття

Дріжджі в меді

Рідини, що містять цукор, є більш підходящим середовищем для розвитку дріжджових грибів, ніж для будь-яких інших мікроорганізмів. Висока концентрація різних видів цукру в меді перешкоджає росту більшості звичайних дріжджів. Існує, однак, штам цукровостійкіх дріжджів, які зброджують мед. Дріжджі цукровостійкої групи вперше виявив в 1910р. Нуссбаумер в Швейцарії. Американським і канадським бджоля ..
Вся стаття

Дротяна пастка для маток і трутнів

Дротяна пастка для маток і трутнів складається з двох секцій (верхньої і нижньої), розділених горизонтальною перегородкою, в яку вставлені два кінці металевої сітки. Вся передня частина покрита дротяною розділовою решіткою, як показано на малюнку 8. Матки і трутні, не маючи можливості вийти з вулика через решітку, проходять через конуси в верхню секцію, де потрапляють в пастку. У ній може накоп ..
Вся стаття

Евкаліпт

Евкаліпту (Eucaliptus) описано до 600 різновидів. З цих дерев бджоли збирають багато меду. Більшість різновидів евкаліптів (з твердою деревиною) дає світлий прозорий мед гарної консистенції. Мед з рослин, що виділяють камедь, має більш темне забарвлення і різкий смак. Збір з синього камедного дерева (Е. globulus Labill) підсилює сім'ї до подальшого зборі меду з апельсинових дерев і шавлії. ..
Вся стаття

Еспарцет

Еспарцет (Onobrychis sativa) належить до сімейства бобових (Leguminosae) і є важливим медоносом, але не росте в напівзасушливих районах. В Європі його вважають кращим медоносом поряд з білим буркуном і люцерною. Мед світло-бурштинового кольору і тонкого смаку. ..
Вся стаття

Жалоносний апарат

Жалоносний апарат в основному складається з 3 тонких, тісно з'єднаних частин, які утворюють проколюючий орган на кінчику черевця. Іноді видно також 2 м'які пальцевидні лопаті, які формуються з 3 пар пластинок, що належать до 8-го і 9-му сегментів (мал. 5). Мал.5.  Ліва сторона жала з його придатками: 1 - основа отруйного міхура, 2 - лужна отруйна залоза, 3 - довгаста пластинка, 4 ..
Вся стаття

З'єднання бджолиних сімей

Під цим терміном мають на увазі з'єднання 2-3 нуклеусів або слабких сімей однієї і тієї ж або з різних пасік. Даний процес протилежний діленню сім'ї на кілька дрібніших сімейок. При з'єднанні двох сімей гібридних або темних бджіл у теплу погоду без застосування диму можливо майже повне знищення однієї або обох сімей. Бджоли лагідних порід, наприклад італійської та кавказької, як правило, ведуть ..
Вся стаття

Забарвлення меду

Різні види меду дуже відрізняються один від одного забарвленням, ароматом і щільністю. Один вид може бути майже безбарвним, тоді як інший з тієї ж місцевості, зібраний при тих же умовах і тими ж бджолами, але з інших квіток, буває темно-коричневим. Зміст вологи також піддається коливанням. Найкращий мед зазвичай прозорий, як вода. Мед, отриманий з конюшини, можна прийняти за типовий світлий ..
Вся стаття

Загиблий від голоду або кинутий розплід

Загиблий від голоду або кинутий розплід дуже нагадує мішечкуватий розплід. Ранньою весною, коли природного пилку ще мало, а вивід розплоду вже почався, частина його гине від нестачі азотистих речовин в личинковому кормі. Бджоли швидко викидають мертвий розплід з осередків. Як тільки з'являється достатня кількість пилку, виховання розплоду йде нормально. ..
Вся стаття

Залітання бджіл в чужі вулики

Молоді бджоли під час перших обльотів, не запам'ятавши розташування свого вулика, потрапляють в ті вулики, в які повертається більше бджіл. Вони входять в чужі вулики, як у свій. Навіть старі бджоли після виставки вуликів із зимівника часто помиляються і залітають у чужі вулики. Сильні сім'ї більше інших дзижчать у льотка і таким чином привертають бджіл з слабких сімей. Бджоли залітають у ч ..
Вся стаття

Заміна матки без видалення старої

Заміна матки без видалення старої матки. Позитивна сторона цього методу полягає в тому, що не потрібно відшукувати стару матку. Операцію слід виконувати в розпал сезону. У весняні місяці до настання головного медозбору стара матка займає стільники гніздового корпусу і кормової надставки. На початку головного збору додають надставки. Матку з більшою частиною розплоду за допомогою розділових ґрат ..
Вся стаття

Запах бджолиної сім'ї і матки

Кожна сім'я має свій власний запах. Бджола, що залетіла в чужий вулик, піддається укусам, в результаті яких вона вмирає. Трутні і молоді бджоли можуть вільно залітати в чужий вулик. Дорослих бджіл зазвичай приймають за крадійок. Якби родина бджіл не мала свого власного запаху, чужі бджоли могли б вільно проникнути у вулик, пограбувати його і розорити всю сім'ю. Крім запаху сім'ї, існує ще й ..
Вся стаття

Запилення бобових трав

На відміну від плодових культур на насіннєвих посівах бобових трав бажано 100%-не запліднення квіток. Гібридна, середня, повзуча конюшина і конюшина Ладіно практично самостерильні. Для забезпечення перехресного запилення їм необхідні комахи. Буркун і люцерна характеризуються різною самофертильністю, хороші врожаї насіння можливі тільки при самозапиленні і перехресному запиленні за участю ко ..
Вся стаття

Запилення плодових культур

Запилення плодових культур помітно відрізняється від запилення польових і городніх культур. Плодові рослини цвітуть у ранні весняні місяці, коли дикі комахи і медоносні бджоли ще нечисленні. Льоту комах-запилювачів перешкоджає холодна погода. Більшість плодівників добре знає, що при холодній погоді в саду особливо необхідні медоносні бджоли. При нормальному цвітінні дорослих дерев на гектарі яб ..
Вся стаття

Запобіжні заходи при обробці воскових кришечок

Воскові кришечки з машини для розпечатування стільників або з-під парового ножа падають в довгастий бак (мал. 4). В кінці робочого дня кришечками завантажують медогонку. Барабан працює до тих пір, поки кришечки не стануть практично сухими (в них залишається лише близько 1% меду). Видалений з кришечок мед відрізняється високою якістю. Його змішують з медом з стільників. Якщо в господарстві н ..
Вся стаття

Застереження

Хлордан - це отрута, з нею треба поводитися обережно. Якщо хлордан потрапить на шкіру, треба змити його теплою водою з милом. Тримати його треба в щільно закритих банках. Не можна випускати худобу на оброблені ділянки. ..
Вся стаття

Застосування вакуумного насоса для видалення повітряних бульбашок

При великому масштабі виробництва часто використовують вакуумний насос. Повітряні бульбашки в гарячому меді (не вище 71°), що знаходиться в міцному чані під вакуумом, піднімаються на поверхню протягом 30-60 хвилин. Проціджений мед після швидкого видалення дрібних повітряних бульбашок стає прозорим і блискучим. ..
Вся стаття

Західноафриканські бджоли

Західноафриканські бджоли характеризуються блискучим чорним кольором тіла і поганими властивостями. Серед жовтих бджіл виду Apis mellifica насамперед виділяють італійських бджіл, потім можна назвати кіпрських, сирійських, ізраїльських, єгипетських і сахарських бджіл. ..
Вся стаття

Захист пасіки від вітру

Сильні вітри при холодній або сирій погоді шкідливо діють на бджіл навіть в двохстінних або утеплених зовні вуликах. На пасіках, захищених будівлями, лісом, густим чагарником або високим парканом, бджоли зимують набагато краще. Ідеальним вітрозахистом є вершина схилу з деревами і кущами; якщо рослинності немає, можна поставити паркан. Гарне місце для пасіки - південна галявина молодого лісу. Ст ..
Вся стаття

Заходи боротьби

Мурахи заводяться значно рідше на чистій пасіці. Необхідно видаляти з пасіки і навколишньої території гниючі дерева, пеньки, дошки, мотлох, купи листя, тобто всі матеріали, в яких зазвичай гніздяться мурахи. Траву, низькі чагарники і бур'яни слід скошувати біля самої поверхні землі, щоб застосовувані інсектициди потрапляли в ґрунт. Якщо мурахи поселяться в самому вулику або в підставці, заражен ..
Вся стаття

Збір нектару або пилку

Збір нектару або пилку з одного джерела. Один з найцікавіших фактів бджільництва полягає в тому, що бджола під час одного вильоту відвідує тільки один вид рослин. Так, почавши збирати нектар з білої конюшини, бджоли не відвідують квітки буркуну, липи або інших медоносів. Однак з цього правила є винятки. Так, Слейден пише: «Раніше думали, що бджола, як правило, не відвідує більше ніж один вид кв ..
Вся стаття

Зберігання відцентрового меду

Майже всі види меду кристалізуються. Якщо мед не був підданий нагріванню, він може забродити після кристалізації. Щоб не допустити бродіння кристалізованого меду, проф. X.Ф.Уілсон рекомендує зберігати мед при температурах не вище 10-13°. При 16° мед може швидше забродити, ніж при більш високій температурі. Кристалізація будь-якого меду йде дуже повільно при 24°. Якщо температура становить 27°, ..
Вся стаття

Зберігання меду: як, де та скільки зберігати мед

Мед є одним з найбільш стабільних харчових продуктів. Незважаючи на те, що на вимогу законодавства харчової промисловості у багатьох країнах на меді, як й на мільйоні інших продуктів, вказується дата придатності «до», насправді, він може зберігатися десятками та навіть сотнями років без втрати власних харчових якостей – якщо це робити правильно. Звичайно ж, в домашніх умовах процес зберігання буде ..
Вся стаття

Зберігання стільникового меду

Щоб стільниковий мед не змінив свого аромату і смаку протягом року, його потрібно зберігати в сухому і теплому приміщенні. У сирих умовах на поверхні стільників конденсується волога, мед розріджується і прокисає. При замерзанні віск скорочується, стільники можуть зламатися, а мед витекти. Його найкраще зберігати при температурі від 27 до 32°, не допускаючи різких коливань температури. Небажано, ..
Вся стаття

Зимівля бджіл в теплому приміщенні

Зимівля бджіл в теплому приміщенні. Деякі бджолярі переносили окремі сім'ї бджіл на зимівлю в житлові кімнати, де температура вдень і вночі становила 18-22°. В одному випадку вулик знаходився на полиці біля вікна, причому з вічка був передбачений вихід назовні. Всі старі бджоли могли вилітати в будь-який час. Одну родину бджіл помістили в контору А.І.Рута, де вона перебувала принаймні 3 роки. Ч ..
Вся стаття

Зимівля бджіл у кожухах

В даний час кожухи на 4 вулика використовуються значно рідше, ніж раніше. Щоб бджоли знали свої льотки, всі 4 вулика встановлюють на пасіці поруч, причому льотки їх звертають в ту ж сторону, що і в кожухах. Як утеплювальний матеріал застосовують сухе листя або деревні стружки. Вважається, що витрати праці цілком виправдовуються економією меду взимку. Завдяки використанню старого сухого утеплюва ..
Вся стаття

Зимівля бджіл у приміщенні

Зимівля бджіл у приміщенні з регульованою температурою вигідна з 2 причин: 1) бджоли споживають менше кормів; 2) не потрібно витрачати працю і кошти на утеплення вуликів. Температура в зимівнику повинна бути не вища 10° і не нижча 4,4°. В районах, де повітря сухе, температура в зимівниках може опускатися до 3,3°. При підвищенні температури бджоли споживають більше кормів і навіть починають вихо ..
Вся стаття

Зимовий огляд сімей

Якщо передня стінка вулика і земля перед ним покрита жовтими, жовтувато-коричневими, коричневими або чорними плямами, а перед вуликом багато бджіл з лискучими, сильно роздутими, чорними брюшками, значить, бджоли хворіють поносом, і сім'я, мабуть, загине. Все ж вічко слід закрити, щоб попередити напад бджіл-крадійок. В кінці зими або ранньою весною перед вічком найкращих сімей іноді можна на ..
Вся стаття

Значення постановки вуликів передньою стороною на південь

Вулики на всіх пасіках по можливості повинні бути звернені на південь. Платформи бажано будувати так, щоб вони тягнулися зі сходу на захід. Це дасть можливість поставити вулики льотками на південь, на них буде потрапляти ранкове сонце. Взимку, коли сонце порівняно низько над горизонтом, його промені будуть попадати прямо у льоток і бджоли почнуть раніше вилітати. Ні в якому разі не можна встано ..
Вся стаття

Значення рясного запасу корму

Часто сім'ї, що знаходяться в нормальному стані в квітні, не можуть досягти повної сили до початку збору в червні через нестачу кормових запасів. Бджолярі важко уявляють собі, яка велика кількість корму потрібна сім'ї для виховання повного складу робітників бджіл до початку медозбору. Протягом другої половини періоду розвитку сім'ї кількість розплоду збільшується з вражаючою швидкістю, якщо бдж ..
Вся стаття

Значення рясного запасу пилку

Запаси пилку майже так само необхідні для розвитку бджолиної сім'ї, як і достатня кількість доброякісного меду. При 2000-4000 кв.см стільників з пилком сім'я бджіл не може розвиватися. Для виведення 1кг бджіл потрібно близько 1кг пилку. У деяких місцевостях немає достатніх джерел пилку для забезпечення весняного виведення розплоду, тому ранньою весною бджоли стрімко вилітають з вуликів і на ..
Вся стаття

Золотарник

Золотарник (Solidago) і айстри є найпоширенішими осінніми квітами в східній частині Північної Америки. Ранній золотарник починає цвісти в середині літа або навіть дещо раніше. Канадський і волосистий золотарник цвітуть ще в листопаді, а солончаковий золотарник - навіть у грудні. Окремі квіткові головки дуже малі, але вони найчастіше утворюють велике волотисте суцвіття яскраво-жовтого кольору, я ..
Вся стаття

Кількість меду, що необхідна для виведення розплоду

В середньому для виведення однієї особини витрачається стільки меду, скільки може вміститися в одній комірці. Іншими словами, для квадратного дециметра (дм) розплоду робочих бджіл або трутнів на одній стороні стільника потрібно квадратний дециметр меду з одного боку стільника. Сот в рамці Лангстрота має площу приблизно 9 кв.дм. Розплід в середньому займає дві третини поверхні стільника з кожног ..
Вся стаття

Кількість розплоду і сила сім'ї

Дослідження державної лабораторії бджільництва в Ларамі (штат Вайомінг) говорять про великі розбіжності між чисельністю сім'ї і кількістю запечатаного розплоду. У типовій родині, яка налічує 10 тис. бджіл, має бути приблизно 8 тис. осередків печатаного розплоду. При подальшому збільшенні сім'ї до 60 тис. особин зростання числа осередків відстає від зростання чисельності бджіл (на 10-14% на кожн ..
Вся стаття

Кіпрей

Кіпрей (іван-чай, Epolobium angustifolium) - багаторічна медоносна рослина висотою 0,6-2,5 см з довгим ланцетоподібним листям і красивими червоно-фіолетовими квітками. Рясно росте на гарі протягом 3 років, потім витісняється дикою малиною, золотушником, різними видами айстри, різними чагарниками. ..
Вся стаття

