Що таке прополіс і як він діє на організм?

Продукти бджільництва відомі у всьому світі завдяки своїм корисним і цілющим властивостям. Мова не тільки про мед, який має попит як продукт харчування. Серед “бджолиних дарів” варто також відзначити маточне молочко, віск, пилок та прополіс. Саме прополіс є одним із найкорисніших продуктів життєдіяльності бджіл. Відомі випадки, коли він допомагав упоратися з різними проблемами здоров'я з набагато більш високою ефективністю, ніж можлива при застосуванні традиційних методів лікування.

Що таке прополіс і як він виглядає

Прополіс - це  смолиста суміш, у складі якої присутні речовини, що збираються комахами з нирок рослин і з'єднаних бджолиним секретом з воском та бджолиним пилком. У природі прополіс використовується комахами для зміцнення стільників та захисту гнізда від хвороботворних мікроорганізмів. У складі прополісу присутні більше 50 різних сполук - смоли, ефірні олії, бальзами, пилок та інші. Що таке прополіс для бджолярів? Це суміш, що містить природні пестициди, які ефективно запобігають зараженню гнізда кліщами та іншими шкідниками.

Від чого прополіс: де застосовується 

Прополіс має підтверджені лікувальні та косметологічні властивості. Він уповільнює процеси старіння організму людини, сприяє виведенню токсинів, надає антибактеріальну та знезаражуючу дію, є натуральним антибіотиком. Застосовують прополіс при артриті, радикуліті та остеохондрозі (у вигляді пластинок для зовнішнього застосування), він має яскраво виражені протипухлинні властивості, має противірусний ефект, тонізує організм та зміцнює імунітет. 

Відома ще одна корисна властивість прополісу - він посилює дію антибіотиків при одночасному їхньому прийомі. У цьому випадку вдається уникнути частого супутнього прийому препаратом антибіотичної дії наслідку – порушення мікрофлори кишківника. Прийом прополісу допоможе уникнути без відновлювальної терапії. 

Відомі лікувальні властивості прополісу в гінекології. Засіб ефективно бореться з грибковою та бактеріальною флорою, сприяє швидкому зняттю запалень, загоєнню тканин. Прополіс - натуральний матеріал, через що його можуть застосовувати вагітні, які годують, він безпечний і практично не має протипоказань.

Натуральний прополіс – речовина бурого кольору з терпким запахом. З чого бджоли роблять прополіс? Як згадувалося вище, це суміш продуктів, отриманих з весняних бруньок дерев і чагарників. Протизапальні, заспокійливі, антимікробні, бактерицидні властивості суміші роблять її чудовим рішенням для лікування жіночих хвороб. На сьогодні вже науково доведено і такі властивості прополісу, як здатність зупиняти розвиток ракових клітин.

У гінекології застосовувати прополіс можна різними способами:

  • у формі ванн;

  • у вигляді тампонів;

  • для спринцювання;

  • як супозиторіїв. 

У деяких випадках фахівці можуть призначити курс компресів з прополісом.

Прополіс активно демонструє корисні властивості та інших галузях медицини. Його застосовують:

  • при порушеннях роботи ШКТ (всередину);

  • при отитах (закладання у вухо);

  • при ранах, опіках, обмороженнях (як мазі);

  • при захворюваннях очей (закапування водного розчину).

Не варто застосовувати прополіс за наявності алергії. У цьому випадку рекомендується пройти попереднє обстеження та отримати рекомендації лікаря. 

Міфи та їх розвінчання

Існує думка, що прополіс - це своєрідний бджолиний кал. Але це не так, прополіс не є продуктом переробки комахами речовин, що збираються. Ця клейка речовина виходить при з'єднанні різних субстанцій з нирок дерев та рослин з бджолиним секретом. Отримана суміш у вигляді грудочок переноситься у вулик у пилкових кошиках на лапках бджіл. У будиночку комахи змішують прополіс з воском і використовують як будівельний матеріал. Прополіс, яким обробляються всі внутрішні частини вулика, дозволяє досягати такої стерильності будиночка, яка не властива навіть багатьом лікувальним закладам і операційним. Саме тому не варто боятися прополісу і гидувати їм. Нічого чистішого та безпечнішого природа не вигадала.

Як збирають прополіс

Як отримати прополіс для подальшого використання на благо людини? Є кілька способів збирання цієї біологічно активної речовини. Перший з них – використовуючи спеціальний інструмент пасічника – стамеску. Прополіс зіскаблюють з рамок, кришки та стінок вулика. Збирати прополіс можна за допомогою рамки. У цьому випадку між рамками для збору меду встановлюють рамку прополісу, що має особливу конструкцію. Бджоли сприймають її як стороннє тіло і покривають її прополісом у максимально стислий термін. Ще один спосіб збору – із застосуванням сітки. Її встановлюють під кришку вулика, де бджоли покривають сітку прополісом.

З рамок та сітки прополіс виморожують, після чого його легко зняти. Суміш, отримана в результаті зішкрібання, очищають від забруднень, тирси, бруду. для цього субстанцію виварюють або розчиняють у спирті та дистилюють. 

З одного вулика за раз можна зібрати до 100 г прополісу. Не варто повністю забирати всю суміш із будиночка, адже вона незамінна для організації ефективної та здорової життєдіяльності бджіл.

Для зберігання продукт скочують у невеликі кульки. Їх поміщають у целофанові пакети та щільно зав'язують. Після упаковки пакети з прополісом поміщають у прохолодне темне місце (можна в холодильник), де корисні властивості продукту зберігаються максимально довго. 

Для подальшого використання прополіс необхідно очистити. Його подрібнюють, поміщають у охолоджену воду. Забруднення та віск виринають на поверхню, а очищений прополіс осідає на дно ємності. Очищати прополіс можна гарячою водою. Для цього прополісну стружку розчиняють у нагрітій до 80 градусів Цельсія воді. Віск розплавиться і вирине, а чистий прополіс осяде на дно. 

Лікувальні препарати на основі продуктів бджільництва можете обрати тут https://vashapasika.com.ua/med-apteka/

Рейтинг
Рекомендовані товари
Підписка на новини!