Кіпрські бджоли

Кіпрські бджоли відрізняються від італійських бджіл меншою величиною. Ймовірно, від кіпрських бджіл пішли не тільки сирійські та палестинські, але також італійські бджоли. Протягом століть бджоли розмножувалися в чистому вигляді (без участі інших порід) на острові Кіпр. Але так як кіпрські бджоли заповзятливі й красиві, їх привозили до Італії, Сирії, Палестини, де виникли помісі з чорними бджол ..
Вся стаття

Кавказькі бджоли

Кавказькі бджоли дещо нагадують країнських бджіл. І ті, й інші не бігають безладно по вулику, коли його відкривають. Обидва різновиди бджіл, подібно італійським бджолам, стійкі до європейського гнильцю. Кавказькі гірські бджоли, безсумнівно, наймиролюбніші в світі, якщо не брати до уваги сахарських бджіл, виявлених в оазисах Північної Африки. Кавказькі бджоли, вирощені на рівнинах, не такі миро ..
Вся стаття

Калорійність меду

Столова ложка меду містить близько 100 калорій. Це означає, що при окисленні в тканинах організму ця доза меду звільняє вказану кількість енергії для роботи м'язів та іншої діяльності організму. Потрібно сказати, що, визначаючи калорійність продукту, ми не виявляємо повну енергетичну його здатність. Наведена нижче таблиця запозичена з книги «Харчування сім'ї» співробітниці коледжу Колумбійс ..
Вся стаття

Канді для бджіл

Існує один сорт канді, який повсюдно використовують бджолярі як корм для маток при переселенні їх у клітини. Як зимовий корм для бджіл, цей сорт канді слід вживати тільки в чашечках, так як маса може розм'якшитись, потекти і погубити бджіл. Даний сорт канді зазвичай називають «канді Гуда» по імені І.Р.Гуда (зі штату Індіана), який ввів його у вжиток в США. Проте вперше канді був приготований ба ..
Вся стаття

Кислотність меду

В кінці 70-х і на початку 80-х років минулого сторіччя поширилася думка про те, що бджоли використовують свої жала в якості лопаточок, виліплюючи ними воскові кришечки на стільниках. По закінченні роботи бджоли встромлюють жала в кришечки і вводять в мед бджолину отруту, що складається з мурашиної кислоти. При цьому доводилося, що мед зберігається саме завдяки антисептичним властивостям даної к ..
Вся стаття

Китайські і японські бджоли

Китайські і японські бджоли вважаються різновидами індійських бджіл. Однак китайські бджоли відрізняються від японських. Незважаючи на позитивні якості обох різновидів бджіл, як китайці, так і японці вважають за краще утримувати звичайні європейські породи, найперше італійських бджіл. Медоносні бджоли південно-східній частині Китаю є найбільшим різновидом східних медоносних бджіл (Apis indi ..
Вся стаття

Клімат і його вплив на бджільництво

Успіх чи невдача у бджільництві частіше залежить від клімату, ніж від будь-яких інших факторів. Так, метод, що дав прекрасні результати в одній місцевості, буває абсолютно непридатним для іншої. Це особливо вірно щодо зимівлі. Клімат впливає не тільки на медозбір і характер розвитку бджолиної сім'ї, а й на методи утримання та розведення бджіл. У деяких сухих і спекотних місцевостях стільник ..
Вся стаття

Клен

Клен (Acer) цвіте рано навесні, і його недооцінюють як джерело пилку і нектару. Ранньою весною сім'ї бувають такі слабкі, що рідко дають товарний мед з клена, тому клен розглядають як джерело корму для вирощування розплоду. Рід Acer нараховує близько 100 видів, які ростуть переважно в північній півкулі. У штатах на схід від Скелястих гір (Айова та Алабама) з клена отримують все-таки певну кільк ..
Вся стаття

Коли і як ставити магазини?

Магазини для стільникового меду не слід ставити до початку головного збору. Якщо вирівняні по силі шляхом перестановки рамок з розплодом сім'ї знаходяться в однокорпусних вуликах, то магазини на них можна ставити за кілька днів до початку збору. Якщо ж сім'я бджіл живе в 2-корпусному вулику або в вулику з кормовою надставкою, то краще дочекатися початку головного збору, довести вулик до одного ..
Вся стаття

Коли надходить мед?

Коли надходить мед? Перераховані нижче ознаки дозволяють досить правильно визначити те, що робиться в сім'ї, не відкриваючи вулика.  Велика кількість прилітаючих у вулик і відлітаючих з льотка бджіл свідчить про слабке надходженні нектару.  Якщо бджоли, що повертаються у вулик, опускаються важко, ніби падаючи, і черевце у них роздуте, значить, збір хороший.  Я ..
Вся стаття

Колоїди меду

У всіх видах меду є дрібні зважені частинки, які називають колоїдними. Вони ніколи не осідають, їх неможливо відокремити звичайним механічним способом, наприклад, проціджуванням крізь щільну тканину або фільтруванням. У звичайному квітковому меді колоїдні частинки знаходяться в підвішеному стані завдяки позитивним електричним розрядам, що вони несуть. У деяких падевих і деревних видах меду елек ..
Вся стаття

Контрольний вулик

Деякі бджолярі мають на своїх пасіках під час медозбору вулик, встановлений на платформу ваг. Він показує, як щодня бджоли накопичують мед. При хорошому зборі вага вулика зростає протягом дня і дещо зменшується за ніч, що пояснюється випаровуванням води з нектару. Таким шляхом дуже легко визначити величину збору та найкращі умови медозбору. У контрольному вулику повинна бути сильна сім'я - одна ..
Вся стаття

Кормова надставка

Застосування кормової надставки є найбільш важливим досягненням сучасного бджільництва. Вона дозволяє не тільки значно скоротити витрати праці на пасіці, а й великою мірою гарантує зберегти від зимових втрат і невдалого медозбору. Більше того, рясний запас корму (22 - 27 кг меду і пилку) необхідний для виведення розплоду. Досвідчені бджолярі вважають, що в місяці посиленого виносу розплоду матк ..
Вся стаття

Кочові будки

Кочові будки бувають найрізноманітніші. Одні бджолярі використовують невеликі будки, які легко занурюються на автомашину з низьким кузовом. Інші бджолярі надають перевагу розбірним будкам, що скріплюються болтами. Бажано встановлювати будки на схилі, щоб під час медозбору зливати мед в баки самопливом. На рівній місцевості для перекачування меду необхідний спеціальний насос. В.Д.Джефферсон ..
Вся стаття

Кочове бджільництво

Часто з різних причин медоносні рослини погано ростуть біля пасіки, тому вулики перевозять на посіви гречки або інших культур, розташовані за 12-16 км від пасіки.  ..
Вся стаття

Крізь тернії до зірок

Видатний фільм за мотивами видатної книги ..
Вся стаття

Країнскі бджоли

Ці великі сріблясто-сірі бджоли зустрічаються в північно-східній частині Альп. Ближче до Дунаю бджоли набувають коричневий відтінок, який біля кордонів ФРН стає чорним. На сході ці бджоли зустрічаються на Банатських рівнинах Угорщини, а на півдні - на Балканському півострові (до річки Бистриці). Чистопородні бджоли бувають тільки в Крайні, але вже на Адріатичному узбережжі у них виявляється дом ..
Вся стаття

Крадіжка бджолина

Крадіжка бджолина - схильність бджіл красти мед з чужих вуликів, а також солодкі речовини, наприклад варення, желе, сироп. Якщо при недостачі нектару бджоли виявляють велику кількість солодкої речовини, вони вже через кілька хвилин приступають до грабунку. При цьому власники продуктів отримують укус, а бджоли гинуть. Встановлено, що бджола відвідує понад 100 конюшинових головок, щоб заповни ..
Вся стаття

Крем-мед або збитий мед: що це таке та як його роблять?

Крем-мед або збитий мед: що це таке та як його роблять?   Не усі поціновувачі меду залишаються такими, коли вони бачать у власному холодильнику чи на столі банку з медом, що закристалізувався. Його не зручно намазати на хліб, а можна додавати тільки у теплий чай, який дозволяє розтопити застиглий мед. Оскільки процес кристалізації меду сильно звужує сфери його комерційного застосування, ..
Вся стаття

Крила бджоли

Крила. До грудей, або середньої частини тіла комахи, прикріплені крила і ноги. Обидва крила з кожного боку з'єднані один з одним найдрібнішими гачечками, так що вони працюють разом. Таким чином, 4 крила перетворюються по суті в 2. Кожне крило, прикріплене до спини, спирається на маленький горбок на бічній стінці грудей. Рух крил вгору і вниз здійснюється 2 групами дуже великих м'язів (вертикаль ..
Вся стаття

Крила медоносної бджоли

Крило бджоли складається з хітинового каркасу, який підтримує 2 перетинки, зрощені в процесі розвитку. Іноді стверджують, що крила бджоли не мають нервів, трахей, судин для кровообігу. Розбіжності з цим анатомічним питанням виникають у зв'язку з обрізанням крил у маток. Анатомічна будова жилок крила постійна, всі жилки порожнисті. Кров по ним циркулює в певному напрямку. Кров тече так швидк ..
Вся стаття

Кристалізація меду

Майже всі види рідкого меду і більшість видів стільникового меду при холодній погоді частково тверднуть. Кристали можуть бути приблизно такого ж розміру, як і кристали звичайного цукру, або значно дрібніші. Стільниковий мед кристалізується значно повільніше, ніж відцентровий. У деяких місцевостях окремі види меду кристалізуються навіть при теплій погоді. У меді з люцерни кристали можуть з'явити ..
Вся стаття

Кровоносна система бджоли

Кровоносна система бджоли дуже проста. Вона складається з серця у вигляді тонкої пульсуючої трубки і єдиної довгої кровоносної судини - аорти (мал. 1). Аорта з серця йде через грудний відділ в голову. Серце складається з 4 послідовних камер, які є розширення трубки. У кожній камері є вертикальна щілина, або продихи, які відкриваються в обидва боки. Мал.1. Поздовжній вертикальний р ..
Вся стаття

Кульбаба

Кульбаба (Taraxacum officinale Weber). Широко поширена в Європі, Азії та Північній Америці. У багатьох місцевостях цвіте настільки рясно, що в деякі роки поля і луки представляють майже безперервний золотисто-жовтий килим. Завдяки появі ранньою весною, до початку цвітіння плодових дерев, кульбаба має велике значення у бджільництві. В окремі роки вона дає чимало нектару і багато пилку, коли бджо ..
Вся стаття

Кусковий стільниковий мед

У південних районах випускається продукт, який називають кусковим, або збірним, стільниковим медом. Він становить 70% продаваного на півдні меду. Стільники, відбудовані в дрібних магазинних рамках, розрізають на шматки різних розмірів і упаковують в жерстяні відерця або скляні банки. Простір між сотами заповнюють рідким медом хорошої якості. Не обов'язково, щоб кожен шматок був добре наповнений ..
Вся стаття

Лікування бджолиною отрутою

Широко відомо, що бджолині укуси виліковують артрити і ревматизм. Доктор Б.Ф.Бек опублікував в бджільницьких журналах серію статей, які висвітлюють спосіб лікування шляхом безпосереднього укусу бджолами уражених місць людського тіла. Якщо людина отримувала бджолину отруту вперше, Б.Ф.Бек давав один укус і стежив за роботою серця. При повторних сеансах лікування число укусів досягало 100. Б.Ф.Бе ..
Вся стаття

Лімська квасоля

З усіх різновидів квасолі, тільки лімська квасоля (Phaseolus lunatus) має значення для бджолярів. Лімська квасоля росте на прибережній смузі шириною 30 км. Холодні морські тумани і відсутність тривалих теплих періодів забезпечують хороше дозрівання рослин, які при сильному сонячному освітленні страждають від опіків. Але тумани часто перешкоджають льоту бджіл. Кущиста лімська квасоля на зрошуван ..
Вся стаття

Лангстрот

Лангстрот Лоренцо Лорен народився у Філадельфії 25 грудня 1810р., а помер у Дейтоні (штат Огайо) 6 жовтня 1895р. Деякий час він був пастором другої конгрегаційної церкви у Грінфілді (штат Массачусетс), але поганий стан здоров'я змусив його відмовитися від цієї служби . Йому довелося шукати кошти для існування своєї сім'ї. Будучи пастором старої південної церкви в Андовері (штат Массачусетс), ві ..
Вся стаття

Леспедеца

Леспедеца називається також японською, корейською або кущоподібною конюшиною. Має суттєве значення в південних районах як пилконіс. У деяких районах в окремі роки забезпечує значний медозбір. Важливо, що нектар леспедеці виділяється в такі терміни, які забезпечують розвиток розплоду і появу молодих бджіл до осені. Поле, засіяне леспедеца, дає сіно і служить постійним пасовищем з липня по жовтен ..
Вся стаття

Липа

Липа не є надійним медоносом, але навіть у несприятливі роки квіти її виділяють деяку кількість нектару. Якщо стоїть холодна, вітряна і хмарна погода, навіть при рясному цвітінні медозбір виявляється невеликим. У теплі ясні дні маленькі крапельки нектару виблискують на квітках, і бджола може наповнити свій зобик, відвідавши лише одну квітку. Збір триває від 5 до 25 днів. Час цвітіння залежи ..
Вся стаття

Лицьові сітки

Працюючи з кіпрськими, сирійськими або палестинськими бджолами, необхідно користуватися лицьовій сіткою. На пасіках з італійськими або кавказькими бджолами сітка також завжди повинна бути напоготові. З сіткою бджоляр не відчуває страху перед кожною роздратованою бджолою, яка  дзижчить перед його очима. До недоліків деяких сіток відноситься те, що вони до певної міри погіршують видимість і ..
Вся стаття

Личинки бджіл

Крихітна личинка, що вийшла з яйця, починає зкручуватися і звиватися, як гусінь, яку чіпають соломинкою. Майже одразу бджола-годувальниця дає їй їжу. ..
Вся стаття

Люцерна

Люцерна (Medicago sativa L.) належить до сімейства бобових (Leguminosae), до якого входить більше 5000 видів. Вона є надзвичайно важливою медоносною рослиною. Представники сімейства бобових відіграють у бджільництві таку ж велику роль, як представники складноцвітих (кульбаба, золотарник, айстра). Люцерна і білий буркун, ймовірно, є головними медоносами в США. Як правило, люцерна і білий бур ..
Вся стаття

Мінеральні речовини меду

Важлива роль мінеральних речовин у харчуванні людини загальновідома. У меді мало цих речовин, наприклад в 4 рази менше, ніж у м'ясі, і навіть менше, ніж у молоці. Відомий французький хімік і фахівець по меду Алін Кайла зазначає, що мед містить фосфати кальцію і заліза. Він стверджує що ці сполуки при споживанні меду краще засвоюються організмом, ніж фосфати кальцію і заліза, приготовані штучним ..
Вся стаття

Мінеральні речовини, кислоти і ароматичні речовини

Мінеральні речовини, кислоти і ароматичні речовини. Перераховані речовини визначають смак і запах меду. Вони надзвичайно леткі і тому швидко зникають при нагріванні меду. Кожному бджоляру знайомий чудовий аромат, що наповнює повітря в приміщенні, де йде відкачка меду. За своєю природою ароматичні речовини меду близькі до есенцій. Так як ці речовини отримуються з квіток, з яких був зібраний нект ..
Вся стаття

Мічення маток

Деякі бджолярі, щоб знати вік маток, підрізають їм крила в один сезон з одного боку, а в наступний - з іншого. Якщо на груди матки помістити крапельку профарбованого лаку, матка проявляє ознаки занепокоєння. Біла, жовта або червона емалева фарба, застосовувана в домашньому господарстві, не дратує матку. Для нанесення одного мазка фарби на грудку бджоли користуються тонким власним пензликом. К.Л ..
Вся стаття

Мішечкуватий розплід

Уже багато років відоме захворювання, яке не має нічого спільного з європейським, американським або помилковим гнильцями. Воно то з'являється, то зникає і ніколи не приносить пасічнику стільки шкоди, скільки приносять розглянуті вище види гнильцю. Заражені мішечкуватим розплодом личинки мають таке ж забарвлення, як і личинки, заражені американським гнильцем, але не стають тягучими. Хворі личинк ..
Вся стаття

Мадагаскарські бджоли

Мадагаскарська бджола зустрічається на острові Мадагаскар і сусідніх островах. Це найчорніша бджола з усіх темних порід. На її тілі є дуже маленький коричневий пушок. Вважають, що мадагаскарську бджолу недоцільно ввозити в інші країни. ..
Вся стаття

Мала воскова міль

Мала воскова міль (Achroia grisella Fabr.) Зустрічається в районах помірного і тропічного клімату. Молода гусениця має білий колір, який поступово переходить в темно-сірий. З усіх гусениць воскової молі гусениця малої воскової молі найбільш схожа на гусеницю великої воскової молі. Якщо гусениць малої воскової молі першого або другого віку притиснути паличкою або витрусити з стільників, вони скр ..
Вся стаття

Мангрове чорне дерево

3 різновиди мангрового дерева - червоне, біле і чорне. Для бджільництва має значення тільки чорне дерево (Avicennia nitida). Зазвичай чорне мангровое дерево виростає спільно з червоним. Мед з квіток мангрового дерева має світле забарвлення і різкий запах, який багатьом не подобається. Іноді мед з мангрового дерева змішують з медом, зібраним бджолами з пальмети. У дорослому стані чорне мангр ..
Вся стаття

Матка

Матка, безсумнівно, найбільш цікавий представник бджолиної сім'ї. При підсадженні в вулик чужої матки велику або навіть вирішальну роль відіграє її специфічний запах. Якщо потримати в руці матку, яка відкладає яйця, а потім відпустити, то бджоли кинуться до руки розшукувати матку. Поведінка всіх робочих бджіл однакова, незалежно від того, чи взяли матку з їх вулика або з чужої сім'ї. Темпер ..
Вся стаття

Матки

Найбільш важлива особина у вулику - це матка. Вона відрізняється від робочої бджоли більш довгим тілом і розвиненими репродуктивними органами. З відкладеного маткою заплідненого яйця може вийти робоча бджола або нова матка. З незапліднених яєць розвиваються трутні. Якщо сім'я втратила матки, бджоли починають вирощувати матку. Для цього у вулику повинні бути личинки або яйця. Деякі італійськ ..
Вся стаття

Матки і бджоли воліють надають перевагу нормальному розміру осередків

На початку 70-х років минулого століття А.І.Рут, а пізніше М.Т.Прічард і X.X.Рут випробовували стільники з бджолиними осередками різної величини. Їх досліди наочно показали, що матки і бджоли не хочуть використовувати осередки великих розмірів. Бджоли, і особливо матка, при вільному виборі вибирають нормальні осередки (825-850 на квадратний дециметр). Якщо матці не вистачає трутневих осередків, ..
Вся стаття

Медовий зобик

Медовий зобик робочої бджоли особливо цікавий, оскільки нектар квіток утримується саме в ньому, а не надходить в шлунок, що знаходиться нижче. З зобика бджола відригує нектар в комірки сотів або передає іншим бджолам. Верхній кінець шлунку у вигляді невеликого конуса з Х-подібним клапаном на вершині входить в нижню частину медового зобика. Отвір в зобику називається шлунковим ротом. Дуже рухлив ..
Вся стаття

Медопродуктивність бавовнику

Медопродуктивність бавовнику залежить від ряду факторів, але головну роль відіграють ґрунтові умови. Мало нектару рослини виділяють на легких чорноземних ґрунтах. Збір нектару починається в червні і закінчується після перших заморозків. У деяких місцевостях часто після першого заморозків встановлюється гарна погода, і бджоли ще 2 тижні літають на посіви і сильно збільшують медозбір. ..
Вся стаття

Мертвий розплід біля льотка

Відрізнивши мертву личинку або лялечку матки від мертвого розплоду робочих бджіл, можна сказати, чи відбулася в сім'ї зміна матки. Після загибелі старої матки бджоли відразу ж закладають кілька маточників. Перша незаймана матка відразу ж прагне проколоти інші маточники, де знаходяться її суперниці, вбити їх. Викинутий матковий розплід ясно говорить про те, що у вулику з'явилася молода матка. ..
Вся стаття

Мертвий розплід від трутневої матки або від бджіл-трутівок

Мертвий розплід від трутневої матки або від бджіл-трутівок. Нерідко трутневий розплід гине в осередках і перетворюється в гниючу масу. В осередках утворюються отвори. Вихідний з осередків запах дуже нагадує запах личинок при пізніх стадіях захворювання американським гнильцем. Так як гниючі личинки не володіють в'язкістю, недосвідчені бджолярі думають, що личинки заражені європейським гнильцем. ..
Вся стаття

Мескіт

Мескіт (Prosopis glandulosa) - рослина недавнього походження. Воно швидко розмножується і щорічно займає все нові території. Мескіт, або прозопис, нагадує не персикове дерево. Деревина Мескіта тверда, червоно-коричневого кольору. Листя приблизно такі ж, як у гледичії. Дрібні квітки утворюють кисті. У стручку буває 10-12 насіння. Стручки не розкриваються. Насіння поширюються по воді або за допом ..
Вся стаття

Методи лікування бджіл

Методи лікування. Сульфопрепарати і антибіотики зазвичай дають разом з сиропом. Такий спосіб можна використовувати, якщо невеликі сім'ї розміщені в однокорпусному вулику або ж якщо бджіл переселяють у пакетах або при використанні фумагілліна (тривалий період лікування). У вуликах з декількома корпусами такий метод лікування може бути не ефективним, адже бджоли запасають сироп під годівницею і н ..
Вся стаття

Миші

Миші завдають значної шкоди, коли вони добираються до стільників. Приміщення, де зберігають мед, повинно бути недоступно для мишей. Для знищення мишей, які випадково потрапили, слід завжди тримати напоготові мишоловку. Якщо комора не відповідає необхідним умовам, стільники слід зберігати в хорошому корпусі вулика. Якщо дно першого корпусу знаходиться на достатній відстані від землі, а зверху є ..
Вся стаття

Миші

Миші. Є досить просте пристосування проти мишей, що складається з 2 трикутних брусків і смужки дротяної сітки з отворами, достатніми для проходу бджіл, але які не пропускають мишей (мал. 4). Мал. 4. Дротяна сітка для захисту вулика від мишей. ..
Вся стаття

Молоді бджоли

Бджола, що вийшла з комірки, чиститься і потім змішується з іншими бджолами. Якщо в сім'ю темних бджіл поставити рамку з яйцями жовтих італійських бджіл, то значно полегшується спостереження за молодою, щойно відродженою бджолою. У перший день вона тільки повзає, а в другий день жадібно занурює хоботок в осередок з незапечатаним медом. Потім бджола починає піклуватися про незапечатані старіші л ..
Вся стаття

Молода бджола

Відразу ж після виходу з осередку молода бджола починає рухатися по поверхні стільників. Досягнувши осередки з медом, вона починає поїдати його. Вийшовши з осередку, молода бджола чистить себе. У цьому ранньому віці зір бджоли недосконалий, і вона не здатна літати. Якщо підкинути бджолу в повітря, вона не намагається використовувати свої крила. Перші години життя проходять майже однаково у трут ..
Вся стаття

Мурахи

Деякі мурахи в південних районах нападають на сім'ї бджіл і знищують їх. ..
Вся стаття

Ніжки бджоли

Ніжки бджоли описані в статті Пилок. Особливості ніг показані на малюнку 4. На кінцях лапок знаходиться пара кігтиків, за допомогою яких бджола чіпляється за шорсткі предмети. Між кігтиками є подушечки, що присмоктуються, які дають можливість бджолі пересуватися по гладкій поверхні, наприклад, по склу. Мал.4. Будова ніжок: I - передня ніжка робочої бджоли, II - кінець гомілки передньої ..
Вся стаття

Німецькі або коричневі бджоли

Німецькі (коричневі) бджоли трохи світліші від описаних голландських бджіл. Недосвідчений бджоляр не в змозі розрізнити ці різновиди бджіл. Чорні смуги у німецьких бджіл облямовані жовтуватим пушком на черевних сегментах, що й надає їм коричневе забарвлення. На півдні Франції німецькі бджоли поширені повсюдно, з ними легко справляються за допомогою диму, вони не біжать і не збирають безладно на ..
Вся стаття

Нісса

Нісса - лісове дерево, що росте на заболочених територіях. Відоме також під назвою чорне Тупело і водяне Тупело. ..
Вся стаття

На якій відстані встановлювати рамки?

На якій відстані встановлювати рамки? Більшість гофманівських рамок встановлюють на відстані 3,5см одна від одної, рахуючи від центру до центру. Такі проміжки цілком достатні при вихованні розплоду. Для виробництва відцентрового меду в 10-рамковий магазин встановлюють 9 рамок. Завдяки цьому стільники виходять досить товстими, їх легше розпечатувати; в сотах відсутні западини, які зазвичай довод ..
Вся стаття

Наглядовий вулик

Наглядова вулик зазвичай має тільки одну рамку, скляні стінки і смужки дротяної сітки для вентиляції. Іноді у верхній частині вулика ставлять ряд секцій, щоб показати, яке положення вони зазвичай займають відносно гнізда з розплодом. Однорамковий вулик може бути успішно використаний не тільки для залучення покупців, але і для вивчення життя бджіл вдома або в школі. Вулик встановлюють на полиці ..
Вся стаття

Найбільший ворог

Безсумнівно, найсерйознішим ворогом бджіл є безтурботний або такий, який не знає своєї справи бджоляр. Така людина небезпечна і для інших бджолярів. Бджоли зазвичай літають в радіусі 3 км від пасіки. Бджоляр зазвичай вважає себе в безпеці, якщо його пасіка знаходиться на відстані більше 3 км від пасіки, зараженої гнильцем. Однак протягом року на хворий пасіці почнуть вимирати, а  бджоли з ..
Вся стаття

Нарізаний стільниковий мед

Стільники, вийняті з дрібних рамок, розрізають на 4-вугільні шматки різних розмірів. Щоб з стільників не капає мед, їх пропускають через медогонку або витримують на дротяних сітках при підвищеній температурі. Нарізані стільники в непромокаючій целофановій упаковці виглядають дуже привабливо і продаються нарозхват. Кожен шматок вагою близько 40г загортали в папір, а потім викладали в невелик ..
Вся стаття

Насоси

Для перекачування витягнутого з стільників меду в центральних медогонних установках майже завжди застосовують насоси. Це дозволяє монтувати все обладнання на підлозі, на одному рівні. Там, де обходяться без насоса, мед стікає в посуд, що знаходиться в нижньому поверсі будівлі. Іноді медогонку встановлюють на помості, щоб мед стікав в бак, що стоїть на підлозі. Однак високо розташовані медогонки ..
Вся стаття

Наукове пояснення кристалізації меду

Кристали в меді з'являються в результаті переходу глюкози в тверду форму. Зазвичай при кристалізації глюкози з водного розчину, подібного меду, приблизно 10 вагових частин глюкози хімічно з'єднуються з 1 ваговою частиною води і утворюють глюкозний гідрат. Кристалізація викликає труднощі при упаковці, розливі та продажу меду. Добре відомо, що закристалізований мед більше схильний до бродіння, ні ..
Вся стаття

Недоліки хордіальних медогонок

Якщо стільники нові і тендітні, не укріплені дротом, рамки зроблені погано, а мед густий і застиглий, краще спочатку при повільному обертанні відкачати з одного боку стільників тільки частину меду. Потім треба перевернути рамки і відкачати весь мед з іншого боку стільників, поступово збільшуючи число обертів до максимуму. Лише після цього слід поставити стільники в початкове положення і закінчи ..
Вся стаття

Нектар

Раніше вважали, що нектар – це всього лише дуже слабкий розчин тростинного цукру у воді. Пізніше було встановлено, що нектар є складним продуктом, який містить від 30 до 70% води, ряд видів цукру і мінеральних речовин. На концентрацію цукру в нектарі різних рослин великий вплив має вологість повітря. X.А.Скуллен показав, що концентрація цукру в нектарі квіток зніту на відкритому вітряному місці ..
Вся стаття

Нервова система бджоли

Нервова система складається з невеликих вузлів нервової тканини, які називаються гангліями, що розташовані уздовж середньої вентральної лінії тіла (мал. 1). Два вузли в грудях значно більші, ніж вузли в черевці. Кожні 2 вузли з'єднуються парою нервових стовбурів. Від гангліїв відходять нерви в різні органи і частини тіла. У голові знаходяться два гангліозні вузли. Перший вузол називається мозко ..
Вся стаття

Нозематоз

До останніх років американські бджолярі вважали нозематоз несерйозним захворюванням. Вони припускали, що хвороба з'являється в результаті неправильного догляду за бджолами і особливо внаслідок поганих умов зимівлі. У Європі нозематоз вже давно приносить велику шкоду бджільництву. Збуджує хворобу одноклітинний протозойний паразит Nosema apis. Заковтнуті разом з водою і кормом спори (стадія с ..
Вся стаття

Нуклеус

Нуклеус - це невеличка сімейка бджіл, що займає частину вулика або невеликий вулик. У нуклеусі-малятку буває всього сотня бджіл і матка, але така маленька сімейка не може довго існувати самотужки. Зазвичай в нуклеусі, крім матки, є 500-1000 бджіл. Нуклеуси широко застосовуються при промисловому виведенні маток. Як правило, нуклеус займає 1-2 звичайні рамки. Нуклеус на 5-6 рамок з бджолами і роз ..
Вся стаття

Обліт

Після вимушеного перебування в вулику протягом декількох днів при настанні гарної погоди бджоли, особливо молоді, здійснюють обліт. Вони жваво літають перед вічком в радіусі 7-9 м. Так як бджоли безперервно входять у вічко і виходять з нього, то здається, що бджоли займаються крадіжкою. Якщо польоти перед вічком припиняються протягом 4-5 хвилин, можна з упевненістю сказати, що ніяких крадіжок н ..
Вся стаття

Огірок

Огірок (Cucumis sativus). Поблизу консервних заводів великі площі землі зазвичай зайняті огірками, з яких бджоли збирають значну кількість меду. Огірковий мед має жовтий або янтарний колір і середню якість. Хороші огірки неможливо виростити як на полях, так і в теплиці без участі бджіл. При відсутності бджіл багато квіток залишаються незапиленими, плоди виходять дрібні. Оскільки тичинки і маточ ..
Вся стаття

Озлобленість бджіл

Слово «озлобленість» навряд чи придатне для бджіл, хоча зазвичай вважають, що бджоли завжди сердиті і готові заподіяти жорстокий біль кожному, хто наближається до них. Насправді бджоли найбільш приємні маленькі створіння з усіх живих істот .. Можна розламати на шматочки прекрасні стільники прямо на очах у бджіл і вони не проявлять ніякого обурення. З найбільшим терпінням бджоли відразу ж прийма ..
Вся стаття

Оксідендр деревовидний

Оксідендр деревовидний досягає у висоту 12-18 м і в діаметрі 30см. Гладка кора коричнево-червоного кольору, а молоді пагони світло-зелені. У густих лісах стовбур його прямий, без сучків; завдяки прямому красивому розташуванню волокон деревина використовується червонодеревниками для виготовлення меблів. При сприятливих умовах з оксідендра деревовидного отримують велику кількість меду, який з ..
Вся стаття

Орієнтування бджіл на пасіці

Іноді деякі бджоли не знаходять свої вулики, якщо їх часто переміщують. Все частіше вулики встановлюють попарно. Відстань між парами вуликів зазвичай становить 180-250 см, в залежності від наявного простору. Невеликі дерева, інші помітні предмети або забарвлення вуликів допомагають бджолам орієнтуватися на пасіці. При дуже тісному розташуванні вуликів молоді матки після шлюбного польоту можуть ..
Вся стаття

Отримання маточного молочка

У кожній родині матку ізолюють в нижньому розплідному корпусі за допомогою розділових ґрат. Над ґратами ставлять корпус з медовими рамками без розплоду. Третій корпус, наповнений сотами з медом, пилком і розплодом, встановлюють зверху. Для подальшого розширення сім'ї, в залежності від умов сезону, додають нові медові корпуси (безпосередньо над розділовими ґратами). Раз в тиждень або декаду сім' ..
Вся стаття

Отруйний мед

Першу згадку про отруйний мед знаходимо в американського ботаніка Бартона (в 1794 р). Вважають, що цей мед бджоли збирають з гірського лавра (кальмея, Kalmia latifolia) і з рододендрона. Мед з лавра дещо гіркуватий. Він викликає оніміння пальців рук і ніг, як при перев'язуванні кінцівок джгутами. Дуже скоро стає важко стояти на ногах. Зазвичай все це супроводжується страшним головним болем, ..
Вся стаття

Очі бджіл

Органи зору бджоли складаються з 3 маленьких простих очок, розміщених у верхній частині голови, і 2 складних очей, що складаються з численних осередків (фасеток). У трутнів фасеток значно більше, ніж у матки і робочої бджоли. Як очі, так і оченята нерухомі. Оскільки фасетки розташовані під різними кутами, можна припустити, що складними очима бджоли бачать предмети на великих відстанях. Бджоли н ..
Вся стаття

Очищення меду методом відстоювання

У багатьох великих господарствах мед очищають шляхом відстоювання. Для цього мед перекачують в баки висотою близько 1,5 м. Через 3-4 дні, в залежності від густоти і температури, мед відстоюється, і його можна розливати через нижні крани. ..
Вся стаття

Очищення мокрих стільників

Зазвичай стільники із залишками меду ставлять на колишнє місце в вулики, де їх очищають бджоли. Якщо збору вже немає, рамки з сотами можна перенести на склад. Мед, що залишився в сотах, швидко кристалізується. Якщо рамки з такими сотами поставити у вулик в наступному році, то новий мед також швидко закристалізовується. Набагато краще не залишати стільники в такому вигляді до наступного сезону, ..
Вся стаття

Очищення секцій

Для того щоб секції мали чистий вид, з них потрібно видалити весь прополіс. При цьому користуються звичайним столовим або складним ножем. Іноді лезо ножа роблять прямокутним і очищення виробляють кінцем ножа. Деякі бджолярі для чищення секцій використовують наждачний папір № 2. Лист його наклеюють на стіл і секцію протягують кілька разів по грубій поверхні паперу. Якщо день не спекотний, а проп ..
Вся стаття

Північноафриканські чорні бджоли

Північноафриканські чорні бджоли (туніські, пунічні, теллуріанські, телліанські). Ці бджоли дратівливі, бруднять все червоним прополісом. Їх не слід завозити в інші країни. ..
Вся стаття

Підгодовування бджіл для посилення виведення розплоду

Родині слід давати щодня приблизно 0,24 л сиропу. Якщо цю кількість сиропу бджоли будуть отримувати в простій відкритій годівниці, вони виберуть його за годину. Підгодовування вранці або навіть в полуденний час викличе небажане збудження сім'ї. Бджоли будуть стрімко вилітати з вулика, щоб дізнатися, де знаходиться джерело корму. Якщо таким чином підгодовують всі сім'ї, то на пасіці піднімається ..
Вся стаття

Підготовка бджолиних сімей до медозбору

Перш ніж перейти до вивчення викладеного нижче матеріалу, прочитайте статті: Розвиток бджолиних сімей. Кормова надставка і Пилок, що знайомлять початківця-бджоляра з основними принципами успішної роботи. Багато що залежить від району, сезону і наявності необхідного обладнання. У деяких місцях буває кілька періодів медозбору, але найчастіше один головний збір забезпечує весь медозбір. Період збо ..
Вся стаття

Підготовка до зимівлі

В теплих районах не застосовують великої кількості матеріалів для утеплення вуликів. Двокорпусний вулик загортають в покрівельну повсть. У корпусі залишають відкритим верхній льоток. Сім'ям, які потребують корм, дають цукровий сироп. Сироп варять у чані з мішалкою і подачею пари. Годівницями служать великі миски, які ставлять в порожньому корпусі. Щоб бджоли не тонули, в сироп додають м'яку стр ..
Вся стаття

Підкурювання і димарі

Відомі різні пристосування, що дозволяють направити дим на бджіл, щоб усмирити їх. Таким пристосуванням є тонка трубка, що містить горючий матеріал. На одному кінці трубки знаходиться мундштук, а на іншому - отвір для випуску диму, що закривається ковпачком. Коли в мундштук дмуть, дим виходить з отвору. Деякі бджолярі на жерстяній сковороді спалюють гнилушки (гнилу деревину). Сковороду ставлять ..
Вся стаття

Підсадка маток

Успіх підсадки маток залежить від розміру сім'ї та її вдачі. Слабка сім'я або нуклеус приймає нову матку, сильна ж сім'я може не прийняти її. Підсаджувати маток набагато легше в теплу погоду при хорошому зборі. Зазвичай в родині буває одна матка. Якщо ж їх випадково виявиться 2, то, ймовірно, між ними станеться сутичка, в результаті якої одна з маток загине. Однак бувають винятки. Наприклад, ст ..
Вся стаття

Підставки для вуликів

Щоб уникнути вогкості і гниття дощок дна, бажано ставити вулики на підставки з дощок, цегли, бетону або гончарних трубок, що використовуються для дренажу. Підставки слід поглибити в землю, причому передня стінка вулика повинна бути нижчою, ніж задня, щоб вода, яка надходить під час дощів або утворена взимку з випарів, могла виливатися через льоток. ..
Вся стаття

Павільйонна пасіка

Павільйонна пасіка (пасіка всередині приміщення). Вулики зазвичай поміщають на полицях біля  зовнішніх стін і влаштовують для бджіл прямий вихід назовні. Пасіка на відкритому повітрі обходиться дешевше і дає більш задовільні результати, ніж павільйонна пасіка. У багатьох випадках невелике приміщення на 35-40 сімей може бути використано дуже вигідно, поряд зі звичайною пасікою на відкритому ..
Вся стаття

Павуки

Павуки, а також жаби підстерігають бджіл, що повертаються з взятком. Тому потрібно ретельно видаляти щіткою павутину навколо вуликів. Останні не повинні мати недоступних для очищення куточків і щілин. Незадовго до своєї смерті Л.Л.Лангстрот показав, яким чином павуки можуть бути корисні для бджоляра. Він сказав, що якщо павуки мають вільний доступ до стільників, що зберігаються в запасних в ..
Вся стаття

Падуб гладкий

Падуб гладкий (Ilex glabra). Невеликий вічнозелений чагарник із дрібними білими квітками, з яких розвиваються дрібні, завбільшки з великий дріб, чорні, дуже гіркі ягоди з гладкою шкіркою. Падуб є одним з найбільш важливих медоносів. Мед білий, гарної консистенції, приємного смаку. Чистий мед з гладкого падуба мало відрізняється від кращого меду з білої конюшини. Будучи змішаний з медом з Ніси ( ..
Вся стаття

Падь

Паддю називають солодку, липку рідину, що виділяється у великій кількості напівжорсткокрилими комахами. Іноді на листі дерев і чагарників паді буває так багато, що вона стікає на траву і землю, покриваючи їх блискучим шаром, схожим на лак. Нерідко падь має вигляд крихітних крапель, що нагадують невеликий дощ. На жаль, її охоче збирають бджоли. Білі мошки (Aleyrodidae) виділяють падь у велик ..
Вся стаття

Пакетні бджоли

А.І.Руту першому прийшла думка про можливість пересилки бджіл без стільників. У американському журналі (Gleanings in Bee Culture) за 1879, 1 880 і 1881рр. описувалися його досліди пересилання бджіл у клітинах з дротяної сітки. Зовсім не думаючи про хвороби бджіл, А.І.Рут хотів лише скоротити витрати на їх перевезення. Потреба в пакетних бджолах була особливо велика на пасіках більшості північни ..
Вся стаття

Палестинські бджоли

Палестинські бджоли є різновидом єгипетських бджіл. Палестинські бджоли дуже схожі з сирійськими бджолами. Перші більш нервові і майже в такій же мірі озлоблені, як кіпрські бджоли. Перші 3 сегменти черевця палестинських бджіл мають лимонно-жовтий колір і чорне оздоблення. Пушок кілець сіруватий, через що молоді бджоли здаються світлішими. Півмісяць біля основи грудей має димчасто-сірий колір. ..
Вся стаття

Параліч бджіл

Параліч значно сильніше поширений в районах з теплим кліматом. У початковій стадії захворювання окремі бджоли виповзають з вічка з сильно роздутим черевцем. Зовнішній покрив бджоли стає майже чорним і лискучим. Хворі бджоли самі прагнуть покинути вулик. Крім того, здорові бджоли витягують хворих і викидають в траву. В уражених бджіл часто помітні тремтячі руху. Пересуваються бджоли мляво, апати ..
Вся стаття

Пасіка повинна бути зручною для роботи

Щороку бджоляр витрачає багато часу, якщо йому доводиться возити вулики та інше обладнання по поганих дорогах і працювати на погано організованій пасіці. Дуже бажано мати поглиблення в землі для навантаження і розвантаження автомашин (мал. 1). Тачку з широкими пневматичними шинами використовують для транспортування магазинів від вуликів на автомашину і назад. При цьому полегшується також навант ..
Вся стаття

Пахучі залози медоносних бджіл

Крім органів травлення, в черевці бджоли знаходяться репродуктивні органи, жалоносний апарат у жіночих особин (маток і робочих бджіл), воскові і пахучі залози. Останні розташовані у верхній, або спинній, частині черевця на передньому кінці сьомого сегмента і прикриті шостим сегментом. Виділений залозами запах дає можливість бджолам розпізнавати членів своєї сім'ї і виявляти чужих бджіл або крад ..
Вся стаття

Період від осені до головного збору

Кращі бджолярі, залишаючи бджіл восени в корпусі вулика величиною стандартного вулика  Лангстрота, поміщають в гніздову частину кормову надставку, що займає низький або повний корпус. Якщо сім'я сильна і бджоли в ній молоді, виховання розплоду може початися вже в січні. У міру потепління при наявності пилку клуб переміщається з верхнього, кормового, корпусу в нижній. Через деякий час гнізд ..
Вся стаття

Період відпочинку бджіл

Звільнившись від своєї ноші, бджола-працівниця могла б негайно повернутися в поле, але зазвичай вона проводить біля вулика від 5 хвилин до половини дня. Дуже часто бджоли заповзають в осередки і сплять в них півгодини. Під час відпочинку рухи бджоли майже повністю припиняються. Нерегулярна, з інтервалом в декілька хвилин, пульсація черевця буває дуже слабкою. Після відпочинку бджола виходить з ..
Вся стаття

Перга

Так зазвичай називають пилок, що зберігається в сотах. Раніше, щоб отримати мед, бджіл вбивали сіркою. У результаті мед був більш-менш змішаний з пилком, а також мав «хлібний» смак. Звідси цілком ймовірно, і пішла інша назва перги - «Хлебіна». З тих пір, як застосовуються медогонки та секційні рамки, дуже рідко пилок потрапляє в столовий мед. ..
Вся стаття

Переваги радіальної медогонки перед хордіальною медогонкою з механічним приводом

Радіальні медогонки мають наступні переваги перед будь-якими з описаних вище 8-рамкових хордіальних медогонок:  для відкачки меду на 8-рамковій медогонці потрібно 3 хвилини, а на великій радіальної машині за 12 хвилин можна відкачати 45 або 50 стільників, тобто робота йде в 2 рази швидше;   8-рамкова медогонка вимагає постійного обслуговування однією людиною. Радіальна м ..
Вся стаття

Перевенуті рамки

Про перевертання рамок почали говорити ще в 1884р. Незабаром були виготовлені рамки, що перевертаються, і обертають вулик. Ідея про перевернуті рамки з'явилася у зв'язку з тим, що бджоли складають мед безпосередньо над розплодом. Саме в цьому місці стільники бувають набагато краще заповнені медом. Тому деякі бджолярі вирішили через певні проміжки часу ставити стільники верхньою стороною вниз. Щ ..
Вся стаття

Перегін бджіл

Цей термін означає переміщення бджіл з ящикових вуликів, колод або сапеток в сучасні вулики з рухомими рамками. Зазвичай зі старого вулика вирізують стільники і вставляють їх у рухливі рамки нового вулика. У північних районах переважно переганяють бджіл під час цвітіння плодових дерев, а в південних - ранньою весною при наявності збору. На початку сезону в сім'ях буває відносно небагато бджіл і ..
Вся стаття

Переміщення вуликів

Молоді бджоли при першому вильоті, а також старі бджоли, що вилітають перший раз з вулика після зимівлі, кружляють навколо льотка, уважно придивляючись до всього навколишнього. Поступово вони описують все більш і більш широкі кола. Помітивши розташування вулика, бджоли вилітають в поле, не здійснюючи кіл. Але варто пересунути вулик всього на метр або трохи більше, і бджоли не можуть знайти свій ..
Вся стаття

Перенасиченість меду глюкозою

Якщо обережно відокремити всі кристали глюкози з насиченого розчину при 50°, а потім охолодити його до 25°, то в розчині буде 240,3г глюкози, тобто в 2,3 рази більше, ніж було при тій же температурі раніше. Такий розчин називають пересиченим. Мед зазвичай містить підвищену кількість розчиненої глюкози, тобто він нею пересичений. Ця надмірна кількість глюкози має тенденцію виділятися в формі ..
Вся стаття

Перші медогонки

У 1865р. майор Д.Грушка з Венеції відкрив принцип, що ліг в основу роботи винайденої їм в тому ж році відцентрової медогонки. Його відкриття і винахід не привертали до себе уваги до 1867р., коли Л.Л.Лангстрот, винахідник вулика і рамки, що носять його ім'я, побудував і успішно застосував медогонку з такою ж зубчастою передачею, як у сучасних машин. Однак замість металевого бака Лангстрот викори ..
Вся стаття

Пилок

Тичинки квіток складаються з 4 мішечків, що містять безліч дрібних порошкоподібних зерен, які називаються пилком, або мікроспорії. Пилок - дуже поживний корм. Його охоче поїдають багато комах. Бджоли збирають велику кількість пилку для виховання розплоду. Пилкове зерно захищене внутрішньою і зовнішньою оболонками. У деяких видів рослин пилкове зерно має тільки одну оболонку. Зерно заповнене нап ..
Вся стаття

Платформні ваги в бджільницькому господарстві

Опис літніх робіт на пасіці складається з безлічі технологічних процесів: отримання меду та інших матеріалів, розмноження бджільницьких сімей, підсадка маток і безліч інших процесів. У даній статті ми розглянемо такий важливий момент як контроль і аналіз діяльності роботи бджолиної сім'ї протягом усього періоду її існування. Для здійснення контролю метрологічних параметрів окремого вулика н ..
Вся стаття

Плодючість матки

Протягом багатьох років вважали, що при сприятливих умовах хороша матка відкладає близько 3000 яєць в день або в середньому 1500 яєць на день протягом двох або трьох тижнів в розпал червління. У.Дж.Нолан і Дж.X.Мерріл встановили, що в середньому матка відкладає щодня 1500 яєць (максимум 1800). Необхідно відзначити, що існує значна різниця між числом відкладених маткою яєць і числом яєць, з ..
Вся стаття

Повторне роїння

Всі рої, що вилітають з вулика з однією або декількома молодими неплідні матками після виходу перваку, називають повторними роями. Кількість таких роїв залежить від характеру медозбору, кількості розплоду, умов погоди. У кожному наступному рої бджіл стає все меншим. В останньому рої їх буває трохи більше 300г. Якщо навіть невеликі рої перенести у вулики з наповненими медом сотами (такі вулики к ..
Вся стаття

Поживна цінність меду

Переваги меду відзначають протягом століть, тому що він був єдиною концентрованою солодкістю. Раніше не було таких продуктів, як кристалізований цукор, коричневий цукор, глюкоза, кукурудзяний цукор, та інших солодощів, одержуваних зараз з фруктових соків. Але навіть і тепер мед є єдиним широко доступним солодким продуктом, що не вимагає якої-небудь переробки. Однак лише в останні роки дієтологи ..
Вся стаття

Покращений вулик Дадана

У 1917р. фірма «Дадан і сини» випустила вулик, аналогічний тільки що описаному, за винятком того, що він вміщав 11 рамок, що встановлюються з інтервалом 38 мм. Рамки мали таку ж довжину, як і рамки Лангстрота, і таку ж висоту, як рамки Квінбі. На цей вулик не можна ставити стандартні магазини і корпуси, не замкнувши планками утворені з боків просвіти, як показано на малюнку 13. Для розглянутого ..
Вся стаття

Польові досліди

Як правило, обприскування отрутохімікатами заподіює бджолам менше шкоди, ніж обпилювання ними. Крім того, при обпилюванні отрути розносяться вітром на сусідні поля, і, таким чином, значно розширюється зона, небезпечна для комах-запилювачів. Спостереження показали, що ДДТ завдає помітної шкоди сім'ям бджіл, якщо отруту застосовують перед цвітінням люцерни. Повторні обробки однієї і тієї ж ку ..
Вся стаття

Польоти маток для спарювання

Знаменитий швейцарський дослідник життя бджіл Губер ще в 1787р. спостерігав польоти молодих маток і їх повернення у вулик з явними ознаками спарювання. Різні дослідники (Алей, 1883; Бентон, 1899; Філліпс, 1916; Паркс і Алекс, 1925; Рут, 1935) спостерігали, що матки спаровуються в віці 5-8 днів. За Слейденом (1913), матки спаровуються на 9-й день після відродження. Перре-Мезоннев (1926) припуска ..
Вся стаття

Помилковий гнилець (Парагнилець)

Помилковий гнилець (para foulbrood) - дуже заразна хвороба. Збудник отримав назву Bacillus para alvei внаслідок великої схожості з Bacillus alvei. Багато ознак такого гнильцю нагадують симптоми американського гнильцю, а також європейського. Інфекція поширюється при бджолиних крадіжках, зальоту бджіл в чужі вулики і перенесення розплоду або меду з заражених сімей в здорові.Проти помилкового гнил ..
Вся стаття

Порівняння медогонок з механічним і ручним приводом

У 1921р. було проведено експеримент, щоб визначити кількість меду, що залишається в осередках, після відкачування на 8-рамковій медогонці Бакая, яка працювала протягом 2,5 хвилини при 350 об/хв. Вісім стільників були зважені до і після розпечатування, а також до і після відкачування. Потім стільники вирізали з рамок і розтопили. Відокремлений від воску мед також зважили. В результаті декількох ..
Вся стаття

Посилення сім'ї до потрібного терміну

У деяких південних районах, наприклад, в районах обробітку буркуну і гречки, головний збір може наступити через 2 місяці після максимального весняного виведення розплоду. У такому випадку деякі бджолярі застосовують стимулюючу підгодівлю або розширюють гніздо для розплоду, щоб збільшити його вивід якраз на час головного збору. Іноді перевозять бджіл в іншу місцевість для збору нектару з більш р ..
Вся стаття

Посконник

Посконник - медоносна і пильценосна рослина. Близько 25 видів посконника (Eupatorium) дають деяку кількість нектару і пилку після припинення головного збору. Мед бурштинового або темного кольору. Його рідко відкачують. Мед, зібраний одночасно з посконника, айстри і золотарника, служить зимовим кормом для бджіл. Мед з посконника майже непридатний в їжу. ..
Вся стаття

Послідовна робота на двох медогонках

Ірвін Стіллер укладав розпечатані стільники на обертовий стіл, що вміщає таку їх кількість, яка достатня для завантаження 45-рамкової медогонки. Стіл знаходиться між розпечатуючою стільники машиною і медогонкою. З заповненого столу стільники по одному перекладають в медогонку. Під час відкачування стіл знову заповнюють розпечатаними сотами. Стіллер і деякі інші бджолярі стверджують, що стіл, як ..
Вся стаття

Постійне приміщення для відкачки меду

В даний час все частіше обладнання для відкачки меду встановлюють в хорошому будинку. Це обходиться дешевше, ніж кілька невеликих будівель або будок з повним обладнанням для відкачки меду на кожній пасіці. Якщо всі пасіки розташовані на хороших дорогах або недалеко від них, стільники на центральну медогонку легко привезти на автомашині. Оскільки на пасіці не буде меду, який привабив би бджіл, н ..
Вся стаття

Потемніння меду

Колір і аромат меду залежать від відмінностей у складі нектару. Найбільший вплив надають властивості ґрунту, на якій ростуть медоноси, а також тривалість збору чи кількість нектару, що виділяється рослинами. Як правило, мед буває більш світлим при рясному медозборі й більш темним, якщо нектар виділяється в меншій кількості. Чим темніше мед з даної рослини, тим сильніше його аромат, і навпаки. ..
Вся стаття

Приготування сиропу

Щоб підсилити виведення розплоду, сироп готують приблизно з 1 частини (за обсягом) цукру і 2 частин води. Якщо вода гаряча, цукор швидко розчиняється. Для раннього осіннього годування сироп роблять приблизно з 2 частин цукру і 1 частини води. При пізній осінній підгодівлі (перед самим настанням холодної погоди) на 2 з половиною частини цукру беруть 1 частину води. Сироп з 2 частин води і 1 ..
Вся стаття

Приміщення для відкачки меду

Підвал є ідеальним приміщенням для відкачки меду, якщо з нього є зручний вихід назовні. Звичайний гараж також можна використовувати для цієї мети, але необхідно закрити ґратами вікна і двері. Часто мед відкачують на кухні. Під час збору можна не побоюватися бджіл-крадійок. Якщо ж збір закінчився, для відкачування потрібно вибирати дощовий день або починати роботу ввечері. У всіх випадках необхідно ..
Вся стаття

Причини проносу

Поганий корм, наприклад, падевий мед, незрілий мед з айстри або інших рослин, особливо якщо він почав бродити. Зазвичай всі види темного меду вважаються гіршими від світлого меду. Хорошим кормом є цукровий сироп і світлий мед. Темний гречаний мед вважається відмінним кормом, так як в ньому мало декстрину, неперетравленого бджолами. Падь містить багато декстрину, тому рамки з падевим медом восен ..
Вся стаття

Програ може ввести в оману

Початківець-бджоляр повинен строго відрізняти прогру молодих бджіл від прогри бджіл, які повертаються з поля. У першому випадку бджоли нервово літають навколо льотка, деякі з них входять в льоток. Бджоли, що прямують в поле, спрямовуються від льотка до якого-небудь віддаленому пункту, як тільки піднімуться вище від оточуючих пасіку об'єктів. Повертаючись з поля, вони відразу ж сідають на приліт ..
Вся стаття

Пронос у бджіл, що знаходяться в зимівнику

Якщо температура в зимівнику опускається нижче 4° або повітря в ньому дуже вологе, деякі сім'ї хворіють навесні поносом. Тому зимівник повинен бути сухим з температурою 7-10°. Температура ніколи не повинна бути нижче 4° протягом більше 3-4 днів. Холодною зимою слід опалювати зимівники. ..
Вся стаття

Прополіс

На грецькій мові «про» означає перед, а «поліс» - місто. Прополіс, або бджолиний клей, використовується для закривання входу в бджолину громаду. Бджоли збирають його з різних рослин, найперше з деревних нирок, що виділяють смолисті або клейкі речовини. У бджолиному вулику прополіс має жовтий або червонувато-коричневий колір і нагадує смолу. У нього приємний аромат, що нагадує запах бруньок мелі ..
Вся стаття

Протирійний метод Демарі

Методом Демарі називають будь-який спосіб розширення гнізда шляхом перенесення розплоду або матки з одного гніздового корпусу в інший і обмеження діяльності матки за допомогою розділових ґрат в межах одного корпусу (зазвичай нижнього). Метод Демарі зазвичай застосовують в 2-3-корпусних вуликах на 8 або 10 рамок вулики повинні бути такого ж розміру, як вулики Лангстрота. Демарі вперше став г ..
Вся стаття

Проціджування меду

Зазвичай відцентровий мед проціджують через 2 шари марлі. При цьому площа робочої поверхні повинна бути досить велика. Зазвичай ситу надають циліндричну або кубічну форму. Щоб в меді не утворювалися повітряні бульбашки, він повинен стікати в загальний резервуар по похилій площині. Повітряні бульбашки надають меду каламутний вигляд. Якщо мед зберігають протягом 2-3 тижнів в глибокому чані в тепл ..
Вся стаття

Псування меду

Багато хто вважає, що мед зберігається дуже довго. Дійсно при температурі не вище 10° його можна зберігати в природному стані тривалий період. Особи, яким доводилося досліджувати численні зразки меду, знають, що мед швидко втрачає колір і аромат при кімнатній температурі. Якщо ж у мед потрапляють дріжджові гриби, бродіння починається при відносно низьких температурах. Особи, які займаються ..
Вся стаття

Рівномірний розподіл розплоду

Протягом другої половини періоду виховання молоді деякі бджолярі розподіляють розплід між сім'ями, щоб зробити їх однаковими по силі. До цієї операції не слід приступати до того, як в сильних сім'ях не буде принаймні 8, а краще 12 рамок з розплодом в 2 гніздових корпусах. З найсильніших сімей можна взяти по рамці з розплодом, велика частина якого готова вийти з осередків разом із сидячими на ра ..
Вся стаття

Радіальна медогонка

Радіальна медогонка добре витягує мед із стільників, а витрати праці при цьому значно скорочуються (мал. 1). Бажано придбати не тільки велику радіальну медогонку, а й механічні пристосування для розпечатування стільників. При наявності електромережі бджоляр з помічником, а іноді і один може обробити стільники від 500 сімей. Однак в господарстві такого масштабу краще мати 2 (або більше) великі р ..
Вся стаття

Радіальний принцип не застосується в ручних медогонках

Радіальні медогонки на 45 і 50 стільників мають високу продуктивність завдяки великим розмірам. Радіальна медогонка на 8 або 10 стільників матиме значно меншу продуктивність в перерахунку на одну рамку, ніж 2- або 4-рамкова хордіальна медогонка старого типу з сотами, які повертаються. На відкачування меду з 45 стільників на радіальній медогонці потрібно 15 хвилин, а на відкачку 4 стільників на ..
Вся стаття

Райони ранньої конюшини

Збір починається в кінці травня і закінчується в останніх числах липня. Іноді бджоли вилітають перший раз з вулика ще до середини квітня, але, як правило, обліт відбувається в кінці квітня або в середині травня. Так як часу до збору залишається мало, всі старання повинні бути додані до того, щоб посилити бджолині сім'ї до початку медозбору. Виховання розплоду в невеликій кількості починається щ ..
Вся стаття

Роїння бджіл

Під роїнням розуміють утворення нових сімей у результаті нормального ділення старих, а також переселення сімей з різних причин. Зліт роїв відбувається через нестачу корму, невідповідності вулика вимогам родини. Маленькі сімейки з нуклеусів вилітають разом з молодою маткою, здійснюючою шлюбний політ. Влаштувавшись на новому місці, рій називається сім'єю. При сприятливих умовах в нормальній с ..
Вся стаття

Робота бджоли в вулику

Перший обов'язок робітниці - це чистка осередків, другий - годування личинок. Потім працівниця укладає пилок, заклеює його прополісом, чистить стільники. ..
Вся стаття

Робота молодих бджіл до вильоту

Діяльність бджоли в вулику можна розділити на 2 періоди. Протягом перших 3 днів бджола чистить комірки для відкладання яєць, потім приблизно 10 днів вигодовує розплід. Другий період становить близько тижня, якщо вигодовування розплоду триває 13 днів. У цей час бджоли виконують різноманітні роботи: охороняють льоток, укладають пилок, виносять з вулика сміття і т.п. Твердо встановлених термін ..
Вся стаття

Роботи в кінці сезону

Якщо до кінця збору виснажився запас магазинів, корисно переставляти їх з однієї сім'ї в іншу, збільшуючи простір для тих сімей, яким стає тісно, ​​і навпаки. При завершенні збору бажано, щоб бджоли були трохи обмежені в магазинах, але важко встановити коли цей час настає. В останній період збору нові магазини слід ставити на ті магазини, які вже знаходяться на вулику. Треба якомога швидше ..
Вся стаття

Робоча сила бджолиної сім'ї

При посиленому виведенні розплоду нормальна сім'я в зоні білої конюшини досягає повної сили за 2 місяці. Зростання сім’ї іде особливо швидко протягом другого місяця. На півночі збір починається в червні, тому бджоли-збиральниці повинні бути вирощені в квітні і головним чином в травні. Сім'ї, що швидко розмножуються незадовго до початку головного збору, зазвичай збирають більше меду, ніж однаков ..
Вся стаття

Розвиток бджолиного розплоду

Незважаючи на те, що матка відкладає 2000 яєць на добу, її рухи неквапливі. Коли розплід починає розвиватися, матка, мабуть, перевіряє свою роботу. Вона ходить по соту і шукає осередки, в яких немає яєць або личинок. Матка спокійно обходить вільну комірку, потім опускає черевце в неї на 10-15сек. Матка відкладає на дно комірки яйце з м'якою оболонкою. Кожне яйце протягом декількох годин стоїть ..
Вся стаття

Розлив меду

Тільки в скляному посуді мед привертає погляд і збуджує апетит. Якщо банку з медом перекинути, то повільно підніметься великий повітряний міхур, показуючи, що мед має не тільки гарний колір, але він також і густий. Етикетки на банках повинні бути яскраві, але порівняно невеликого розміру, щоб не закривати продукт. Відповідно до закону про харчові продукти, на етикетках вказують точну ва ..
Вся стаття

Розмір нижнього льотка

Розмір нижнього льотка залежить від місцевості, пори року, величини сім'ї, місця зимівлі бджіл (в приміщенні або на волі). У розпал збору отвір повинен бути по можливості на всю ширину підлоги вулика і не менше 22 мм у висоту. Якщо вічко мале, вулик недостатньо вентилюється. Крім того, бджоли скупчуються в клуб на передній стінці вулика і починають роїтися. Нуклеуси і слабкі сім'ї повинні м ..
Вся стаття

Розпечатування стільників

У великому господарстві для розпечатування стільників можна застосовувати 2 простих ножа, що нагріваються поперемінно в відерці з гарячою водою. Однак паровий ніж, який постійно нагрівається за допомогою паропроводу від невеликого котла, значно скорочує витрати праці і часу (мал. 3). Простий ніж швидко охолоджується і тому погано ріже. Мал. 3. Ручний ніж, який нагрівається парою, для р ..
Вся стаття

Розпечатування стільників машинним способом

При наявності на пасіці 100 сімей бджіл або при обслуговуванні 2-3 пасік для розпечатування стільників доцільно застосовувати нескладну машину з одним паровим ножем, яка здійснює приблизно тисячу коливань в хвилину. Продуктивність машини 2-3 стільника середньої величини за одну хвилину (мал. 4). У великому господарстві доцільно використовувати машину з двома ножами, які розпечатують сот одночас ..
Вся стаття

Розподіл сімей

У статтях Штучне роїння; Розвиток сімей, Нуклеус і Роїння описані різні методи поділу сімей. Зазвичай при діленні з родини виймають частину рамок разом з бджолами (з маткою або без неї) і переносять в інший вулик. Хороші результати часто дає поділ навесні, сім’ї, які добре перезимували в місцевостях з пізнім головним збором, наприклад, в районах вирощування буркуну та люцерни. Багато бджолярів ..
Вся стаття

Розташування вуликів на пасіці в посушливих районах

Найчастіше вулики розташовують довгими рядами точно до прямої лінії (по шнурку). Між вуликами дотримуються однакової відстані. Таке розташування красиве, але має серйозний недолік. Бджоли, які повертаються, можуть не знайти свої вулики, особливо якщо відстань між вуликами всього 60-90 см. Молоді бджоли, що вилітають на прогру, часто приєднуються до великої групи бджіл. В результаті одні сім'ї з ..
Вся стаття

Розташування пасіки і боротьба з нозематозом

Більшість бджолярів вважають, що ступінь ураження нозематозом залежить від того, як утримують бджіл. Збудник нозематозу розмножується швидше при більш низькій температурі, ніж потрібно для виведення розплоду. Якщо в сім'ї підтримується необхідна для виведення розплоду температура (34-35°), то нозематоз заподіює менше шкоди. Сім'ї, захищені навесні від вітру і які знаходяться на сонячних діл ..
Вся стаття

Розширення розплідного гнізда

Як відомо, матки відкладають яйця в сотах колами, причому кола більші на центральних сотах і менші на крайніх. В цілому яйця і решта розплоду у гнізді практично є у вигляді кулі, яку бджоли в змозі покрити і обігріти. Утворивши таку кулю, матка скорочує яйцекладку, поки не збільшиться сім'я. Однак дуже часто матка проявляє занадто велику обережність і при теплій погоді відкладає мало яєць, тому ..
Вся стаття

Роль природного пилку при виведенні розплоду

Роль природного пилку при виведенні розплоду. При нестачі пилку в вулику або в полі виховання розплоду не може йти нормально навіть при постійному постачанні бджіл цукровим сиропом. Важливість наявності великих запасів пилку в сім'ї під час зимівлі переконливо довели співробітники лабораторій бджільництва в США Фаррар і Тодд. ..
Вся стаття

Роль хороших стільників

Для виховання великої кількості робочих бджіл у стільниках має бути достатньо місця. Незадовільні стільники в гніздовому корпусі не тільки гірше використовуються під розплід, але навіть перешкоджають швидкому розширенню гнізда навесні. Непридатний для виведення розплоду сот перешкоджає відкладанню яєць маткою на інших сотах. Трутневі осередки в нижніх кутах гніздових рамок і занадто розтягнуті ..
Вся стаття

Рукавички для роботи з бджолами

Деякі бджолярі працюють голими руками. Більшість же бджолярів воліє використовувати рукавички з довгим розтрубом і відрізаними пальцями. Захист рук особливо необхідна, якщо бджоли злі, при відкачці меду в період частих бджолиних крадійок, при раптовому припиненні збору. Такі рукавички аніскільки не ускладнюють виконання операцій на пасіці. Іноді навіть мирні бджоли стають настільки злими, що пр ..
Вся стаття

Самозміна маток

Самозміна маток (тиха зміна маток). Заміна бджолами старих або хворих маток. По суті такий же процес може здійснити і бджоляр. Матки рідко живуть більше 3-4 років, коли родина надана самій собі. Вже через 1-2 роки посиленої яйцекладки середня матка, як правило, не має великої цінності для сім'ї. Якщо вона не відімре природною смертю, то бджоли змінять її або ж це повинен зробити бджоляр. Бі ..
Вся стаття

Самозникаюча хвороба бджіл

Самозникаюча хвороба нагадує нозематоз і зустрічається на багатьох пасіках. У свій час її змішували з акарапідозом. Дві відмінні ознаки змушують віднести цю хворобу до особливої ​​категорії. По-перше, хвороба сама по собі зникає через 10-14 днів після появи. По-друге, хворі бджоли з розведеними крилами метушаться біля льотку, як цвіркуни, до повної знемоги. Деякі дослідники вважають, що бдж ..
Вся стаття

Самороздільні рамки

Самороздільні рамки встановлюються на однаковій відстані одна від одної завдяки пристосуванням, що є частиною самої рамки або вулика. Деякі бджолярі вважають, що відстань між центрами рамок має становити 38мм, але більшість бджолярів надають перевагу відстані 34мм. Мал. 2. Стоячі рамки Квінбі зі змикаючими бічними планками. При використанні самороздільних рамок стільники бувають рі ..
Вся стаття

Сапетки

В Англії та інших країнах Європи плетені солом'яні вулики, або сапетки, застосовуються ще досить широко, тому що деревина дорога. Зверху солом'яного вулика плоского типу іноді ставлять сучасні магазини з секціями. Виготовлення сапеток вимагає певної вправності. ..
Вся стаття

Сирійські бджоли

Сирійські бджоли діляться на 2 групи, які зовні нічим не відрізняються. Першу групу складають дуже злобливі бджоли, а другу - лагідні бджоли. Сирійські бджоли, що зустрічаються в Сирії і Лівані, нагадують італійських і кіпрських бджіл. Сирійські бджоли дуже плідні, вони добре працюють. Особливість їх забарвлення полягає в наявності блідих смуг на перших 3 сегментах черевця. Пушок, що покриває г ..
Вся стаття

Скорочення гнізда

У 80-х роках дуже багато бджолярів скорочували гнізда влітку. Вони вважали, що більшість сімей, особливо італійських бджіл, накопичивши певний запас меду в гнізді, не хочуть переходити вгору, в магазини. Щоб змусити бджіл перейти наверх, бджолярі виймали 3-4 гніздові рамки з гніздового відділення, а потім ставили магазини. У результаті бджоли переходили в магазин, але часто починали роїтися. Сі ..
Вся стаття

Скорочення чисельності диких комах

Скорочення чисельності диких комах-запилювачів. У міру розвитку монокультури (посів одних і тих же культур на великій площі протягом багатьох років) ґрунт піддається все більш інтенсивній обробці. При цьому руйнуються гнізда комах в ґрунті. Знищення меж на полях, спалювання бур'янів на місцях їх зростання, надмірний випас худоби на пасовищах також призводять до скорочення чисельності корисних к ..
Вся стаття

Скунс

У деяких місцевостях скунса вважають найбільш серйозним ворогом бджоляра. Ці тварини не тільки поїдають велику кількість бджіл, але і турбують їх тим, що скребуть біля льотка. Бджоли знаходяться в збудженому стані протягом декількох годин після нічного нападу скунса. Найбільшої шкоди завдають молоді скунси, які залишають лігво в середині літа і восени починають самі добувати собі корм. Вони шви ..
Вся стаття

Слинні залози бджоли

Слинні залози задньої частини голови і передньої частини грудей відкриваються над верхньою половиною нижньої губи (мал. 3). Завдяки цьому слина може впливати на рідкий корм, перш ніж він надійде в рот. Бджоли випускають слину також по хоботку на твердий цукор, щоб розчинити його, так як вони смокчуть цукор хоботком, а не гризуть щелепами. Мал. 3. Будова ротових органів робочої бджоли: ..
Вся стаття

Солодкість меду

При порівнянні солодощі зразка меду з рівними по вазі зразками видів цукру отримані наступні відносні показники: Фруктоза - 173 Інвертований цукор - 123 Сахароза - 100 Глюкоза - 74 Ксилоза - 40 Мальтоза - 32 Рамноза - 32 Галактоза - 32 Рафіноза - 23 Лактоза - 16 З цих даних видно, що інвертований цукор солодший сахарози. До інв ..
Вся стаття

Сон бджіл

Існує ще один період відпочинку бджіл, абсолютно відмінний від описаного вище. Після денного збору і пов'язаної з ним роботи з випарювання нектару сім'я зазвичай засинає. Вночі бджоли сплять міцніше, ніж днем. Вони утворюють нерухому масу і не мають бажання вилітати на світло. Їх можна зібрати в капелюх або в що-небудь інше. Однак якщо вулик відкрити вночі або в інший час після тривалого спокою ..
Вся стаття

Сортування стільників за вагою

Перед відкачуванням меду стільники потрібно розсортувати за вагою. Нові щойно побудовані зі штучної вощини стільники потрібно обробляти окремо від переповнених медом старих стільників. Вага нових стільників зазвичай становить половину або дві третини ваги старих стільників. Так як старі стільники містять багато пилку, вони навіть після витягання меду значно важчі від нових стільників і, отже, п ..
Вся стаття

Співробітництво

Ні в яких інших представників тваринного світу не виявляється «співпраця» в такій мірі, як у сім'ї бджіл. У цих комах немає господаря або керівника. Основна функція матки полягає в відкладанні яєць. Вона не керує сім'єю. Зазвичай вважають, що матка не веде рій, а скоріше слідує за ним. Не тільки матка має свої обов'язки, а й бджоли-робітниці поділяються на 2 основні групи: на бджіл, які працюют ..
Вся стаття

Спорудження стільників і дозрівання меду

Спорудження стільників йде швидко, коли більшість бджіл зайняті видаленням вологи з нектару. Якщо збір хороший і багато бджіл змушені деякий час утримувати свою ношу, наприклад, в тільки що перенесеному в вулик рої, виділення воску протікає швидко. Виділення воску посилюється також в тому випадку, якщо збір рясний і майже всі бджоли зайняті роботою з випарювання води з нектару. Виділення воску ..
Вся стаття

Сприйняття бджолами кольору

Встановлено, що бджоли розрізняють як колір, так і запах. Якщо вулики розташовані прямо рядами і льотки звернені в одну сторону, бджоли часто потрапляють в чужі вулики. Цього можна уникнути, пофарбувавши передні стінки вуликів в різні кольори. Якщо, наприклад, вулики, пофарбовані спереду в червоний і синій кольори поміняти місцями, то бджоли знайдуть свої сім'ї. К.Фріш розкладав на столі рі ..
Вся стаття

Стільники

Ми захоплюємося не тільки білосніжністю стільників, але і їх дивною будовою. Товщина стінки комірки складає всього 0,005 см. Кожна стінка настільки тендітна, що розсипається при дотику, і тим не менше тонни меду в сотах перевозять за тисячі кілометрів. Порівняно недавно стало відомо, звідки з'являється віск, з якого бджоли будують стільники. У 1684р. Мартін Джон виявив, що вістрям голки мож ..
Вся стаття

Стільниковий і відцентровий мед в порівнянні

Коли була винайдена перша медогонка (1865), припускали, що в продаж буде надходити тільки витягнутий зі стільників мед, так як його виробництво обходиться дешевше. Однак навіть найкращий відцентровий мед рідко володіє таким тонким і ніжним ароматом, який має мед у стільниках. Ароматичність меду надають надзвичайно летючі ефірні олії. Видалений з природного сховища мед стикається з повітрям і вт ..
Вся стаття

Статеві органи бджоли

Статеві органи. Самці виробляють сперматозоїди, а статеві органи самки виділяють яйця. Під час спарювання, що відбувається в повітрі, трутень вприскує сперматозоїди в верхній кінець піхви матки. Сперматозоїди мають вигляд мікроскопічно дрібних вібруючих ниточок (мал. 7). Ймовірно, завдяки власному руху вони проникають крізь маленьку трубочку в дорзальну стінку піхви і досягають кулястого мішка, ..
Вся стаття

Стрептоміцин

Стрептоміцин. Стрептоміцинсульфат і дигідрострептоміцин є дуже дієвими засобами проти європейського гнильцю. Обидві речовини розчиняються у воді, досить стійкі та неотруйні для бджіл. Мінімальна доза антибіотиків не встановлена, тому що в різних препаратах міститься неоднакова кількість активного стрептоміцину. Зазвичай рекомендується брати від 0,2 до 0,6г препарату на 3,8л сиропу. ..
Вся стаття

Сульфатіазол

Сульфатіазол. Специфічний засіб проти американського гнильцю. Сульфатіазол неефективний при інших хворобах бджіл. Краще використовувати натрієвий сульфатіазол, оскільки він приблизно в 680 разів сильніше розчиняється у воді, ніж чистий сульфатіазол. Доза від 0,5 до 1г на 3,8л сиропу дає задовільний результат. Більш висока доза може викликати отруєння бджіл. Сульфатіазол добре зберігається. Інші ..
Вся стаття

Сумах

Зустрічаються приблизно 15 видів роду сумаха (Rhus), більшість з них чагарники, деякі невеликі дерева, а один вид - сланкий чагарник. Дрібні квітки зібрані в щільні кисті на кінцях гілок або в пазухах листків. Тичинки і маточки зазвичай знаходяться в різних квітках. Оцтовий сумах (Rhus tuphina) досягає 3-8 м у висоту, має деревину оранжевого кольору, гачкуваті, що нагадують оленячі роги гіл ..
Вся стаття

Сучасне виробництво вощини

Сучасне виробництво вощини. В даний час вощину виготовляють на заводах, тому що пересічний бджоляр не володіє достатнім умінням для того, щоб зробити її, не витрачаючи зайвого воску і не пошкодивши тонкого гравіювання поверхні вальців. На заводах видаляють з воску відкладений бджолами прополіс. Кислоти при очищенні воску не застосовуються. При такій обробці віск зберігає свій первісний аромат і ..
Вся стаття

Танці бджіл

Ернст Спітцнер зауважив, що бджоли-збиральниці, які повертаються у вулик з ношею, здійснюють рухи, які відомі в даний час як круговий, або нектарний, танець. Пізніше танці бджіл спостерігали А.І.Рут і О.У.Парк. Досліджував і докладно описав танці бджіл К.Фріш. Звільнившись від ноші нектару, бджола описує коло на сотах, рухаючись швидкими короткими кроками. Окружність буває настільки мала, щ ..
Вся стаття

Тара для зберігання відцентрового меду

З медогонки за допомогою насоса або самопливом мед направляють в фільтр, а потім у великий бак або бочку (мал. 1). Після того як дрібні частинки воску і сторонні домішки піднімуться на поверхню, мед розливають через нижній кран в квадратні бідони на 27кг або круглі відерця з притертими кришками. Надовго залишати мед у великих баках не рекомендується, так як він поглинає вологу з повітря. Якщо м ..
Вся стаття

Температура

Температура - один з найбільш важливих факторів, з якими пасічнику доводиться мати справу. У статтях Вентиляція і Роїння показано, як бджоли регулюють температуру усередині вулика при різких змінах погоди. У спеку одні бджоли крилами нагнітають свіже повітря у вулик, а інші виганяють використане нагріте повітря з вулика. При транспортуванні бджіл влітку вулики затягують зверху дротяною сіткою, ..
Вся стаття

Теорія Дзержона

У 1845р. Ян Дзержон висунув теорію, яка стала основою для розвитку значної частини сучасних уявлень про бджіл. Дослідження Дзержона дозволили глибше висвітлити питання партеногенезу. Дзержон винайшов вулик з рухомими рамками, яким досі користуються багато німецьких бджолярів, хоча він менш зручний, ніж вулик Лангстрота. Щоб читачеві теорія Дзержона стала більш ясною, наводимо наступні висунуті ..
Вся стаття

Тераміцин

Тераміцин. Антибіотик, що рекомендований переважно проти європейського гнильцю. Тераміцин можна застосовувати також і проти американського гнильцю. Він продається під назвою терракон ТМ10 і терракон ТМ25. Числа позначають кількість грамів терраміцину в одному фунті (1 фунт дорівнює 450 г) препарату. Терракон зазвичай змішують з цукровою пудрою і застосовують як дуст, тому що він стійкий в сухом ..
Вся стаття

Термінологія

Запиленням рослин називається механічне перенесення пилку на жіночі органи квітки (мал. 3). Мал. 3. Діаграма квітки яблуні. Кожна з 20 тичинок складається з двох мішків з пилком: 1 - рильце, 2 - пильовик, 3 - стовпчик, 4 - тичинкова пить, 5 - чашолисток, 6 - зав'язь, 7 – сім’єнирка, 8 - нектарники. Запліднення відбувається після того, як пилок зіткнеться з поверхнею рильця маточки. ..
Вся стаття

Травний канал

Травний канал проходить крізь все тіло бджоли (мал. 6). Передня частина каналу над ротом розширена і утворює глотку. Довгий тонкий стравохід проходить через груди і передню частину черевця, де він розширюється в тонкостінний мішок, який ще називають медовий шлуночок, або зобик. За шлуночком розташований короткий вузький відділ, а далі сам шлунок. Потім йде невелика тонка кишка, оточена маленьки ..
Вся стаття

Тривалість життя матки

Незважаючи на те, що матка відкладає величезну кількість яєць, вона живе до 4 років (за даними англійського журналу Bee World - до 8 років). Відомі випадки, коли матка дуже добре відкладала яйця навіть на 4-му році життя. Однак, як правило, матка рідко зберігає високу плодючість на 3-му році життя. У італійських бджіл іноді буває так, що молода матка «допомагає» матері відкладати яйця до того, ..
Вся стаття

Тривалість життя трутнів

Тривалість життя трутнів рідко перевищує 4 місяці (Філліпс). Вона залежить від погодних умов, стану сім'ї, наявності матки і її плодючості. Навесні і на початку літа при наявності медозбору сім'я виводить трутнів. Якщо приплив нектару припиняється, бджоли викидають трутневий розплід, а дорослих трутнів виганяють з вулика. У тих випадках, коли сім'я не має матки або матка не відкладає яєць, трут ..
Вся стаття

Тростинний цукор

Тростинний цукор - звичайна назва сахарози, що одержана з цукрової тростини. Сахароза міститься в чистому меді в кількості до 8% і, згідно зі стандартом, не повинна перевищувати цю кількість. Дуже рідко зустрічається мед з більш високим відсотком сахарози. У свіжому меді зазвичай більше сахарози, ніж у старому. У меді є ферменти, які мають здатність інвертувати сахарозу. Якщо мед не піддавався ..
Вся стаття

Трутень має тільки одного з батьків

Найдивовижніше в розвитку трутня це те, що він виводиться з незаплідненого яйця, тобто з яйця, яке відкладає матка, що не спаровується з самцем. Якщо матка італійської породи, то і трутень італійської породи. Якщо матка чорна, то і трутень має чорне забарвлення. Яйце, яке не було запліднене звичайним шляхом, все ж має містити зародок життя, і цей зародок походить тільки від матері. ..
Вся стаття

Трутні

Трутні мають багато цікавих особливостей і заслуговують детального вивчення. Після виходу з осередків вони розвиваються значно повільніше, ніж робочі бджоли. Трутні дуже люблять тепло. Часто в холодну погоду вони збираються в щільну масу на запечатаних комірках з розплодом. Трутні не звертають уваги на невинну матку, що знаходиться серед них в вулику, незалежно від її віку. Парування відбуваєть ..
Вся стаття

Трутні від трутівок

Трутні можуть виходити також з яєць, відкладених робочими бджолами (трутівками), проте вони дещо меншого розміру, так як виводяться в осередках робочих бджіл. Питання про здатність цих трутнів запліднювати маток до сих пір не досліджене. ..
Вся стаття

Трутні від трутневих маток

Деякі фахівці вважають, що одна або кілька трутневих маток гарної породи, від яких виходять цілком розвинені трутні, можуть забезпечити пасіку достатньою кількістю трутнів як в сезонний період, так і після його завершення. Для цього трутневих маток потрібно забезпечити достатню кількість робочого розплоду. Слід уникати трутнів від трутівок і маток, які були запліднені. Трутні від маток, які ран ..
Вся стаття

Трутні з головами різного кольору

Іноді зустрічаються трутні з білими очима, з головою вишневого, яскраво-зеленого або жовтого кольору.  ..
Вся стаття

Трутневий розплід

Робоча бджола виходить з комірки на 20-21-й день після відкладання яйця, а трутень - на 23-24-й день. Матка або робоча бджола можуть відкладати трутневі яйця в комірки для робочих бджіл. В цьому випадку розплід не більший ніж бджолиний, але кришечки більш опуклі, ніж на робочих осередках. Трутневий розплід часто гине через нестачу догляду. При цьому він набуває запах, як при гнільцю, але не має ..
Вся стаття

Тупело НІССА

Біле Тупело (Nissa aquatic). Дрібні зеленуваті квітки розпускаються в квітні або травні. Чоловічі квітки знаходяться на одному дереві, а жіночі - на іншому. Чоловічі квітки зібрані в круглі щільні суцвіття, жіночі розташовані поодиноко, мають тонкі квітконіжки. Синювато-пурпурні плоди дозрівають у вересні. Деревина м'яка. У старих визначниках цей вид згадується під латинською назвою Nissa unifl ..
Вся стаття

Тюльпанове дерево

Зазвичай досягає 18-27 м, а в дуже сприятливих умовах 40-55 м (діаметр стовбура 1,2-3,6 м). Тюльпанове дерево (Liriodendron tulipifera) - одне з найкрасивіших американських декоративних дерев. Крона має конічну форму, дає велику тінь, у травні-червні покривається величезною кількістю великих зеленувато-жовтих квіток. Тюльпанове дерево легко відрізнити від інших лісових дерев по своєрідній формі ..
Вся стаття

Удосконалення Кільона-Крьюза

До сих пір ми описували метод, розроблений К.К.Мюллером і Джорджем Демута. Деякі зміни в розглянутий метод внесені Чарльзом А.Крьюзом і Карлом Е.Кільоном. Ці удосконалення сприяють тому, що бджоли рівномірно заповнюють медом секції в середині і по краях магазину. У магазині нової конструкції бджоли густо покривають обидві його сторони, а також обидва його краї. Зазвичай бджоли не відтягують сті ..
Вся стаття

Устаткування для відкачування меду на пасіці бджоляра-аматора

Устаткування для відкачування меду на пасіці бджоляра-аматора або фермера. Людині, яка має лише кілька сімей бджіл, не потрібно купувати складне і дороге устаткування. Досить мати медогонку на 2-3 рамки з ручним приводом, ніж для розпечатування стільників, керосинку і бляшані тази для розпечатування стільників і збору меду, який стікає. Зображені на малюнку 11 медогонки достатні навіть для пасі ..
Вся стаття

Устаткування для виробництва стільникового меду

Спочатку стільниковий мед виготовляли здебільшого в скриньках висотою 12 см і довжиною 37-40 см. Дві сторони скриньки були засклені. Мед в такій упаковці виглядав непривабливо, так як нерівні стільники були забруднені прополісом. Мед в шухлядці важив 4,5-7,0 кг. Таку кількість зазвичай не купують відразу на сім'ю. Всі ці недоліки усувалися при використанні секційної рамочки, що вміщає трохи мен ..
Вся стаття

Устаткування для лову бджіл

Устаткування для лову бджіл нескладне і недороге. Для цієї мети можна використовувати звичайний стакан і картонну коробку, проте краще застосовувати спеціальну пастку. Її легко зробити з ящика для упаковки сигар, який потрібно добре провітрити, так як бджоли не люблять тютюнового запаху. У кришці ящика вирізують круглий отвір діаметром близько 2,5 см. Над отвором встановлюють бляшану засувку. З ..
Вся стаття

Фізіологічна лужність меду

Поряд з хімічним складом і кількістю мінеральних речовин в меді потрібно враховувати також їх фізіологічну реакцію у травленні людини. Розподіл харчових продуктів на фізіологічно кислі та лужні цілком залежить від мінеральних речовин. Апельсини, лимони та інші плоди, а також ягоди на смак кислі, але мають потенційну лужність. Подібно до них, мед також злегка кислий на смак, але характеризується ..
Вся стаття

Фактори, що впливають на швидкість кристалізації

Швидкість кристалізації глюкози залежить від ступеня перенасичення нею меду. У добре дозрілому меді вміст води досить постійний - близько 18%, тому відмінності в ступені перенасичення меду глюкозою залежать в основному від співвідношення глюкози і фруктози. У меді з люцерни глюкоза і фруктоза знаходяться в майже рівних кількостях, і пересиченість глюкозою дуже висока. У деяких випадках в люцерн ..
Вся стаття

Фальсифікація меду

Фальсифікований мед в даний час зустрічається порівняно рідко. Це пояснюється переважно розвитком скоєних хімічних методів визначення звичайно уживаних для цієї мети домішок. Для фальсифікації найчастіше використовували сироп з тростинного цукру і глюкозу. Оскільки ці продукти можна було дуже легко виявити в меді, пізніше їх почали замінювати інвертованим цукром. Інвертований сироп приблизно та ..
Вся стаття

Фальці з виїмками

Для поділу рамок Стіллер використовує фальци з виїмками. Такі роздільники дозволяють скоротити витрати праці на установку і витяг рамок. Крім того, воскова міль менше пошкоджує стільники, якщо їх в 10-рамковому корпусі 8, а не 10. Витрати на рамки і вощину скорочуються на 20%, а збір меду і воску в кожному корпусі зростає. Стіллер винайшов також роздільник з широкими проміжками. Мал. 3 ..
Вся стаття

Ферменти в меді

Ферменти містяться у всіх живих клітинах організму - в печінці, нирках, крові, м'язах. Кожен фермент, або, вірніше, кожна група ферментів, виконує особливу функцію. Наприклад, фермент інвертаза, знайдений в тілі бджоли і в меді, продовжує розщеплювати сахарозу в глюкозу і фруктозу до повного дозрівання меду. Однак при перегріві незрілого меду інвертаза, а також фермент діастаза руйнуються. Незр ..
Вся стаття

Фумагіллін

Фумагіллін. Специфічний засіб проти нозематозу. Фумагіллін дуже стійкий і не викликає отруєння бджіл, якщо застосовувати рекомендовані дози. Зазвичай 75-100 мг препарату беруть на 3,8л цукрового сиропу (2: 1). Розчин слід приготувати в такій кількості, щоб годувати ним родину принаймні 3 тижні. У продажі також є препарат фуміділ В, що містить розчинну сіль фумагілліну і буферні солі для підвище ..
Вся стаття

Хімічні та фізичні властивості меду

Мед відрізняється від більшості інших цукристих продуктів тим, що його ознаки широко варіюють залежно від джерела, з якого був зібраний нектар. Так, гречаний мед темний і має сильний запах, а мед з буркуну світлий, з дуже приємним смаком і слабким ароматом. Мед з люцерни і різних видів конюшини швидко кристалізується, в той час як мед з Ніси і шавлії довго залишається рідким без будь-яких ознак ..
Вся стаття

Хімічний склад меду

В основному мед це водний розчин трьох видів цукру, а саме: глюкози (декстрози), фруктози (левульози) і сахарози (тростинного цукру). Мед містить також цілий ряд інших речовин (табл. 3). Основні особливості і властивості меду залежать від його виду цукру. Найнезначніший відсоток фарбувальної або ароматичної речовини створює різницю між світлими і темними або слабо і сильно ароматними видами мед ..
Вся стаття

Характер сім'ї

Добре відомо, що сім'ї однакової сили збирають різну кількість меду. Іноді слабка сім'я накопичує більше меду, ніж сильна сім'я. Це пояснюється тим, що одні бджоли працюють краще, ніж інші. Зазвичай прийнято виводити бджіл від маток, які дають хороших робітниць. Нерідко бджоли погано працюють в магазинах, тому що в родині багато дуже старих і молодих бджіл І порівняно небагато активних польових ..
Вся стаття

Характерні ознаки глюкози і фруктози

Глюкоза надзвичайно широко поширена в природі. Її в різних кількостях можна знайти в багатьох рослинах і у всіх частинах цих рослин. Зазвичай її супроводжує фруктоза або фруктоза разом з сахарозою. Її можна виготовити з будь-якого крохмалю. Добре відомим прикладом є кукурудзяний цукор, отриманий із кукурудзяного крохмалю. Кукурудзяний цукор можна назвати крохмальним цукром, тому що він виготовл ..
Вся стаття

Хвороби дорослих бджіл

Параліч бджіл і самозникаючу хворобу можна виявити за поведінкою хворих бджіл у траві біля льотка. Бджоли, уражені паралічем, мають роздуті черевця і за зовнішнім виглядом схожі на бджіл, хворих поносом. Іноді вони виділяють жовтувату прозору рідину (при проносі виділяється мутно-жовта, коричнева або чорна речовина). У бджіл, уражених самозникаючою хворобою, черевце не роздувається. Бджоли несп ..
Вся стаття

Хоботок бджоли

Хоботок. Коли бджола хоче всмоктати якусь рідину, особливо густу, наприклад, мед або сироп, вона тісно стискає кінцеві лопаті нижньої губи і щелеп, між ними утворюється трубочка. Корм надходить по трубочці в рот, завдяки всмоктуючій дії глоткових м'язів. Однак для всмоктування дрібних крапельок нектару з дна квіток необхідний більш тонкий апарат, яким є язичок (glossa). Язичок закінчується тонк ..
Вся стаття

Хоботок медоносної бджоли і його вимірювання

Роботи російських вчених Хохлова, Михайлова і Алпатова, безсумнівно, є найбільш значними науковими дослідженнями в області біометрії медоносних бджіл. Вивчивши 6 порід бджіл, Хохлов в 1916р. дійшов висновку, що кожній породі бджіл властива специфічна середня довжина хоботка. Алпатов виміряв довжину хоботка темних бджіл, італійських бджіл з Італії, а також кавказьких. Він також встановив, що різ ..
Вся стаття

Хордіальна медогонка з осьовим кріпленням стільників

Навіть при невеликій швидкості обертання барабана під дією відцентрової сили касети повертаються різко, з поштовхом. При використанні нових або неармованих стільників можлива їх поломка, особливо при недбалій роботі. В даний час майже завжди більшу частину меду з одного боку стільників витягають при порівняно невеликій швидкості обертання барабана. Потім стільники повертають і відкачують ме ..
Вся стаття

Хордіальна медогонка Кована

На медогонці Рута мед витягувався спершу з одного боку стільників. Потім стільники виймали і перевертають, щоб відкачати мед з іншого боку. Щоб прискорити відкачування меду, видавець англійської журналу (British Bee Journal) Томас Вільям Кован сконструював апарат, який має назву хордіальна (реверсивна) медогонка Кована. Кілька касет з сотами підвішували на петлях на вертикальну стінку барабана. ..
Вся стаття

Хордіальна медогонка Рута

Хордіальна медогонка Рута з одночасним обертанням всіх рамок. Щоб повернути касети з рамками в медогонці Кована, її доводилося зупиняти. В хордіальній ж медогонці Рута всф коробки повертаються одночасно при гальмуванні. Коли швидкість обертання медогонки падає до певної межі, втулка барабана припиняє свій рух. Барабан, що продовжує обертатися, повертає касети з рамками за допомогою поміщених на ..
Вся стаття

Цинк в меді

Багато деталей медогонок, а також баки для зберігання меду виготовляють з оцинкованого заліза. Раніше вважали, що баки для питної води не можна робити з оцинкованого заліза. Пізніше було встановлено, що цинкові баки безпечні, якщо вода в них перед використанням знаходиться недовго. Хоча мед містить невелику кількість кислоти, здатної реагувати з цинком, без всякого побоювання з оцинкованого зал ..
Вся стаття

Цукор

У розмовній мові під словом «цукор» розуміють білий продукт, одержуваний на заводах з цукрової тростини або з цукрових буряків. Хімікам відомо більше 150 видів цукру. Звичайний цукор практично є сахарозою. Він складається з наступних елементів: вуглецю (12 частин), водню (22 частини) і кисню (11 частин). У природі він зустрічається у вільному стані в коренях буряків та ріпи, в стеблах сорго, цу ..
Вся стаття

Червона конюшина

Червона конюшина (Trifolium pratense). Квітки червоної конюшини крупніші, ніж квітки білої і шведської конюшини, з більш глибокою трубочкою віночка. Припускали, що медоносні бджоли не можуть дістати нектар з квіток червоної конюшини. У наступному розділі буде показано, що бджоли все ж запилюють червону конюшину. Даний вид конюшини дає 2 укоси в рік, але чутливий до кислотності ґрунту. З цієї пр ..
Вся стаття

Черевце

Черевце. Тут розташовані 2 основні органи - воскові залози і жало. Воскові залози – це спеціальні клітини на поверхні черевних сегментів робочої бджоли. Всього на черевці можна розрізнити 6 сегментів. Воскові залози зустрічаються на 4-7 сегментах. Віск виділяється через найдрібніші пори на нижній поверхні кожного сегмента і накопичується у вигляді маленьких лусочок в кишенях, які утворюють сусі ..
Вся стаття

Чи переносять бджоли яйця?

М.Т.Прічард спостерігав, як бджоли переносили яйця. А.X.Перінг також пише про те, що він бачив, як бджоли переносили яйця і клали їх в осередки (American Bee Journal, IX, 1933). Доказом перенесення яєць можуть служити маточники, побудовані за розділовою решіткою. ..
Вся стаття

Чи пошкоджують бджоли плоди і ягоди

Ретельні дослідження показали, що бджоли ніколи не пошкоджують здорові плоди і ягоди, яка б не була ніжна їх шкірка і соковита м'якоть. Невелику шкоду, яку вони завдають пошкодженим плодам і ягодам, стократно компенсується результатами запилення квіток ранньою весною. Кращі плодівники мають в садах свої пасіки або орендують сім'ї бджіл. Кілька років тому проф. Н.У.Мак-Лейн підвішував виногр ..
Вся стаття

Чи слід застосовувати розділові решітки?

Чи слід застосовувати розділові решітки? Деякі бджолярі вважають їх непотрібними. Проте розділові решітки в багатьох випадках виправдовують свою вартість, так як дозволяють обмежувати діяльність маток певною частиною вулика. Коли матка має вільний доступ в усі корпуси і в гніздо, її дуже важко розшукати. Вона часто виводить розплід в магазинах для відцентрового меду. Виникає необхідність в особ ..
Вся стаття

Чи сприяє збільшений розмір осередків розвитку більших бджіл?

Чи сприяє збільшений розмір осередків розвитку більших бджіл? У бельгійця Урсмара Боду в 1893р. виникло питання: чи не можуть в бджолиних комірках більшого розміру розвиватися більш великі бджоли, бджоли з більш довгим хоботком? Він почав досліджувати вощину з 750, 740 і 730 і навіть 700 осередками на квадратний дециметр. До 1896р. він, здавалося, довів вірність своєї теорії, після чого один з ..
Вся стаття

Чому в холодну погоду бджолам не варто давати сироп?

Чому в холодну погоду бджолам не слід давати сироп? При настанні холодної погоди або в будь-який занадто прохолодний для вильоту день сиропу бджолам давати не можна. Надходження корми змусить бджіл вилетіти на холод, вони будуть замерзати на льоту і тисячами падати мертвими на землю. Якщо ж бджолам дають запечатаний стільниковий мед або тверде канді, бджоли не вилітають з вулика, щоб дізнатися, ..
Вся стаття

Чорні або коричневі бджоли

Чорні, або коричневі, бджоли діляться на 2 типу: на голландських, або вересових, бджіл, і чорних, або коричневих, бджіл. Різниця в поведінці бджіл цих двох типів настільки помітна, що їх можна назвати окремими різновидами. Справжня німецька чи англійська бджола іноді вважається рівною італійській бджолі. Чорні, або коричневі, бджоли нервові. Якщо відкрити вулик, вони почнуть кидатися з одно ..
Вся стаття

Чутливість до меду

Звичайними наслідками вживання нормальної кількості меду у людей з підвищеною чутливістю (алергією) до цього продукту бувають спазми, печія, розлад шлунка і загальне нездужання. Діти набагато більш схильні до харчової алергії, ніж дорослі, про що слід пам'ятати при додаванні меду в молоко для годування дітей грудного віку. ..
Вся стаття

Шавлія

Шавлія (Salvia). Шавлієвий мед добре відомий своїм ніжним смаком і. Його отримують. У сприятливі роки велика кількість шавлієвого меду відправляють на схід для змішування з іншими видами меду при розливі в скляну тару. Шавлієвий мед має світле забарвлення і не зацукровується, як мед з Ніси (Тупело). Найбільш цінними медоносами є чорна, біла і пурпурна шавлія. Чорна шавлія називається так, ч ..
Вся стаття

Швидкий спосіб фільтрування меду

X.С.Пейн і Р.Е.Лотроп в 1934 і 1935рр. розробили набагато більш досконалий спосіб очищення меду, ніж описані вище. Він полягає в ретельному змішуванні невеликої порції нейтральної діатомової (інфузорної) землі у вигляді порошку з медом. Суміш пропускають через металевий змійовик, занурений у воду, температура якого підтримується на рівні 60-70°. Ні деревного вугілля, ні бентоніту в якості фільт ..
Вся стаття

Шкода, заподіяна бджолами

Нерідко між бджолярем і сусідами виникають неприємності, наприклад, тому що бджоли, що роблять обліт після довгого зимового ув'язнення або декількох днів перебування у вуликах, сідають на розвішані сусідами білизну і бруднять її. Бджоли можуть також жалити худобу і коней. Іноді тварина навіть гине від укусу. Щоб уникнути подібних випадків, вулики потрібно завжди ставити на задній двір і не близ ..
Вся стаття

Штучне осемінення маток

У 1926р. Уотсон перший переконливо показав, що маток можна осіменяти штучно. У звичайних умовах матка злучається з трутнем у повітрі. При цьому сперма потрапляє в піхву і яйцепроводи матки. Після повернення матки у вулик сперма поступово переходить у сімєприймач. Використовуючи мікрошприц з каналом діаметром 0,5мм, Уотсон набирав у нього з сімяного міхура трутня достатню кількість сперми, яку в ..
Вся стаття

Штучне роїння

Штучне роїння застосовувалося на початку 90-х років. Коли побудовані ройові мисочки, і особливо якщо вони містять яйця або молодих личинок на початку головного збору, вулик знімають з підставки, а на його місце ставлять другий, що містить рамки з вощиною. Потім бджіл струшують з усіх стільників старого вулика і направляють в льоток нового вулика. Припускали, що після цієї процедури бджоли будут ..
Вся стаття

Що робити з закристалізованим стільниковим медом?

Закристалізований в сотах мед можна розтопити в апараті для розплавлювання кришечок. Суміш меду і воску відразу ж направляють в сепаратор. В кінці робочого дня мед потрібно відокремити від воску, залишивши лише невелику його кількість застигати з воском. У меді, захололому під шаром воску, завжди залишається легкий запах останнього. Ще в теплому стані мед треба процідити через марлю. ..
Вся стаття

Що таке забрус, його походження та склад

Що таке забрус, його походження та склад Що таке медовий забрус? Багато людей цікавляться, забрус що це таке та що таке забрус в бджільництві. Забрус – це та частина стільників бджіл, яка запечатана зверху воском та яка зрізається з них перед відкачуванням меду. Вона на якісь міліметри виступає над поверхнею брусів рамки, тому зрізується зі стільників разом з медом, часто маючи його у досить ве ..
Вся стаття

Яблунева плодожерка

Яблунева плодожерка (Carpocapsa pomonella L.) не пошкоджує бджолині стільники, але іноді личинок або лялечок знаходять у вуликах або на стільниках, куди личинки заповзають для утворення лялечок  з розташованих поблизу плодових дерев або складів. Довжина личинки 18 мм. За забарвленням її легко сплутати з личинками розглянутих видів (крім амбарної південної вогнівки). Метелик яблуневої плодо ..
Вся стаття

Як бджола складає принесений нектар

Бджола, яка повернулася з поля, не поспішає звільнитися від своєї ноші. Досить часто вона тримає нектар півгодини і довше, а потім відкладає або передає його іншій бджолі і знову летить в поле. Якщо нектару дуже багато, збиральниця передає його нельотній бджолі. Це чудовий приклад співпраці. При малому зборі бджола повзає в вулику, спокійно розташовується в якомусь місці або після тривалого обх ..
Вся стаття

Як бджоли вентилюють вулик

У зібраному бджолами нектарі на одну частину цукру припадає приблизно три частини води. Щоб нектар не забродив, бджоли видаляють з нього надлишкову вологу. Протягом дня і особливо вночі бджоли поділяються на дві групи, одна з яких помахами видаляє повітря з вулика, а інша група вганяє свіже повітря в нього. Завдяки такому розподілу праці сильний потік повітря пронизує вулик, і в свіжозібраному ..
Вся стаття

Як визначити схильність сім'ї до роїння?

Як визначити схильність сім'ї до роїння? Зовнішнім ознакою природного роїння є велике скупчення бджіл (близько 3,5-4л) біля вічка в середині дня; лише деякі бджоли вилітають за взятком і повертаються у вулик. Таке скупчення бджіл перед льотком не має зв'язку з роїнням, якщо стоїть дуже спекотна погода і немає збору. Якщо вічко мале, сильна сім'я утворює клуб в спекотну погоду навіть при наявнос ..
Вся стаття

Як дізнатися, що збір закінчується?

Найбільш вірно встановити кінець збору можна тільки по відношенню бджіл до трутнів. Якщо в середині сезону робочі бджоли з дзижчанням виїжджають на спині трутня, значить збір закінчується. Після марних спроб повернутися назад у вулик бідний трутень злітає високо в повітря. Через деякий час він знову повертається до вулика. Нарешті, ослабнувши від голоду, безнадійно помахуючи крилами, він підкор ..
Вся стаття

Як звільнити стільники від бджіл?

Як звільнити стільники від бджіл? Перш за все потрібно мати відповідну щітку (мал. 8). Найкраще для цієї мети підходить довга і проріджена щітка для змахування дрібного сміття зі столу. Звичайну платтяну щітку для змітання бджіл можна використовувати тільки в тому випадку, якщо з неї вирізати 2/3 або 3/4 щетинок. Мал. 8. Віник для змітання бджіл. Після того як більшість бджіл буде ..
Вся стаття

Як починається кристалізація?

Як починається кристалізація? Оскільки в меді найбільше фруктози, здавалося б, вона перша повинна кристалізуватися. Але фруктоза більш розчинна, ніж глюкоза, і тому вона залишається в розчині. Якщо надлишок кристалів глюкози збовтати в 100г чистої води, скажімо, при температурі 25°, то розчиниться близько 103,2 г кристалів; розчин буде насиченим. Якщо підвищити температуру до 50°, то в насичено ..
Вся стаття

Як роз'єднати магазини, склеєні прополісом?

Як роз'єднати магазини, склеєні прополісом? Немає сенсу намагатися розчленувати магазини, не маючи великої викрутки або ще краще справжньої бджолиної стамески. Якщо магазини важкі і заповнені медом, необхідні спеціальні щипці. Звичайна бджолина стамеска може пошкодити краї магазинів, особливо якщо вони сильно склеєні прополісом. Маючи в своєму розпорядженні магазинні щипці і важіль, можна зруши ..
Вся стаття

Як розпечатувати стільники?

Як розпечатувати стільники? Рамку ставлять над тазом на вбитий в дерев'яну рейку цвях. Розігрітий ніж виймають з відра з гарячою водою, що стоїть на гасниці. Деякі бджолярі починають зрізати воскові кришечки зверху вниз, проте багато бджолярів вважають, що зручніше рухати ніж з низу до верху. Проводячи ножем назад і вперед, з осередків акуратно знімають покриваючу їх плівку воску. Кришечки пови ..
Вся стаття

Як уберегти себе від укусу?

Як уберегти себе від укусу? Багато бджолярів працює з відкритими руками, користуючись однією лише лицьовою сіткою. При виїмці рамок бджоли вилітають з вулика і приймаються жалити руки, заповзаючи під рукава. Щоб уникнути цього, потрібно користуватися рукавичками з довгими нарукавниками. Багато бджолярів воліє відрізати в рукавицях кінчики пальців. Велика частина нападників бджіл буде намагатися ..
Вся стаття

Які вулики кращі?

Які вулики кращі? У більшості місцевостях кращі результати можна отримати, користуючись 10-рамковими вуликами Лангстрота. Деякі бджолярі воліють використовувати 10-рамковий вулик Джамбо з магазином для відцентрового меду такої висоти, яка рекомендується Лангстротом. Лише невелика кількість бджолярів вважає найбільш зручним вулик на 12-13 рамок типу вулика Лангстрота. Недолік великих вуликів пол ..
Вся стаття

Який мед виробляти вигідніше

Який мед виробляти вигідніше - відцентровий або стільниковий? Незабаром після винаходу першого медогонки бджолярі переконалися, що новий метод дозволяє більш ніж подвоїти збір меду на сім'ю, тому що бджолам не потрібно будувати стільники знову. Пізніше була отримана штучна вощина. Багато хто припускав, що застосування цієї вощини буде таким же вигідним, як використання порожніх стільників. Тепе ..
Вся стаття

Ящикові вулики

Ящикові вулики (колоди). У ящикових вуликах немає ні гніздових рамок, ні розбірних частин. Зазвичай грубо збивають ящики шириною 30-38 см і висотою 45-60 см. Через центр ящика проходять 2 поперечини для підтримки стільників, які бджоли відбудовують у вигляді неправильних пластів. В кінці сезону бджоляр зазвичай визначає вагу вуликів, піднімаючи їх. Важкі вулика обкурюють сіркою, а легкі вулики ..
Вся стаття

Підписка на новини!